رییس مركز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشكسالی :

بارش های اخیر موجب رفع خشکسالی نمی گردد

بارش های اخیر موجب رفع خشکسالی نمی گردد

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به تاثیر بارندگی های اخیر بر تامین آب کشور اظهار داشت: بارش های اخیر به شکل بی سابقه ای درتامین آب مورد نیاز استانهای جنوبی موثر بوده است اما برنامه های سازگاری با کم آبی باید در سطح کشور در اولویت قرار گیرد و تمام برنامه های توسعه در سطح کشور مطابق با طرح های سازگاری با کم آبی طراحی شود.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا درباره میزان بارش های کشور از شروع سال جاری تا۳۰دی ماه اظهارکرد: میانگین بارندگی در کشور، از شروع سال آبی جاری ۹۸.۳میلیمتر بوده است که ۴ درصد بیشتر از میانگین طولانی مدت بوده یا به عبارتی میانگین بارش کشور در محدوده عادیست. میانگین بارش از شروع فصل جاری(زمستان)۵۸.۴ میلیمتر و ۷۷.۵ درصد بیش از میانگین بلندمدت بوده است.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی درباره میزان بارندگی در دی ماه اظهار داشت: میانگین بارش تجمعی در پهنه کشور طی ماه اول زمستان ۵۸.۴ میلی متر ثبت گردید. این میزان ۷۷.۵ درصد بیش ازمیانگین بارش بلندمدت است. طی هفته آخر دی ماه نیز بارندگی در کشور ۲۸.۶میلی متر ثبت گردید که حدود ۲۳۹ درصد بیش از میانگین بارش طولانی مدت در بازه زمانی مشابه است.

وظیفه افزود: توزیع بارش در کشور به شکلی است که در استانهای جنوبی تا جنوب شرقی کشور میزان بارش بیش از نرمال طولانی مدت و در استانهای شمال شرقی، غرب تا جنوب غرب کشور در استانهای واقع در دامنه های جنوبی البرز همچون تهران و سمنان میزان بارش بین ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از معمول است.

وی در پاسخ به این پرسش ایسنا که چقدر بارش های ماه های اخیر درتامین نیاز آبی کشور تاثیر داشته است، اظهار داشت: بطور قطع بارش ها عامل اصلی تامین آب کشور و تغذیه سفره های زیرزمینی هستند. بارش های اخیر به شکل بی سابقه ای در تامین آب مورد نیاز استانهای جنوبی کشور، حداقل در کوتاه مدت موثر بوده است. بارندگی هایی که بیشتر از حد نرمال هستند، در تغذیه سفره های زیرزمینی و تامین آب برای مصارف مختلف از آب های سطحی بسیار موثر است و باتوجه به بارش های کم جنوب کشور در دو سال اخیر، این بارش ها بسیارمهم و تاثیر گذار هستند.

رییس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی با اشاره به اینکه در دو دهه اخیرخشکسالی ها بمراتب بیشتر از بارش نرمال و دوره ترسالی بوده است، اظهار نمود: با این حال، برداشت آب از سفره های زیرزمینی به شکل بی سابقه ای افزایش پیدا کرده است.

وی ادادمه داد: باتوجه به میزان برداشت آب از سفره های زیرزمینی، حتی دریافت بارش در حد نرمال در کشور نیز به مدلول تامین تمام آب مورد نیاز برای مصرف در سطح فعلی نیست و تامین آب مورد نیاز در سطح فعلی تا حد زیادی به تخلیه پیوسته سفره های زیرزمینی منجر می شود و حجم آب برداشتی بسیار بیش از اندازه مجاز یا توان اکولوژیک و تجدیدپذیری آبخوان ها است.

وظیفه در آخر اشاره کرد: برنامه های سازگاری با کم آبی باید در سطح کشور در اولویت قرار گیرد و تمام برنامه های توسعه مطابق با طرح های سازگاری با کم آبی طراحی شود.

منبع:

1400/11/02
23:57:06
5.0 / 5
350
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است