گزارش حیوان خانگی بگیر؛

ماسك زدن را رها كرده ایم

ماسك زدن را رها كرده ایم

فروکش موج چهارم کرونا و پایین آمدن آمار مبتلاشدن و مرگ و میر بیماران کووید ۱۹، سبب شده تا باردیگر شاهد رها شدن پروتکل ها و به ویژه ترددهای بدون ماسک باشیم.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، شاید اگر از همان روزهای نخست انتشار کرونا در کشور، ماسک زدن را همراه با رعایت پروتکل ها جدی تر می گرفتیم، امروز وضعیت بهتری در مقابله با کرونا داشتیم. اما، شواهد امر حکایت از این حقیقت دارد که وقتی شاهد روند نزولی بیماری کرونا در کشور هستیم، رعایت پروتکل ها بخصوص استفاده از ماسک، فراموش می شود و صورت های بدون ماسک در کوچه و خیابان، بیشتر دیده می شوند چهره هایی که از ترس کرونا، همچنان زیر ماسک ها پنهان است. تازه ترین بررسی های وزارت بهداشت نشان داده است که پس از فروکش موج چهارم کرونا در کشور، ۳۰ درصد مردم نسبت به رعایت پروتکل ها بی تفاوت شده اند و این می تواند زنگ خطری برای بازگشت به روزهای تلخ کرونایی باشد. سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که سفارش ما به مردم و بخصوص افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای این است که در صورت حضور در مراکز خرید و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، همزمان از ماسک سه لایه و پارچه ای استفاده کنند، اظهار داشت: استفاده از ماسک بعنوان مهم ترین عامل بازدارنده از ابتلاء به کووید ۱۹ شناخته می شود. وی ادامه داد: تاکید می نماییم که ماسک سه لایه زیرین باید به صورت کامل بر روی صورت قرار گیرد و از عدم ایجاد هر گونه شکاف بین محیط بیرون و صورت، اطمینان حاصل شود و مطمئناً ماسک دوم هم می تواند به بستن درزهای موجود در ماسک اول کمک نماید. در همین حال، فهیمه عبداللهی مجد استادیار گروه پوست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن سفارش به افراد جهت استفاده از ماسک های تنفسی مناسب، اظهار داشت: ماسک های پارچه ای بعد از هر بار استفاده حتما باید به خوبی شسته شوند و ماسک های یکبار مصرف هم فقط یک مرتبه استفاده شوند. البته باید توجه داشته باشید که ماسک نباید خیلی آزاد و یا خیلی محکم روی صورت قرار گیرد.
وی اضافه کرد: بخش داخلی ماسک های پارچه ای که روی پوست قرار می گیرد نباید از جنس نایلون، پلی استر و ریون باشد چونکه سبب تحریک بیشتر پوست می شوند.
ماسک های پارچه ای را تنها میتوان برای عموم افراد زیر ۶۰ سال و افرادی که بیماری های زمینه ای ندارند، استفاده نمود. همینطور استفاده از پوشش ماسک پارچه ای بر روی ماسک ساده جراحی (پوشش دو ماسک) سبب افزایش ۳۰ درصدی کارایی ماسک در پیشگیری از پخش عفونت از فرد بیمار به سایرین می شود.
نکات قابل توجه در انتخاب ماسک پارچه ای هنگام انتخاب ماسک پارچه ای باید آنرا از نظر فیلتر کردن هوا، تناسب برای پوشش صورت و راحتی تنفس بررسی کنید. متخصصین امر سفارش می کنند، ماسکی را انتخاب کنید که کاملاً بینی، گونه ها و چانه را پوشش دهد. اگر لبه های ماسک مماس صورت نباشند در مواقعی مانند صحبت کردن، هوا به جای فیلتر شدن از خلال پارچه، از لبه های ماسک نفوذ می کند. لایه های ماسک پارچه ای استاندارد طبق سفارش WHO و CDC ماسک های پارچه ای باید از سه لایه پارچه ساخته شوند. لایه داخلی: جاذب مانند پارچه نخی جهت جذب قطرات تنفسی لایه میانی: منسوجات نبافته غیر جاذب مانند اسپان باند و پلی پروپیلن لایه خارجی: مواد مقاوم به رطوبت مانند پلی استر جهت ممانعت از ورود قطرات تنفسی با این وجود در صورت عدم دسترسی به انواع پارچه های ذکر شده می توانید از پارچه نخی با بافت ریز استفاده کنید و یک ماسک دو یا سه لایه نخی درست کنید. کارهایی که در انتخاب ماسک پارچه ای نباید انجام شوند پارچه های با الیاف سست مانند پارچه های بافتنی گشاد و ماسک های پارچه ای تک لایه برای جلوگیری از کرونا سفارش نمی گردد. ماسک های دریچه دار سفارش نمی شوند. چونکه سبب می شوند بازدم بدون فیلتر از ماسک بیرون برود. نحوه افزایش اثربخشی ماسک در هنگام تهیه ماسک به پوشش کامل صورت توسط ماسک، چگونگی فیلتر کردن هوا و تعداد لایه های ماسک توجه کنید. مطمئن شوید که ماسک شما کاملاً متناسب صورت شما باشد. ماسک های چند لایه انتخاب کنید تا قطرات تنفسی شما در لایه داخلی آن و قطرات تنفسی دیگران در لایه خارجی باقی بماند.

1400/03/17
13:15:39
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است