هشدار كارشناسان حیات وحش:

۵ گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید

۵ گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید

حیوان خانگی بگیر: حیوان خانگی بگیر: هر ساله در تاریخ 22 سپتامبر ˮروز جهانی کرگدنˮ گرامی داشته می شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، روز جهانی کرگدن هر ساله بمنظور افزایش آگاهی و یادآوری این نکته مهم که این حیوانات باارزش و مفید برای طبیعت و تنوع زیستی، در معرض خطر انقراض هستند، گرامی داشته می شود.
روز جهانی کرگدن نخستین بار در سال ۲۰۱۱ میلادی تعیین شد و هدف اصلی از گرامیداشت این روز نیز نجات این حیوان از خطر نابودی و انقراض است.
برمبنای آمارهای رسمی در سال ۱۹۷۰ میلادی حدود ۷۰ هزار راس کرگدن در کره زمین وجود داشته با اینحال امروزه تعداد آنها به ۲۷ هزار راس کم شده است.
حالا فقط پنج گونه کرگدن در جهان باقی مانده است. دلیل اصلی انقراض کرگدن ها هم اکنون افزایش بیماریها و مشکلات جسمی مانند مبتلاشدن به سرطان، تب و غیره و کمبود مراقبت های بهداشتی از آنها عنوان شده است.
برهمین اساس شعار امسال روز جهانی کرگدن تحت عنوان "پنج گونه باقی مانده از کرگدن ها را زنده نگه دارید" مطرح شده و هدف آن نیز صیانت از کرگدن های باقی مانده است برای اینکه در سالهای اخیر خطراتی که زندگی آنها را تهدید می کند، بالا رفته است.
بعد از سال ۱۹۷۱ میلادی به سبب شکار مداوم، کاهش قابل توجهی در گونه های کرگدن مشاهده شد. همین طور تخریب زیستگاه این حیوان نیز سبب کاهش قابل توجه زاد و ولد و در نتیجه کم شدن تعداد آنها شده است.
به گزارش gyaniadda، گونه های کرگدن امروزه بومی آفریقای سیاه، جنوب آسیا و جنوب شرق آسیا هستند و در چمنزارها و جنگل های مناطق گرمسیری زندگی می کنند. کرگدن ها همیشه در نزدیکی آب هستند برای اینکه نیاز دارند که هر روز آب بخورند و از غلتیدن در گِل هم لذت می برند. این جانوران فقط گیاه می خورند. کرگدن ها حس شنوایی و بویایی خوبی دارند ولی دیدشان ضعیف است.1401/07/01
14:44:13
5.0 / 5
94
تگهای خبر: آب , انقراض , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است