در گفتگو با خبرنگار مهر مطرح شد؛

با اهمیت ترین ماموریت رایزنان فرهنگی در ۶۰ کشور

با اهمیت ترین ماموریت رایزنان فرهنگی در ۶۰ کشور

مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور اظهار داشت: بخش مهمی از کارهای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با دارا بودن ۸۰ نمایندگی در بیش از 60 کشور به معرفی ظرفیت های ایران اختصاص دارد.


محمد علی کیانی مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر درباره فعالیت رایزنان فرهنگی و وظایف آنها در زمینه معرفی ظرفیت های ایران همچون میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در خارج از کشور اظهار داشت: در سالهای قبل بر طبق توافق بین وزارت میراث فرهنگ و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی قرار شد با صدور احکامی برای رایزنان فرهنگی ایران آنها را بعنوان رایزن افتخاری گردشگری هم معرفی کنند تا به نمایندگی از این وزارتخانه و در رابطه با کنشگران این حوزه در عرصه جهانی برای جذب گردشگری اقدام گردد. مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور افزود: ولی این توافق به دلیلهای مختلف به نتیجه نرسید و احکام نیز صادر نشد. در دولت جدید مذاکره ای بین آقای ضرغامی و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی انجام شد و وزیر میراث فرهنگی خواست تا این سازمان به معرفی حوزه مسئولیتی وزارت نیز بپردازد. چون عرضه صحیح فرهنگ و تمدن ایران و خاصیت های فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی آن یکی از اهداف سازمان است و فعالیت رایزنان فرهنگی در زمینه معرفی میراث فرهنگی و هنرهای مختلف و توسعه گردشگری در خارج از کشور بمنظور تحقق این هدف صورت می گیرد. وی اظهار داشت: در حقیقت وظیفه رایزنان ما نیز همین است در این راستا شناسایی اموال و اشیای تاریخی ایران نیز از اولویت های کاری آنهاست اخیراً نیز رایزن فرهنگی ایران در فرانسه تعداد ۲۹ قطعه ظروف و مجسمه های گلی و سفالی مربوط به دوره هزاره قبل از میلاد تا دوره اسلامی را که در زمان جنگ جهانی دوم به وسیله آقای گوبلو سفیر فرانسه در ایران به کشور فرانسه منتقل شده بود، از نوادگان ایشان، تحویل گرفت و بعد از ارسال به ایران به موزه ایران باستان تحویل داده شد و طی مراسمی در موزه ملی ایران رونمایی و به مدت یک هفته در معرض دید علاقمندان قرار گرفت. نمایندگی ها در زمینه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی فعال هستند
کیانی اظهار داشت: رایزنان در نمایندگی ها هفته های فرهنگی برگزار کرده و کارهای فرهنگی انجام می دهند. ۷۰ درصد نمایندگی ها در زمینه گردشگری میراث فرهنگی و صنایع دستی فعال می باشند و نمایشگاه های عکس آثار تاریخی ایران و جاذبه های گردشگری را برگزار می کنند. در طول سال چندین هفته فرهنگی با حضور بالاترین مقامات فرهنگی کشورها بصورت دو جانبه و با همکاری دولت های میزبان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دیگر دستگاه های فرهنگی بصورت مشارکتی و هم افزایی برگزار می گردد که بخش زیادی از این برنامه ها به معرفی میراث فرهنگی، هنرهای سنتی، صنایع دستی، نمایشگاه عکس آثار و اماکن تاریخی و جاذبه های گردشگری اختصاص دارد.
