سفر طولانی 8 قلاده یوز آفریقایی به هند

سفر طولانی 8 قلاده یوز آفریقایی به هند

بعد از گذشت حدود ۷۰ سال از انقراض نسل یوزپلنگ یا همان چیتا در هند، سریع ترین گربه سانان روی زمین باردیگر به خاک این کشور باز می گردند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، هشت قلاده یوزپلنگ آفریقایی (شامل پنج یوز نر و سه ماده) مقرر است در ماه نوامبر سالجاری میلادی (۲۰۲۱) از آفریقای جنوبی به پارک ملی در ایالت مادیا پرادش هند منتقل و بعد از یک سفر طولانی به مسافت بیشتر از ۸۴۰۰ کیلومتر، در خانه ای تازه مستقر شوند.
یوزپلنگ در زبان انگلیسی "چیتا" (Cheetah) خوانده می شود که در واقع همان نام هندی این حیوان است و ریشه در زبان سانسکریت دارد. این گونه از گربه سانان، دارای زیرگونه های آسیایی و آفریقایی است. از یوزپلنگ های آسیایی که زمانی در جنگلها و مراتع آسیا زندگی می کردند، حالا بنابر بعضی برآوردها تنها حدود ۵۰ قلاده در این منطقه باقی مانده است و این زیرگونه در خطر جدی انقراض قرار دارد. بنابر گزارش ها نسل این گربه سانان از حدود ۷۰ سال پیش در هندوستان منقرض شده است، اما در بعضی منابع آمده که یوزپلنگ آسیایی، آخرین بار در سالهای ۸-۱۹۶۷ در این کشور دیده شده است.
اکثریت جمعیت یوزپلنگ های جهان هم اکنون در آفریقا و در کشورهای نامیبیا، بوتسوانا و آفریقای جنوبی زندگی می کنند، اما تعداد آنها هم چندان زیاد نیست و چیزی در حدود ۷۰۰۰ قلاده برآورد شده است.
یادوندرادو چالا، رئیس موسسه حیات وحش هند و یکی از کارشناسانی که در این پروژه انتقال یوزپلنگ ها و معرفی باردیگر آنها به طبیعت در این کشور همکاری می کند، می گوید: این اولین دفعه است که یک حیوان گوشت خوار بزرگ جثه به منظور زندگی در حیات وحش، از یک قاره به قاره دیگر منتقل می شود. به قول کارشناسان درصورتی که شکار کافی در زیستگاه های جدید موجود باشد، یوزپلنگ، حیوان بسیار انطباق پذیری است.
به گزارش ایندیپندنت، البته پروژه های معرفی باردیگر یک حیوان به محیط طبیعی، همواره با مخاطراتی همراه می باشد، اما امکان موفقیت آمیز بودن آنها وجود دارد. برای نمونه، نسل یوزپلنگ در اواخر دهه ۱۹۸۰ در کشور آفریقایی مالاوی منقرض شده بود؛ اما بعد از معرفی باردیگر چهار حیوان از این گونه گربه سانان به طبیعت آن کشور در سال ۲۰۱۷، حالا تعداد یوزپلنگ های مالاوی به ۲۴ قلاده رسیده است.
منبع:

1400/03/19
11:46:04
5.0 / 5
371
تگهای خبر: انقراض , جنگل , زندگی , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است