تأمین منابع آب پایدار و اجرای قانون هوای پاك دو اولویت شورای ششم

تأمین منابع آب پایدار و اجرای قانون هوای پاك دو اولویت شورای ششم

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به مسائل زیست محیطی که باید مورد توجه جدی شورای آینده شهر تهران قرار گیرد، اظهار داشت: ثبات، پیگیری و مداومت در اجرای قوانین، جوهره اساسی تجربیات کشورهای موفق در بهبود وضعیت محیط زیست بوده است.شینا انصاری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به این که مبحث آب و تأمین منابع آب پایدار برای شهر تهران مسئله ای کلیدی است که باید در اولویت تصمیمات شورای آینده شهر تهران قرار گیرد، اظهارکرد: شهریور سال قبل تفاهم نامه ای بین وزارت نیرو و شهرداری تهران به امضا رسید تا برپایه آن آبیاری فضای سبز تهران با پساب تصفیه شده صورت گیرد. این تفاهم نامه در اجرای مفاد ماده ۲۲ قانون هوای پاک و آئین نامه اجرایی آن با هدف تأمین منابع آب پایدار برای آبیاری فضاهای سبز و بوستان های شهر تهران به امضا رسید. بر مبنای آن طی دوره زمانی 10 ساله (۱۴۱۰-۱۴۰۰) میزان مصرف پساب برای آبیاری فضای سبز کلانشهر تهران ۱۳۸ میلیون مترمکعب در سال افزوده می شود و به موازات آن میزان مصرف آب های زیرزمینی ۵۳ میلیون مترمکعب کاسته می شود.

وی افزود: هم اکنون همکاری در راه اندازی تصفیه خانه های محلی با مشارکت دو طرف و سایر اقدامات بر مبنای محورهای تفاهم نامه در دستور کار قرار دارد. اقدامات اجرایی برای راه اندازی تصفیه خانه در وردآورد در منطقه ۲۲ و یا راه اندازی تصفیه خانه تکمیلی جهت استفاده پساب تصفیه خانه شهرک اکباتان در منطقه ۵ همینطور سایر قراردادهای مشارکتی برای دریافت پساب در مناطق دیگر از این جمله است. در واقع انعقاد این تفاهم نامه حرکت مثبت و روبه جلو جهت استفاده از پساب ها در مصارف آبیاری فضای سبز شهر تهران و کاهش فشار به منابع آب زیرزمینی است که می تواند از تشدید عوارض محیط زیستی مانند تخلیه آبخوان ها و فرونشست زمین جلوگیری نماید. با این وجود حمایت شورای شهر ششم برای تأمین منابع آب پایدار و استمرار برنامه ها و تسریع در اجرای پروژه های در دستور کار بسیار راهگشا خواهد بود.
تاکید بر اجرای قانون هوای پاک از شورای آینده شهر تهران انتظار می رود
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران مبحث دیگری که بعنوان مسئله شاخص محیط زیستی در تهران و سایر کلانشهرهای کشور مطرح است را مسئله آلودگی هوا عنوان نمود و اظهار داشت: طی چهار سالی که از ابلاغ قانون هوای پاک بعنوان مهم ترین سند بالادستی آلودگی هوای کشور گذشته، بندهای مختلف این قانون به طرق متعدد مورد غفلت قرار گرفته است. تاکید بر اجرای مفاد قانون هوای پاک و آئین نامه های اجرایی آن بخصوص در بخش توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی از شورای شهر آتی مورد انتظار است.

به گفته انصاری، اعطای تسهیلات ارزانقیمت جهت جایگزین کردن خودرو ها و موتورسیکلت های فرسوده از طرف دولت، نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی شهری، عدم شماره گذاری وسایل نقلیه موتوری آلاینده، سازو کار معاینه فنی موتورسیکلت ها، ممنوعیت تردد، حمل بار و مسافر و نقل و انتقالات برای خودرو های فرسوده، ساز و کار و اعطای تسهیلات لازم برای جایگزینی خودرو های فرسوده حمل و نقل عمومی با خودرو های نو از محل صرفه جویی حاصل از بهبود و مدیریت سوخت توسط دولت، وظیفه وزارت کشور برای افزایش سالانه ینج درصدی(۵ درصد) ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری برای کلانشهرها و وظیفه وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) و سازمان حفاظت محیط زیست برای تغییر تولید یا تغییر فرایند تولید یا تعطیلی کار و فعالیت صنایع، معادن و واحدهای آلاینده بخصوص در حریم کلانشهرها از مواردی است که باید مجدانه توسط شورای شهر مطالبه و بر اجرای آن تاکید شود.
ضرورت برخورداری تصمیم های شورای شهر از پشتوانه کارشناسی بخصوص در مورد مسائل زیست محیطی
مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران درباره ضرورت مشورت اعضای شورای ششم با کارشناسان محیط زیست قبل از تصمیم گیری اظهار نمود: بسیار مهم می باشد که تصمیمات عقبه کارشناسی داشته باشد و صاحبنظران و کارشناسان متخصص آن حوزه در فرآیند تصمیم گیری به مشارکت فراخوانده شوند. مسائل محیط زیستی اساسا مسائلی تخصصی هستند و لزوم دارد که کارشناسان آگاه به قوانین و مقررات و موضوعات محیط زیست شهری مورد مشورت قرار گیرند.

انصاری تصریح کرد: استمرار طرح ها و برنامه ها مبحث بسیار مهمی است که امیدوارم مورد توجه جدی شورای آتی شهر تهران قرار گیرد. متاسفانه یکی از آفت های کشور ما سیاست زدگی در تمامی عرصه ها است که با هر تغییر مدیریتی بخواهیم چرخ را از نو بسازیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه راهکارهای مسائل محیط زیستی شهرهای بزرگ کشور مشخص هستند، خاطرنشان کرد: پیشگیری از بارگذاری های بی رویه، تکیه بر منابع درآمدی پایدار، توسعه انرژی های تجدیدپذیر و کاهش اتکا به سوخت های فسیلی، توسعه مدهای حمل و نقل پاک، توسعه خطوط مترو همچون این راهکارهاست. با این وجود مهم می باشد که به اسناد و برنامه های بالادستی موجود مانند تکالیف برنامه سوم توسعه شهر تهران، قوانین موضوعه محیط زیستی کشور همچون قانون هوای پاک قائل باشیم.

انصاری در انتها تصریح کرد: ثبات، پیگیری و مداومت در اجرای قوانین، جوهره اساسی تجربیات کشورهای موفق در بهبود وضعیت محیط زیست بوده است. پایبندی به اجرای قوانین و برنامه های مصوب هنگام تغییر دولت ها و پرهیز از اقدامات سلیقه ای می تواند از توجهات موقت و مقطعی صرفاً در زمان بروز مشکل و بحران بکاهد.

منبع:

1400/03/22
14:36:37
5.0 / 5
576
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , تولید , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است