رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت؛

درمان ناباروری باید ارزان شود

درمان ناباروری باید ارزان شود

به گزارش حیوان خانگی بگیر رییس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت اظهار داشت: مهم ترین موانع درمان ناباروری، مسائل ساختاری، هزینه های بالا و فقدان سهولت و دسترسی است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، صابر جباری، در نشست قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت، اضافه کرد: مهم ترین مسئله بحرانی پیش رو، موضوع پیری جمعیت است، بر این اساس رهبر انقلاب اسلامی نیز بارها در مورد بحث خانواده و جمعیت هشدار دادند و از انجام کار دراین زمینه به عنوان حسنه ماندگار یاد کردند.
وی با اشاره به نرخ فعلی ۱.۷ باروری در کشور اشاره کرد: ایران در ۴۵ سال قبل ۱۰ سال پیرتر شده است و تا سال ۱۴۲۰ به ازای هر یک کودک، ۵ سالمند در ایران خواهیم داشت، بدین سبب باید یک حرکت صحیح و خردمندانه صورت گیرد.
جباری با مقایسه به نرخ جمعیت در مناطق مختلف، اظهار داشت: پیرترین جمعیت مربوط به استانهای گیلان و همین طور مازندران و سیستان و بلوچستان با رشد جمعیت بالا به عنوان جوان ترین استانهای کشور محسوب می شوند.
رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت اضافه کرد: ایران دارای کمترین نرخ رشد جمعیت در منطقه غرب آسیا است و نرخ باروری در مقایسه با سایر کشورها وضعیت خوبی ندارد.
به گفته وی، ۳.۵ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد و هر سال حدود ۸۸ هزار زوج به این گروه اضافه می شود.
جباری، نقش شبکه سلامت برای مساعدت با مسئله فرزند آوری را مهم برشمرد و اضافه کرد: با وجود ۲۸ هزار بهورز در کشور می توان از این ظرفیت مناسب برای ارائه خدمات بهداشتی و افزایش نرخ جمعیت بهره مند شد.
وی بر بحث آموزش و فرهنگ سازی دراین زمینه اصرار کرد و اظهار داشت: شبکه های بهداشت و درمان نقش مهمی بر عهده دارند تا بتوان از عوارض مسائلی چون عقیم سازی دائمی و سقط غیر قانونی و سزارین و ارجاعات مکرر برای انجام عمل IVF پیشگیری کرد.
رئیس اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت تصریح کرد: از برجسته ترین موانع درمان ناباروری می توان به مسائل ساختاری، هزینه های بالا و فقدان سهولت و دسترسی اشاره نمود بدین سبب باید به سمتی حرکت کرد تا مردم از خدمات درمان باروری آسان و ارزان بهره مند شوند.
جباری به تشریح بحث ارائه دستورالعمل های یکسان بهداشتی و درمانی، استفاده از ظرفیت خیرین و سازمان های مردم نهاد، سبک زندگی سالم، پوشش بیمه ای، تامین خوابگاه های دانشجویی، ایجاد سامانه جامع ثبت اطلاعات باروری، تسهیل شرایط رفاهی و تولید محتوای علمی در زمینه جمعیت پرداخت.
در ادامه جلسه قرارگاه سلامت و جوانی جمعیت در دانشگاه علوم پزشکی ایران، اعضای کمیته های تخصصی به بیان نظرات و پیشنهادات اجرائی خود پرداختند که از مهم ترین آنها می توان به موضوع تامین داروهای اثربخش و تجهیزات پزشکی، مشاوره، بیماریابی و تشخیص به هنگام، ارائه خدمات رایگان باروری، تکمیل خدمات سازمان های بیمه گر، افزایش رفاه اجتماعی، تکمیل زیر ساخت ها، توسعه کارهای پژوهشی، تغییر رویکرد فرهنگی و بهداشتی و ایجاد کمیته پایش و نظارت اشاره نمود.


منبع:

1401/03/30
23:47:45
5.0 / 5
132
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است