رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی؛

عوارض کووید طولانی تا یک سال باقی می ماند

عوارض کووید طولانی تا یک سال باقی می ماند

رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده بیش از 85 درصد بیماران کووید 19 طولانی از عوارض آن حتی بعد از یک سال شکایت دارند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، علیرضا ناجی اظهار نمود: بااینکه کووید ۱۹ در عرض ۱۴ روز فروکش می کند اما تعدادی از بیماران شکل طولانی مدت (کووید طولانی) را تجربه می کنند.
وی اضافه کرد: در کووید ۱۹ طولانی علامت ها برای مدت طولانی یعنی چندین ماه بعد از عفونت اولیه باقی می ماند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: کووید طولانی می تواند موجب اختلال در عملکرد چند اندام شود و بر کیفیت زندگی مبتلایان تأثیر منفی داشته باشد.
ناجی اظهار داشت: طبق مطالعات انجام شده بیش از ۸۵ درصد بیماران مبتلا به کووید طولانی از عوارض آن حتی بعد از یک سال شکایت دارند.
به گفته وی، هیچ درمانی برای کووید طولانی مدت به جز سفارش های عمومی، توانبخشی و خود مراقبتی وجود ندارد با این وجود گمان می رود که واکسیناسیون مقابل کرونا می تواند در بهبود طولانی مدت عارضه های کرونا اثربخش باشد، اما شواهد کمی برای این احتمال وجود دارد.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه افزود: در مطالعه ای که پژوهشگران فرانسوی درباب ارزیابی اثرات واکسیناسیون بر علایم کووید ۱۹ انجام داده اند دریافتند که می توان شدت عارضه های کرونا بر کیفیت زندگی افراد را با کمک واکسن ها تغییر داد.
ناجی اشاره کرد: موارد مطالعه در این تحقیق پیش از ماه می ۲۰۲۱ که به کرونا آلوده شده بودند، انجام شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: تیم محقق بر این عقیده است که کووید طولانی مدت به سه دلیل عفونت ویروسی پایدار، تحریک سیستم ایمنی به سبب اجزایی از ویروس و خود ایمنی به سبب عفونت باشد.


منبع:

1400/12/12
12:39:09
5.0 / 5
195
تگهای خبر: پزشك , زندگی , سیستم , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است