هفت تأثیر حیاتی جنگلها بر زندگی انسان

هفت تأثیر حیاتی جنگلها بر زندگی انسان

جنگل از دید عموم مردم فضایی بانشاط برای گردشگری و از نظر خیلی از ساکنان درون و حاشیه آن جنگل محلی برای کسب درآمد و امرار معاش است اما ارزش های علمی، اقتصادی و گردشگری تنها قسمتی از کارکردهای مهم جنگل است. کشورهای توسعه یافته برمبنای تجارب شان به اهمیت آن پی برده اند و همیشه به دنبال بهبود کمی و کیفی جنگلها هستند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا تولید اکسیژن و کاهش آلاینده ها یکی از مؤثرترین ارزش جنگلها در زندگی انسان است. در مجموع ۶۰ درصد از اکسیژن مصرفی جهان توسط پوشش گیاهی تولید می شود. برمبنای برخی برآوردها هر هکتار جنگل قادر می باشد ضمن جذب گازکربنیک سالانه ۲.۵ تن اکسیژن (نیاز ۱۰ نفر در سال) را آزاد کند. کاهش آلودگی صوتی، جذب گرد و غبار، جذب برخی گازهای شیمیایی و از بین بردن خیلی از باکتری ها، قارچ های تک سلولی و حشرات مضر از فواید دیگر درختان مناطق جنگلی شمرده می شود.

تعدیل آب و هوا

پوشش جنگلی موجب کاهش ماکسیمم دما و افزایش مینیمم دما و در مقایسه با مناطق عاری از درخت سبب اعتدال در وضعیت آب و هوا می شود.

کنترل آب های سطحی و تغذیه سفره های آب زیرزمینی

برای نفوذ یک لیتر آب در اراضی جنگلی پهن برگ هفت دقیقه و ۴۰ ثانیه، در اراضی کشاورزی ۴۶ دقیقه و ۴۶ ثانیه و در محیط خارج از جنگل چهار ساعت و ۲۶ دقیقه و ۴۰ ثانیه وقت لازم است. به عبارتی در عرض یک ساعت در زمین جنگلی پهن برگ ۸.۴ لیتر، در زمین کشاورزی ۱.۲۹ لیتر و در محیط خارج از جنگل ۰.۲۲ لیتر آب وارد خاک می شود. این نتایج نشان دهنده اهمیت پوشش گیاهی خصوصاً جنگلها در جلوگیری از بروز سیل همین طور جلوگیری از تبخیر و تغذیه بهتر سفره آب زیرزمینی است همین طور جنگل منشأ خیلی از رودخانه ها و چشمه هاست.

حفظ و تولید خاک

صدها سال طول می کشد تا یک سانتیمتر خاک حاصلخیز شود. با وجود پوشش گیاهی خصوصاً از نوع جنگلی علاوه براین که خاک گرفتار فرسایش آبی و بادی نمی گردد، کیفیت آن نیز تقویت می شود. نتایج یک آزمایش ۱۰ ساله نشان میدهد که میزان خاک از دست رفته (فرسایش یافته) در مناطق عاری از پوشش گیاهی بیش از۱۰۰ برابر مناطق دارای پوشش گیاهی است.

تولید دارو

بر اساس گزارش سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری بیش از ۲۵ درصد از موارد مورد نیاز صنعت داروسازی مستقیما از درختان به دست می آید.

تولیدات صنعتی

هزاران فرآورده چوبی و سلولزی، صنعتی، شیمیایی و ساختمانی از جنگلها به دست می آید. از چوب جنگلها در تولید کاغذ، ابریشم و الیاف مصنوعی، فیلم عکاسی، مقوای فشرده، مصارف خانگی، راه آهن، روغن کشی، عایق سازی و تولید رنگ و موارد گوناگون دیگر استفاده می شود.

اکوتوریسم

امروزه درآمد کشورهای توسعه یافته بوسیله گردشگری در مناطق جنگلی چندین برابر برداشت چوب از آنست. حفظ ذخایر ژنتیک گیاهی و جانوری و تنوع زیستی از کارکردهای دیگر جنگل هاست.
1400/03/25
22:46:45
5.0 / 5
373
تگهای خبر: آب , تولید , جنگل , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است