مدیركل محیط زیست استان كردستان:

زریوار در معرض تهدید است

زریوار در معرض تهدید است

حیوان خانگی بگیر: کردستان مدیرکل محیط زیست استان کردستان با اعلان اینکه امسال زریوار با تهدید مواجه می باشد، اظهار داشت: راه اندازی سیستم تصفیه آب آشامیدنی شهرستان مریوان تنها راه نجات بخشی دریاچه زریوار است، که متاسفانه این پروژه تا کنون هیچ پیشرفت شایان توجهی نداشته و حدود ده سال از متوقف شدن آن می گذرد.


خیرالله مرادی امروز چهارشنبه (۱۱خردادماه) در نشست با اصحاب رسانه استان که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد، اظهار نمود: رسانه ها باید مردم را با چالش ها و مخاطرات محیط زیست به درستی و آگاهانه آشنا کنند تا جامعه نیز مسئولیت خودرا نسبت به محیط زیست ادا کند.
وی با اشاره به اهمیت مشارکت مردم برای صیانت از محیط زیست اضافه کرد: می طلبد که آگاهی مردم نسبت به مسائل زیست محیطی بصورت عمیق تر و تحلیلی از طرف رسانه ها صورت گیرد.
تغییر اقلیم؛ عامل اصلی آلودگی هوا در منطقه
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، تغییر اقلیم را عامل اصلی آلودگی هوا و گردوغبار در منطقه ذکر و بیان کرد: تعداد روزهای خطرناک استان کردستان طی سال جاری به بالای سه برابر بالا رفته و خشکیدگی، افزایش دما و کاهش بارندگی در خاورمیانه به سبب تغییر اقلیم از با اهمیت ترین عوامل این رخداد است.
وی سد سازی های ترکیه را عاملی برای تشدید و دامن زدن به این امر ذکر کرد و افزود: در زمینه بین الملل نشست هایی طی دو هفته اخیر در ارتباط با حل آلودگی هوا با حضور سفیران کشورهای درگیر توده گردوخاک، تشکیل شده است.
به گفته مرادی، شکل گیری مسائل و تهدیدات زیست محیطی به کندی اتفاق می افتد و رفع آن نیز مستلزم زمان و هزینه زیاد است؛ اما در این جهت و برای کنترل آلودگی هوا در داخل باید مردم آگاه شوند و سفارش های لازم را رعایت نمایند.
دشت های شرق کردستان در یک قدمی بیایانی شدن
وی، با ابراز گله مندی از وضعیت دشت های شرق استان عنوان کرد: دشت های شرق استان کردستان که از دشت های راهبردی تولید گندم در کشور بوده به سمت بیابانی شدن رفته است؛ این دشت ها نیازمند آبیاری بوده و وابسته به آب زیرزمینی است، پس برای رفع این مساله دو سد آزاد و ژاوه در این منطقه راه اندازی شد که این امر نه فقط تا کنون برای استان مثمر ثمر واقع نشده، بلکه خود سبب کاهش سفره های آب زیرزمینی و آلوده شدن آب در مناطق دارای معادن طلا شده است.
مرادی، آب های منطقه چهار دولی قروه را که یک نوع تالاب فصلی برای استان محسوب می شد، مستعد تبدیل شدن به چشمه و کانون گرد و غبار در استان دانست و بیان کرد: این مهم در پی کاهش سفره های آب زیر زمینی در منطقه قروه رخ داده است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، کاهش بارندگی و افزایش دو درجه ای دما در استان را از فاکتورهای مهم کاهش رواناب ها ذکر کرد و اضافه کرد: کاهش رواناب ها خود نیز سبب غلظت آلودگی آب می شود.
فرسایش ۶۰ تن در هکتاری خاک در کردستان
وی اشاره کرد: متاسفانه ما در بحث فرسایش خاک جزو سردمداران در جهان هستیم و این در حالیست که اهمیت خاک از آب بسیار بیشتر بوده و معیشت مردم به خاک وابسته است.
مرادی از فرسایش ۶۰ تن در هکتار در سال خاک در استان آگاهی داد و اضافه کرد: هم اکنون استفاده از کود و سم باتوجه به آزادسازی قیمت ها دراین زمینه، کم شده و منطقی تر شده است.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، ساده سازی اکوسیستم را از عوارض مهم فرسایش خاک ذکر و اشاره کرد: تنوع زیستی و گیاهی در اراضی ملی فقط به یک نوع خاص و مورد استفاده بشر خلاصه می شود که در نتیجه منتج به نابودی آشیانه گونه های جانوری می شود، چونکه گونه های گیاهی وابسته به گونه های جانوری است.
وی با اشاره به وضعیت تخریب زیستگاه در استان، اضافه کرد: میانگین تخریب زیستگاه در کردستان باتوجه به قرارگرفتن در زمینه زاگرس، بیشتر از میانگین کشوری است.
زریوار در برخورد با تهدید
مرادی، در ارتباط با وضعیت تنش آبی در دریاچه زریوار اظهار داشت: این تالاب نیاز به مرثیه خوانی ندارد، بلکه نیازمند کار اجرائی توأم با فکر است؛ سد گاران با اهداف تامین آب آشامیدنی مریوان و تامین آب کشاورزی اراضی زریوار راه اندازی شده که با گذشت چندسال از آبگیری این سد، هنوز این مهم محقق نشده و در حقیقت استفاده ای برای استان کردستان ندارد و این امر باید مطالبه گری شود.
وی نیاز شهرستان مریوان به آب را ۳۰میلیون متر مکعب و حداکثر میزان آب زریوار را هم ۶۰میلیون متر مکعب اعلام نمود و اضافه کرد: این در حالیست که برداشت نصف حجم آب ذخیره زریوار برای تامین آب مریوان، سبب افزایش تعریق در استان می شود.
مدیرکل محیط زیست استان کردستان، با اعلان اینکه امسال زریوار با تهدید مواجه می باشد، اشاره کرد: راه اندازی سیستم تصفیه آب آشامیدنی شهرستان مریوان تنها راه نجات بخشی دریاچه زریوار است، که متاسفانه این پروژه تا کنون هیچ پیشرفت شایان توجهی نداشته و حدود ده سال از متوقف شدن آن می گذرد.
وی تعداد محیط بانان استان را ۹۱ نفر اعلام نمود و تصریح کرد: باتوجه به تعداد روستاهای زیاد و ظرفیت محدود استان در به کارگیری محیط بان، می طلبد که مردم مشارکت بیشتری برای صیانت از محیط زیست داشته باشند.
منبع:

1401/03/11
23:13:22
5.0 / 5
177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است