دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اعلام كرد

افزایش 28 درصدی مصرف قلیان در افراد بالای 18 سال

افزایش 28 درصدی مصرف قلیان در افراد بالای 18 سال

به گزارش حیوان خانگی بگیر دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات صفر تا صد وضعیت دخانیات در ایران را بررسی کرد و اظهار داشت: مصرف قلیان در افراد بالای 18 سال 28 درصد افزایش شده است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر؛ محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به وضعیت مصرف دخانیات در ایران از سال ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ اظهار داشت: در این سال ها ۱۴.۱ درصد از جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده دخانیات بودند. که به تفکیک ۲۵.۸۸ درصد مردان و ۴.۴۴ درصد زنان بوده اند.
وی اضافه کرد: مصرف قلیان از سال ۹۰ تا ۱۴۰۰ در افراد بالای ۱۸ سال افزایش داشته است که می توان گفت در زنان ۵۷.۶ درصد و مردان ۱۷.۸ درصد افزایش داشته است.
به گفته دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به طورکلی حدود ۲۸ درصد افزایش مصرف قلیان در گروه سنی بالای ۱۸ سال گزارش شده است.
مسجدی با اعلان اینکه مصرف سیگار از سال ۹۵ تا ۱۴۰۰ در میان گروه سنی (بالای ۱۸ سال) بطور کلی ۷.۴۴ درصد کاهش داشته است، اظهار داشت: مصرف سیگار در زنان ۱۷.۲ درصد و مردان ۰.۵۴ درصد کاهش داشته است.
سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران، در اثر مصرف دخانیات جان می دهند
وی با اشاره به اپیدمی مصرف دخانیان در جهان و ایران اظهار داشت: سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران، در اثر مصرف دخانیات جان خودرا از دست می دهند که اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات از مرگ سالیانه بیش از ۶۰ هزار نفر در ایران، بر اثر مصرف دخانیات آگاهی داد و اظهار داشت: اگر روند افزایش مصرف سیگار کنترل نشود، میزان مرگ و میر در ایران در ۱۰ سال آینده به ۲۰۰ هزار نفر در سال خواهد رسید.
مسجدی به خطرات ناشی از دود حاصل از استعمال دخانیات اشاره نمود و اظهار داشت: دود دست دوم سالانه موجب بیش از ۱.۲ میلیون مرگ زودرس می شود.
به گفته وی سالانه ۶۵ هزار کودک در اثر بیماریهای ناشی از دود دست دوم جان خودرا از دست می دهند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به خسارات زیست محیطی استعمال دخانیات اشاره نمود و اظهار داشت: صنایع دخانی با تولید سالانه ۸۴ مگاتن گاز گلخانه ای، موجب بر هم زدن تعادل آب و هوا در کره زمین می شوند و علاوه بر هدر دادن منابع محیط زیست به اکوسیستم لطمه می رساند.
سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می شوند
مسجدی از میان رفتن سالانه ۳.۵ میلیون هکتار زمین برای کشت توتون آگاهی داد و اظهار داشت: سالانه ۶۰۰ میلیون درخت، برای تولید سیگار بریده می شوند تا ۶ هزار میلیارد سیگار تولید شود که همین کار سبب کاهش هوای سالم می شود.
به گفته وی «ته سیگار» فراوان ترین نوع زباله های پلاستیکی در جهان است که سالانه ۷۶۷ تن زباله سمی تولید می کند.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات بیان کرد: حدوده ۴.۵ تریلیون فیلتر سیگار در سال، سطح شهرها، پارک ها، سواحل و رودخانه های ما را پر می کند و موجب آلودگی آب و خاک می شود.
مسجدی با اعلان اینکه ۵ درصد از کل جنگل زدایی ها در جهان به سبب کشت توتون است، اظهار داشت: یک فرد سیگاری در صورت ترک، بطور متوسط می تواند تا ۷۴ لیتر آب در روز ذخیره کند.
وی با اعلان اینکه سالانه ۲۵ میلیون تن زباله از چرخه تولید تنباکو به جا می ماند، اظهار داشت: متأسفانه در تولیدات سینمایی بخش نمایش خانگی و حتی صدا و سیما به موضوع ممنوعیت تبلیغ مصرف مواد دخانی توجهی نمی گردد و به سبب این امر بیشتر هنرمندان و بازیگران مشهور سیگارو قلیان را به خانه های مردم می آورند و این اصلاً کار درستی به نظر نمی رسد.
حتی در میان ورزشکاران، مصرف دخانیات مشاهده شده است
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات افزود: حتی در میان ورزشکاران بنام و مشهور، مصرف دخانیات مشاهده شده است که متأسفانه در سال های اخیر به سبب عوارض ناشی از استعمال دخانیات جان خودرا از دست دادند.
مسجدی تبلیغات فروش مواد دخانی در فضای مجازی را عاملی مهم در تشویق افراد به استعمال مواد مخدر و سیگار دانست و اظهار داشت: ماده ۲ قانون جامع کنترل دخانیات، تبلیغات محصولات دخانی را ممنوع اعلام نموده و در صورت وجود این تبلیغات دستگاه های قضائی باید با آنها برخورد کنند و البته مسئولیت رسیدگی به تبلیغات اینترنتی بر عهده پلیس فتا است.