وی افزود: هفته فرهنگی استانها در خارج از کشور نیز برگزار می گردد و از ظرفیت های فرهنگی استانهای مختلف استفاده می نماییم بعنوان مثال به مناسبت های مختلف هفته فرهنگی اصفهان در پاریس یا هفته فرهنگی قم در لبنان را برگزار کردیم و در قالب این هفته ها نشست و میزگرد و نمایشگاه و برنامه های جانبی برگزار شده است. همین طور تعدادی از این استانها بمنظور گسترش تبادلات هنری با سایر ملت ها، میزبان هفته فرهنگی کشورهای دیگر بوده اند. رایزنان ما در کشورهای آلمان فرانسه، حتی اتریش، اسپانیا و… فعالیت زیادی در این عرصه دارند. همیشه اساتیدی از ایران جهت شرکت در نمایشگاه و هفته های فرهنگی که در خارج از کشور اعزام می شوند تا نشست های تخصصی اجرا شود و با برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی در دانشگاه های هنر با نخبگان و اساتید خارجی تجربیات و دانش خودرا به اشتراک می گذارند. همین طور هنرمندان در خارج از کشور ورکشاپ و کارگاه صنایع دستی برگزار می کنند که مورد استقبال قرار می گیرد.
همواره اساتیدی از ایران جهت شرکت در نمایشگاه و هفته های فرهنگی که در خارج از کشور اعزام می شوند تا در نشست های تخصصی حضور یافته و با برگزاری نشست ها و کارگاه های تخصصی در دانشگاه های هنر با نخبگان و اساتید خارجی تجربیات و دانش خودرا به اشتراک گذارند مدیرکل همکاریهای فرهنگی و ایرانیان خارج از کشور اضافه کرد: نمایشگاه های گردشگری مختلفی در خارج از کشور راه اندازی همچون نمایشگاه گردشگری انکارا یا نمایشگاه های جهانی برلین که رایزنان برای حضور ایران در این نمایشگاه ها هماهنگی لازم را برای حضور وزارتخانه میراث فرهنگی یا آژانس های گردشگری انجام می دهند یا در صورت عدم حضور آنان، بعنوان نماینده ایران برای حضور در این نمایشگاه ها شرکت می کنند.
کیانی در حوزه دیگر کارهای نمایندگی های فرهنگی در زمینه گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در این عرصه رایزنان فرهنگی نمایشگاه های بسیاری در طول سال به مناسبت های مختلف برگزار می کنند و باتوجه به تفاهم نامه فیمابین معاونت های وزارت میراث فرهنگی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی محصولات فرهنگی دریافتی از وزارت میراث فرهنگی در این نمایشگاه ها عرضه می شود. قسمتی از این محصولات کتابچه هایی به زبان های مختلف است که ترجمه یا ویرایش آن با همکاری رایزنان فرهنگی صورت گرفته است.
اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور ارتباط و تعامل خوبی با وزارت میراث فرهنگی و شهرداری تهران و دستگاه های که تولید محتوای گردشگری می کنند دارد و محصولات و اقلام فرهنگی تولیدی آنان را دریافت کرده و در اختیار نمایندگی های فرهنگی قرار می دهیم.
وی اضافه کرد: میزان فعالیت رایزنان فرهنگی در عرصه های مختلف متفاوت می باشد که این مساله به عواملی همچون شرایط کشور میزبان، استقبال مردم و امکانات و بودجه نمایندگی فرهنگی بستگی دارد. بعنوان مثال رایزنان فرهنگی ایران در ژاپن، روسیه، آفریقای جنوبی، قرقیزستان، یونان و…. در زمینه تهیه نشریات گوناگون گردشگری، غذاهای ایرانی، لباس اقوام و… به زبان محلی فعالیت می نمایند و در اختیار مخاطبان و مراجعان قرار می دهند و این نشریات بصورت ماهانه منتشر می شود. البته ما برای پشتیبانی از این برنامه ها با تنگناها و کمبودهای بودجه و محتوی مواجه هستیم و برخی تولیدات لازم است بروزرسانی شوند.
وی اضافه کرد: اطلاعات فعالان در زمینه زنان، نخبگان، هنرمندان، عکاسان و… که آثار آنان قابل ارائه در عرصه بین المللی است توسط ادارات مختلف فرهنگی استانها در اختیار این اداره کل قرار می گیرد و ما در برنامه های خارج از کشور از این مجموعه استفاده می نماییم.
