آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نمی باشد

آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نمی باشد

به گزارش حیوان خانگی بگیر در پی به وجود آمدن تنش آبی درتالاب هورالعظیم و مرگ ماهیان که به رهاسازی آب سد کرخه انجامید، یک کارشناس آب ضمن ابراز خرسندی از جاری شدن باردیگر آب در تالاب اظهارکرد: آب رهاسازی شده خاصیت های آب مطلوب برای تالاب ها را ندارد و در شرایطی که لاشه های زیادی از آبزیان در این منطقه وجود دارد لازم است به شرایط رهاسازی آب هم توجه کرد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا در ایام اخیر انتشار تصاویری از ماهیان تلف شده و گاومیش های تشنه تالاب هورالعظیم در فضای مجازی سبب بروز واکنش هایی از طرف مردم و مسئولان شده است که همچون آنها می توان به رهاسازی ۱۰۰ میلیمتر در ثانیه آب از سد کرخه به سمت پایین دست اشاره نمود البته بگفته قاسم تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - قسمتی از آنچه که این روزها در تالاب مشاهده می شود و با عنوان مرگ و میر ماهیان انتشار یافته به سبب عدم تامین حقابه رودخانه دجله است.

حسین رفیع در گفت و گو با ایسنا افزود: بیشتر تالاب های ایران در آخرین نقطه حوضه آبریز قرار دارند و به همین علت وقتی در بالادست اتفاقات مختلفی در جریان آب وجود می آوریم، در انتهای ترین نقطه که تالاب است، تاثیرات آنرا می بینیم. در حقیقت ساخت سد، اجرای پروژه های انتقال آب، برداشت های بی رویه آب در راه منتهی به تالاب، نوع کشت نامناسب در طول مسیر جریان آبی حوضه آبریز بر وضعیت تالاب تاثیر می گذارد.

وی با اعلان اینکه یکی از عوامل بسیار مهم و موثر بر وضعیت تالاب ها «سد»ها هستند که تلاش می شود بوسیله ساخت سد آب کنترل و استحصال شود، اشاره کرد: وقتی سهم تالاب ها و یا محیط زیست برای وزارت نیرو در اولویت آخر قرار دارد، حق آبه تالاب ها داده نمی گردد. بطور معمول گفته می شود که تخصیص آب برای شرب در درجه اول و حق آبه محیط زیست در درجه دوم اهمیت است اما در عمل این اتفاق نمی افتد و در بعضی استانها پس از شرب، صنعت اولویت دوم و در بعضی دیگر کشاورزی در اولویت دوم قرار دارد به شکلی که اگر آبی باقی بماند، قسمتی از آنرا بعنوان حق آبه به تالاب ها اختصاص می دهند که بطور معمول بطور کامل حق آبه هم تخصیص نمی یابد.

این کارشناس آب افزود: آب ته نشین شده پشت سدها برای تالاب ها مناسب نمی باشد چونکه جریان های سیلابی و جریان هایی که به همراه خود املاح را به تالاب وارد می کنند علاوه بر این که آب تالاب را تامین می کنند مواد مغذی وارد تالاب می کنند ولی وقتی آب پشت سدها را رها می نماییم اگر در بهترین حالت به تالاب هم برسد ارزش غذایی لازم را ندارد ولی همین آب هم بطور کامل تخصیص داده نمی گردد خصوصاً در سال هایی مثل امسال که بارش کاهش پیدا کرده است.

وی درباره رهاسازی آب سد کرخه برای تامین آب تالاب هورالعظیم در پی مرگ ماهیان این تالاب اظهار داشت: اینگونه رهاسازی آب نمی تواند خاصیت آب مطلوب برای تالاب ها را داشته باشد ولی از هیچی بهتر است. باتوجه به حجم بالای تلفات آبزیان در هورالعظیم، این پرسش مطرح می شود که لاشه های آبزیان چه مخاطراتی را برای محیط زیست منطقه ایجاد می کند؟ طرح چنین پرسش هایی به ما یادآوری می کند بستن و رها کردن آب برای تالاب باید با مدیریت خاص همراه باشد تا سبب ایجاد چالش های مضاعف نشود.

رفیع در آخر به تبعات دیگر خشک شدن تالاب ها برای محیط زیست اشاره و اشاره کرد: با خشک شدن تالاب ها کانون و بستر گرد و غبار ایجاد می شود که لطمه های زیادی به حاصلخیری زمین ها و هوای شهرها می زند، تاثیر بد بر زندگی انسان ها می گذارد و صنایع را هم با مشکلاتی مواجه می کند.

منبع:

1400/04/18
21:52:55
5.0 / 5
414
تگهای خبر: آب , بارش , زندگی , كشاورزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است