كارشناس بیماری های متابولیك تاكید كرد؛

ضرورت آزمایش غربالگری نوزاد تا ۳ روز اول بعد از تولد

ضرورت آزمایش غربالگری نوزاد تا ۳ روز اول بعد از تولد

کارشناس بیماریهای متابولیک، ضرورت انجام آزمایش غربالگری نوزاد در سه تا پنج روز اول بعد از تولد را مورد تاکید قرار داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، آزاده صفایی کارشناس بیماریهای متابولیک معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از غربالگری ۵۰۰ هزار نوزاد از شروع شروع طرح غربالگری بیماریهای متابولیک نوزادان تا حالا در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی آگاهی داد و اظهار داشت: این غربالگری ساده و کم هزینه سبب جلوگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر و دائمی و هزینه های بیماری هایی نظیر عقب ماندگی ذهنی، کم شنوایی، افت تحصیلی و…، می شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه اغلب نوزادان مبتلا به بیماری فنیل کتونوری پیش از اجرای برنامه غربالگری در سال ۱۳۸۶، به سبب کشف دیررس بیماری، به درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی مبتلا می شدند.
صفایی، اجرای طرح غربالگری نوزادان را یکی از ارزشمندترین دستاوردهای حوزه بهداشت کشور برشمرد برای اینکه بروز این بیماری در هر کودک منجر به ایجاد نتایج جبران ناپذیر و گوناگون خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی درمانی خواهد شد.
کارشناس بیماریهای متابولیک معاونت امور بهداشتی با اشاره به غربالگری سالانه حدود ۵۰ هزار نوزاد در زمینه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: در سال قبل ۵۱ هزار نوزاد در این دانشگاه مورد غربالگری قرار گرفتند که ۸۸ نفر آنان مبتلا به هیپوتیروئیدی نوزادی بودند و مورد مراقبت های لازم قرار گرفتند. همین طور شش مورد ابتلاء به فنیل کتونوری کشف و گزارش شد.
به گفته صفایی، در مناطق تحت پوشش دانشگاه اکنون حدود ۵۰۰ کودک تحت مراقبت بیماری کم کاری تیروئید، ۱۵۰ کودک تحت مراقبت بیماری فنیل کتونوری و ۶۰ کودک نیز تحت مراقبت سایر بیماریهای متابولیک ارثی قرار دارند.
وی اشاره کرد: در خانواده های دارای فرزند مبتلا به بیماریهای متابولیک ارثی و یا فنیل کتونوری، برای پیش گیری از تولد نوزاد دوم مبتلا طبق برنامه ریزی های صورت گرفته خدمات مشاوره، مراقبت ژنتیک و پیگیری در مراکز خدمات جامع سلامت به مادران در سنین باروری ارائه می شود.
صفایی درباب نحوه ارائه خدمات در این برنامه اظهار داشت: نوزادان شناسایی شده مبتلا به بیماری کم کاری تیروئید به مدت ۳۶ ماه تحت مراقبت مستمر مراکز خدمات جامع سلامت قرار می گیرند. نوزادان مبتلا به بیماری متابولیک ارثی و فنیل کتونوری شناسایی شده نیز برای دریافت درمان های تخصصی به بیمارستان های منتخب ارجاع می شوند.
به گفته این کارشناس معاونت امور بهداشتی دانشگاه، خانواده های این بیماران نیز از خدمات رایگان مشاوره ژنتیک در مراکز خدمات جامع سلامت بهره مند می شوند تا با انجام مشاوره و آزمایشات تخصصی ژنتیک در خانواده های مبتلا از بروز بیماری در فرزندان بعدی خانواده پیشگیری به عمل می آید.
صفایی با بیان این مطلب که هم اکنون ۶۸ مرکز غربالگری نوزادان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی فعالیت دارند اظهار داشت: این مراکز در پاندمی کرونا نیز فعال بوده و با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی آزمایشات غربالگری نوزادان را انجام می دهند.
وی با تاکید بر ضرورت شناسایی سریع بیماریهای متابولیک برای پیش گیری از لطمه های ذهنی و جسمی نوزادان اشاره کرد: حتما والدین در ایام سوم تا پنجم بعد از تولد فرزندشان را برای انجام آزمایش غربالگری کف پای نوزاد به مراکز منتخب مراجعه کنند تا از سلامت نوزاد خود مطمئن شوند.

1400/04/31
14:45:41
5.0 / 5
383
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است