مطالعات نشان می دهد؛

مردان بیش از زنان مستعد مبتلاشدن به سرطان هستند

مردان بیش از زنان مستعد مبتلاشدن به سرطان هستند

حیوان خانگی بگیر: مردان بیش از زنان در معرض مبتلاشدن به سرطان هستند و یک مطالعه جدید نشان میدهد که این امر عمدتا به سبب تفاوت های بیولوژیکی بین دو جنسیت است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «سارا جکسون»، نویسنده این مطالعه و محقق بخش انستیتوی ملی سرطان آمریکا، اظهار داشت: «پس از کنترل عواملی مانند سیگار کشیدن، مصرف الکل، رژیم غذایی، فعالیت بدنی و مشکلات پزشکی رایج که خطر ابتلاء به سرطان را بیشتر می کند، سوگیری جنسیتی در بیشتر سرطان ها وجود داشت.»
اینکه دقیقاً کدام تفاوت های بیولوژیکی موجب ایجاد این نابرابری ها می شود هنوز بطور کامل مشخص نشده است.
جکسون اظهار داشت: «ما می خواهیم نقش هورمون های جنسی و ژنتیک در بروز سرطان را در تحقیقات آینده بررسی نماییم.»
برای این مطالعه، پژوهشگران به تفاوت در خطر ابتلاء به ۲۱ مورد سرطان در میان ۱۷۱ هزار مرد و ۱۲۳ هزار زن در رده سنی ۵۰ تا ۷۱ سال که در یک مطالعه رژیم غذایی و سلامت از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۱ ثبت نام کرده بودند، پرداختند.
در این مدت، ۱۷۹۵۱ سرطان جدید در مردان و ۸۷۴۲ مورد در زنان تشخیص داده شد.
مردان در معرض خطر بیشتر ابتلاء به بیشتر سرطان ها بودند، و بیشترین تفاوت در خطر ابتلاء به سرطان های مری (۱۰.۸ برابر بیشتر)، حنجره و مثانه (هر کدام ۳.۵ برابر بیشتر)؛ و همین طور کاردیای معده (نوعی سرطان معده) (۳.۳ برابر بیشتر) مشاهده شد.
این مطالعه نشان داد که مردان فقط با نرخ کمتر ابتلاء به سرطان تیروئید و کیسه صفرا روبرو بودند.
جکسون اظهار داشت: «مردان نیز بیش از زنان در معرض مرگ ناشی از سرطان هستند.»
فاکتورهای پرخطر مانند سیگار کشیدن، الکل، رژیم غذایی و مسائل مربوط به سلامتی تنها بخش کوچکی از تفاوت در نرخ ابتلاء به سرطان در مردان و زنان را می سازند. به عنوان مثال، سیگار کشیدن، رژیم غذایی و مشکلاتی مانند دیابت که می تواند خطر ابتلاء به برخی سرطان ها را افزایش دهد، تنها ۲۰ درصد از سوگیری مردان در سرطان مثانه را توضیح می دهد. جکسون اظهار داشت: «مردان بیش از سه برابر بیش از زنان در معرض ابتلاء به سرطان مثانه هستند.»
به گفته پژوهشگران، تحقیقات بیشتری برای درک این که چرا مردان بیش از زنان در معرض ابتلاء به خیلی از سرطان ها هستند، مورد نیاز است.
برخی از این تفاوت ها ممکنست مربوط به هورمون ها باشد. هورمون جنسی مردانه تستوسترون ممکنست موجب رشد تعدادی از سرطان ها شود و هورمون جنسی زنانه استروژن ممکنست در مقابل سرطان های دیگر محافظت کند.


منبع:

1401/05/23
15:02:11
5.0 / 5
184
تگهای خبر: پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است