معاون محیط زیست طبیعی وتنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست:

2 برابر کشورهای خاورمیانه مناطق حفاظت شده داریم

2 برابر کشورهای خاورمیانه مناطق حفاظت شده داریم

به گزارش حیوان خانگی بگیر معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه اکنون 309 منطقه حفاظت شده با مساحت 19 میلیون هکتار داریم، اظهار داشت: 10.4 درصد از سطح خشکی کشور ما مناطق حفاظت شده است که این رقم تقریباٌ 2 برابر کشورهای خاورمیانه است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا حسن اکبری با اشاره به تنوع زیستی باارزش ایران به علت برخورداری از توپوگرافی خاص این کشور اظهار نمود: تا حالا بیش از ۱۳۰۰ گونه مهره دار شامل پرندگان، خزندگان، پستانداران و دوزیستان و بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور شناسایی شده است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر گونه های زیاد آندمیک (بوم زاد) وجود دارد که خاص کشورمان هستند و اینگونه ها ارزش حفاظتی بالایی دارند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: تا سال ۱۳۵۵ بیش از ۶۵ منطقه حفاظت شده با وسعتی معادل ۶.۷ میلیون هکتار درکشورمان داشتیم که این رقم هم اکنون به ۳۰۹ منطقه با مساحت ۱۹ میلیون هکتار رسیده است.

اکبری تصریح کرد: در ۶۰ سال گذشته، مناطق حفاظت شده دنیا حدود ۲.۶ برابر اما در ایران ۴.۷ برابر شده است یعنی ایران در مقایسه با متوسط جهانی از رشد بیشتری در سطح مناطق حفاظت شده برخوردار بوده است.

وی اشاره کرد: در منطقه خاورمیانه بطور متوسط ۵.۳ درصد از سطح خشکی کشورها به مناطق حفاظت شده اختصاص یافته است اما این رقم در کشور ما ۱۰.۴ درصد و حدودا ۲ برابر متوسط منطقه است البته باید توجه داشت که ایران تنوع زیستی بسیار گسترده تری در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه دارد.

بگفته اکبری، در سازمان حفاظت محیط زیست بزرگ ترین و کامل ترین مجموعه نمونه های علمی حیات کشور نگهداری می شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ هزار نمونه در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شود که متولی آن هم دفتر موزه و ذخایر ژنتیکی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست است. در این مخازن بیش از ۳۰ هزار نمونه جانوری، ۴۰ هزار نمونه گیاهی، ۱۲ هزار نمونه موزه (نمایشگاهی)، ۲۶ هزار نمونه زمین شناسی و ۲۵۰۰ نمونه بانک ژن وجود دارد.

وی با تاکید بر اهمیت هریک از این نمونه ها اظهار داشت: نمونه های بانک ژن کاربردهای زیادی دارند که از آن جمله استفاده در مطالعات و کارهای پژوهشی است. مطمئناٌ در آینده دانش ژنتیک به جایی می رسد که بتواند با استفاده از این نمونه ها، قسمتی از لطمه هایی که به محیط زیست در زمینه جانوری وارد شده است را ترمیم کرد.

اکبری اضافه کرد: در بیشتر استانهای کشور حداقل یک موزه یا نمایشگاه تاریخ طبیعی داریم که بیش از ۱۸ هزار نمونه موزه ای در آنها نگهداری می شوند.

وی با اشاره به اینکه سالانه حدود ۳۰ هزار نفر موزه های تاریخ طبیعی بازدید می کنند، اشاره کرد: با دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، امسال بازدیدهای آموزشی از موزه های یاد شده برای مهدکودک ها، مدارس و دانشگاه ها در سراسر کشور رایگان است.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از وجود بیش از ۱۰۰ نمونه اندمیک جانوری در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: عمده اینگونه ها مربوط به خزندگان و جوندگان است که بسیاری از آنها شناسایی و طبقه بندی شده اند و نمونه ای از آنها در مخازن علمی سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، او در آخر اظهار داشت: بتازگی پنج گونه جدید از سوسماران با نام عمومی «مارمولک» توسط یکی از پژوهشگران خوب کشورمان شناسایی و پنج نمونه تایپ آنها به دفتر موزه سازمان حفاظت محیط زیست تحویل شده است.

منبع:

1400/10/14
19:02:52
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است