یافته محققان آلمانی؛

سرطان پروستات ریسک لختگی خون را بیشتر می کند

سرطان پروستات ریسک لختگی خون را بیشتر می کند

حیوان خانگی بگیر: پژوهشگران می گویند سرطان پروستات خطر لخته شدن خون جدی و کُشنده را در مردان تا حدود 50 درصد می افزاید.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، همه بیماران سرطانی در معرض افزایش ریسک ترومبوآمبولی وریدی که لخته خون خطرناک اما قابل درمان در وریدها که عامل اصلی مرگ و میر در بیماران سرطانی است، هستند.
سرطان پروستات شایع ترین سرطانی است که در مردان میانسال و مسن تشخیص داده می شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که مردان مبتلا به سرطان پروستات دو تا سه برابر بیشتر از افراد بدون سرطان در معرض ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی هستند.
محققان پی بردند بیشترین خطر ترومبوآمبولی وریدی در شش ماه اول بعد از تشخیص سرطان پروستات است.
«یانینا لنز»، از مؤسسه تحقیقاتی بایر آگ برلین آلمان، می گوید: «پزشکان معالج مردان مبتلا به سرطان پروستات باید از افزایش قابل توجه خطر ترومبوآمبولی وریدی در این مردان، خصوصاً در شش ماه اول بعد از تشخیص سرطان، آگاه باشند.
محققان داده های سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۷ سوئد را برای ارزیابی میزان ترومبوآمبولی وریدی در میان بیش از ۹۲ هزار مرد مبتلا به سرطان پروستات و یک گروه با بیش از ۴۶۶۰۰۰ مرد بدون این بیماری مقایسه کردند.
آنها دریافتند که ۳.۲٪ از بیماران مبتلا به سرطان پروستات، در عرض حدود ۵ سال بعد از تشخیص سرطان، در مقایسه با ۲.۱٪ از مردان در گروه مقایسه، به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا شدند.
این بدان معناست که از هر ۱۰۰۰ مرد مبتلا به سرطان پروستات، هفت نفر در هر سال به ترومبوآمبولی وریدی مبتلا می شوند، در حالیکه از هر ۱۰۰۰ مردی که سرطان پروستات ندارند، ۴ نفر به این عارضه گرفتار می شوند.
پس از در نظر گرفتن سایر عواملی که می تواند بر خطر ترومبوآمبولی وریدی تأثیر بگذارد، مانند بیماری قلبی و درآمد، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که بیماران مبتلا به سرطان پروستات در پنج سال بعد از تشخیص سرطان، ۵۰ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلاء به ترومبوآمبولی وریدی در مقایسه با افراد همسن بدون سرطان پروستات بودند.


منبع:

1401/03/07
08:02:04
5.0 / 5
256
تگهای خبر: بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است