وی بیان کرد: نمایندگان فرهنگی ایران در خارج از کشور در روزهای نوروز نمایشگاه هایی مجازی و حضوری از آداب و رسوم نوروز برگزار کردند که استقبال خوبی از این نمایشگاه ها صورت گرفت.
ارزیابی عملکرد رایزنان فرهنگی
کیانی اظهار داشت: عملکرد رایزنان فرهنگی از طرف ادارات کل تخصصی و دفتر مدیریت عملکرد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مورد ارزیابی قرار می گیرد و رایزنان و نمایندگان فرهنگی، ماهانه گزارش کار و فعالیتشان را به مرکز و واحدهای تخصصی ارسال می کنند و عملکرد آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد.
وی افزود: رایزنان فرهنگی به رغم محدودیت های زیادی که با آن مواجه اند طیف وسیعی از کارهای فرهنگی را انجام می دهند که در رسانه و مطبوعات کشورمان منتشر نمی گردد و بازتاب فعالیت رایزنان فرهنگی در ایران خیلی زیاد نیست. همین طور اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور در زمینه های معرفی ایران امروز با برگزاری روزهای فرهنگی از قبیل موسیقی، فیلم و سینما گفتگوی فرهنگی زنان، حوزه ایرانیان مقیم، دانشجویان ایرانی مقیم، گردشگری و صنایع دستی و هنرهای سنتی، تبادل گروههای فرهنگی، دوره های دانش افزایی در زمینه زنان و…و هر آنچه که مربوط به فعالیت فرهنگی کشورمان ایران است، فعالیت می کند. بدین سبب هر دستگاه دولتی نیز که می خواهد فعالیتی در این عرصه در خارج از کشور داشته باشد با همکاری و هماهنگی ما انجام می گیرد. همانطور که در جریان هستید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بعنوان متولی کلیه کارهای فرهنگی، هنری و تبلیغی در خارج از کشور است.
رایزنان فرهنگی به رغم محدودیت های زیادی که با آن مواجه اند طیف وسیعی از کارهای فرهنگی را انجام می دهند که در رسانه و مطبوعات کشورمان منتشر نمی گردد کیانی اظهار داشت: سایت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزنی های فرهنگی درحال به روز رسانی و مطالب آنها به زبان آن کشور است و مقرر است بخش های مختلفی همچون گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی و هنرهای سنتی و ایرانشناسی و …که قبلاً بوده بروزرسانی و به سایت اضافه شود. در سال جدید نیز برنامه ها و کارهای رایزنان و ادارات ستادی برمبنای طرح تحول فرهنگی انجام می گیرد که در این طرح وظایف و فعالیت هر نمایندگی و کشور محل ماموریت مشخص تر می شود. این طرح تحول، برنامه محور است.
وی درباب ضوابط انتخاب رایزنان فرهنگی با تاکید بر این که هر رایزن و نماینده فرهنگی باید حداقل به یک زبان خارجی آشنایی و تسلط داشته باشد اظهار داشت: رایزنان فرهنگی علاوه در زمینه وزارت میراث فرهنگی نیز در زمینه گفتگوی ادیان و گفتگوی فرهنگی زنان، توسعه همکاری علمی دانشگاهی، انتشارات، نمایشگاه کتاب، تفاهم نامه ها و موافقتنامه های فرهنگی و …. فعالیت دارند که این برنامه ها با مشارکت فعالان این حوزه ها در خارج از کشور اجرا می شود.
به گفته کیانی؛ در ۶ ماهه اول سال جاری برنامه ریزی برای برگزاری هفته های فرهنگی ایران در سه کشور برمبنای درخواست سفارت و رایزنی فرهنگی در کشورهای درخواست کننده برگزار می گردد و متقابلاً ما نیز میزبان هفته های فرهنگی کشورهای دیگر خواهیم بود. همین طور برمبنای دستور رییس سازمان موضوع اقتصاد فرهنگ و هنر در دستور و اولویت کاری اداره کل همکاریهای فرهنگی و امور ایرانیان خارج کشور است.

1401/02/01
10:50:21
5.0 / 5
173
تگهای خبر: تولید , دستگاه , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است