وی اضافه کرد: سال ۱۳۹۹ اتحادیه کشوری کسب وکارهای مجازی با استناد به نامه دادستانی کل کشور اعلام نمود در صورتیکه سایت یا نرم افزاری دراین زمینه فعالیتی داشته باشد مسدود خواهد شد. تبلیغات فرو ش مواد دخانی در سایت های مختلف مانند فروشگاه اینترنتی ُپک، سایت اسموک مارکت وجود دارد و حتی فروش آنلاین سیگار خارجی در اینستاگرام نیز قابل مشاهده می باشد.
سالانه ۶۰ هزار میلیارد تومان دود می شود
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به عواقب اقتصادی مصرف دخانیات در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: سالانه بیش از سه میلیارد پاکت سیگار با قیمت (۶ الی ۲۰۰ هزار تومان) به طور متوسط پاکتی ۲۰ هزار تومان مصرف و حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در اثر استعمال سیگار دود می شود.
مسجدی افزود: برمبنای محاسبات بانک جهانی و سازمان بهداشت جهانی، دولت ها ۲ تا ۳ برابر این مقدار (بیش از ۱۲۰ هزار میلیارد تومان) برای درمان بیماریهای ناشی از دخانیات هزینه می کنند.
وی اشاره کرد: مصرف دخانیات با افزایش ریسک بیماریهای قلبی عروقی، فشار خون بالا، سکته (قلبی و مغزی)، بیماریهای تنفسی، سرطان و … مرتبط می باشد که هزینه های انسانی و اقتصادی قابل توجهی به همراه دارد.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات به ابلاغیه های مقام معظم رهبری درباره سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی؛ درسیاست های کلی «سلامت» به مواردی از قبیل وضع عوارض بر محصولات، مواد و خدمات زیان آور سلامت، همین طور اولویت پیشگیری بر درمان، افزایش آگاهی، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختارمند و فعالانه فرد، خانواده و جامعه در تامین، حفظ و ارتقا سلامت با بهره گیری از ظرفیت نهادها و سازمان های فرهنگی، آموزشی و رسانه ای کشور تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید نمودند.
مسجدی از تأثیر افزایش مالیات محصولات دخانی بر سلامت عمومی و محیط زیست جامعه گفت و بیان کرد: خیلی از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه همچون کشورهای همسایه نظیر ترکیه و پاکستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با افزایش مالیات بر دخانیات تا ۸۰ درصد قیمت خرده فروشی، موجب کاهش مصرف محصولات دخانی، افزایش درآمد دولت و کاهش قابل توجه مرگ و میر و بار بیماریهای ناشی از آن شده اند.
ایران با نرخ ۱۵.۵ درصد مالیات، یکی از ضعیف ترین کشورهای منطقه است
وی اشاره کرد: طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی، ایران با نرخ متوسط ۱۵.۵ درصد مالیات، به عنوان یکی از ضعیف ترین کشورهای منطقه رتبه بندی شده است و مقایسه ایران با سایر کشورهای منطقه در حوزه اجرای راهبردهای کلیدی کاهش تقاضای مصرف دخانیات نشان میدهد که باوجود اقدامات قابل توجه کشورمان در حیطه های مذکور، وضعیت کشور در زمینه مالیات بر دخانیات قرمز است.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار داشت: از دولت و مجلس تقاضامندیم برابر ماده ۸ قانون جامع کنترل دخانیات، نسبت به پیشنهاد کمیسیون تلفیق که ۵۶ درصد نمایندگان به آن رأی دادند، مجدداً تجدید نظر فرمایند.
مسجدی به پیش گیری از استعمال دخانیات در دانش آموزان با اجرای طرح پاد اشاره نمود و اظهار داشت: طرح پاد (پیشگیری از استعمال دخانیات) باهدف کاهش استعمال دخانیات در میان دانش آموزان برای نخستین بار در سال ۹۵ در شهرستان ورامین با همکاری جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات آغاز شد. این طرح با هدف اجرا در سطح ملی، در ورامین به عنوان پایلوت درحال اجرا شد و هم اکنون در شهرستان رباط کریم نیز درحال اجراست.
وی افزود: این طرح با درگیر کردن مدرسه، والدین، دانش آموزان، مربیان، محله های اطراف مدرسه کسبه و ساکنین محل اهتمام در درگیر کردن کل ساکنین شهر در این طرح را دارد.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات در آخر اظهار داشت: واحد فرآموز نفس پاک برای آشنایی هرچه بیشتر خردسالان با مضرات دخانیات توسط جمعیت از سال ۱۳۸۸ اجرائی شده است.


منبع:

1401/05/12
08:41:11
5.0 / 5
181
تگهای خبر: آب , آموزش , بازی , بهداشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است