آلودگی هوای تهران طی سه روز از تعطیلات بعلاوه نمودار

آلودگی هوای تهران طی سه روز از تعطیلات بعلاوه نمودار

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: برمبنای داده های ایستگاه های سنجش کیفیت هوا در شهر تهران از29 تیر تا 3 مرداد کیفیت هوای پایتخت سه روز در وضعیت قابل قبول و سه روز در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.حسین شهید زاده در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: طی شش روز تعطیلی پایتخت آلاینده ازن برای چهار روز و آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون برای دو روز آلاینده شاخص شهر بودند. روزهای چهارشنبه و پنجشنبه (۳۰ و ۳۱ تیرماه) و شنبه (۲ مردادماه) به سبب بالا رفتن غلظت آلاینده ازن کیفیت هوای تهران در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت. بیشترین شاخص ثبت شده در این بازه مربوط به روز چهارشنبه (۳۰ تیرماه) با عدد ۱۳۲ بوده است.

وی افزود: نمودار ذیل شاخص کیفیت هوا را همراه با میانگین سرعت باد در این بازه شش روزه نمایش داده است و همانطور که دیده می شود با کاهش سرعت باد و امکان تجمع آلاینده های پیش ساز گاز ازن، امکان افزایش غلظت این آلاینده در ایام ۳۰ و ۳۱ تیرماه برقرار شد و در ایام ۲۹ تیرماه و ۳ مرداد که سرعت باد با اندکی افزایش روبرو بوده است از میزان غلظت این آلاینده کاسته شده و ذرات معلق کوچک تر از ۲.۵ میکرون آلاینده شاخص شهر بوده و در این دو روز کیفیت هوا در وضعیت قابل قبول قرار داشته است.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به میانگین دما در از ۲۹ تیر تا ۳ مرداد اظهار داشت: میانگین دما در این شش روز بسیار فراتر از شش روز قبل (۲۳ تا ۲۸ تیر) بود و از ۳۰ به ۳۴ درجه سانتیگراد بالا رفته است که باتوجه به اهمیت بالای افزایش دما در تسریع واکنش های منجر به تولید آلاینده ازن، افزایش غلظت این آلاینده قابل انتظاربود.

وی افزود: کاهش شایان توجه سرعت باد در دوره تعطیلی نسبت به شش روز پیش از ۳.۸ به ۳.۱ متر بر ثانیه منجر به ایجاد شرایط سکون نسبی شد و در تشدید غلظت آلاینده ها مؤثر بود همین طور تغییرات الگوی تولید آلاینده های پیش ساز آلاینده ازن ازجمله اکسیدهای نیتروژن در بازه تعطیلی نسبت به روزهای با شرایط عادی سبب شده که در بعضی ساعات خصوصاً انتهای روز، افزایش قابل توجه میزان غلظت و در ساعات میانی روز کاهش نسبی این آلاینده ها را شاهد باشیم.

به گفته شهیدزاده ترکیبات آلی فرار نیز از پیش سازهای مهم تولید آلاینده ازن به حساب می آیند که انتظار می روند با افزایش محسوس دما در بازه مورد مطالعه تبخیر و انتشار این آلاینده نیز در شهر تهران تشدید شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در توضیح جدول شاخص آلاینده های ازن، ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و دی اکسید نیتروژن اظهار داشت: از ۳۰ تیرتا ۲ مرداد که سرعت باد کم شد، به سبب انباشت آلاینده ها، غلظت و شاخص دی اکسید نیتروژن بعنوان یکی از پیش سازهای مهم آلاینده ازن افزایش یافت که در نتیجه سبب بالا رفتن شاخص ازن در این چهار روز شد.

وی افزود: در ایام ۲۹ تیر و ۳ مرداد همزمان با افزایش نسبی سرعت باد، از میزان آلاینده دی اکسید نیتروژن در هوا کاسته شد و در نتیجه شاخص ازن کاهش قابل توجهی پیدا کرد.مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اضافه کرد: در همه روزهای مورد بررسی بیشینه دمای هوا از ۳۶ درجه سانتیگراد بیشتر بود که این عدد در روز ۳ مرداد به ۴۰ درجه سانتیگراد نیز رسید. افزایش دما علاوه بر امکان افزایش غلظت آلاینده ازن در صورت خشکی هوا و عدم بارش مناسب می تواند منجر به افزایش گرد و غبار و درنتیجه بالا رفتن شاخص ذرات معلق موجود در هوا شود.

شهیدزاده در آخر از شهروندان تهرانی خصوصاً گروه های حساس مانند افراد مسن، کودکان، زنان حامله و مبتلایان به بیماریهای ریوی و قلبی خواست با پیگیری اطلاعات مربوط به کیفیت هوا به ویژه شاخص برخط آلودگی، نسبت به حضور در محیط های باز تصمیم گیری لازم را به عمل آورند.

منبع:

1400/05/05
23:27:22
5.0 / 5
297
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است