مطالعات نشان می دهد؛

هوای پاك به جلوگیری از بیماری آلزایمر كمك می نماید

هوای پاك به جلوگیری از بیماری آلزایمر كمك می نماید

آلودگی هوا سبب بریده بریده نفس کشیدن و خس خس سینه می شود. هوای آلوده به قلب فشار آورده و ریه ها را ملتهب می کند.به گزارش خ برنگار مهر به نقل از هلث دی نیوز، یک تحقیق جدید نشان داده است که کیفیت هوا با خطر زوال فکری و زوال عقل مرتبط می باشد و هوای بد و آلوده حتی امکان دارد سبب ایجاد پروتئین های سمی مغز شود که از علایم بارز بیماری آلزایمر است.
«کلر سکستون»، مدیر برنامه های علمی انجمن آلزایمر آمریکا، در اینباره می گوید: «این یافته بسیار هیجان انگیز است، چونکه نشان داده است بهبود سطح کیفیت هوا می تواند در سطح مرگ و میر، سایر زمینه های بهداشتی و همینطور احتمال خطر زوال عقل نقش داشته باشد.»
محققان دریافتند که کاهش آلودگی ذرات ریز و دود در خلال یک دهه گذشته با کاهش خطر ابتلاء به زوال عقل در زنان مرتبط بوده است.
در این مطالعه داده های بیشتر از ۲۲۰۰ زن بین ۷۴ تا ۹۲ سال بدون زوال عقل که در یک مطالعه طولانی مدت در مورد سلامت مغز ثبت نام کرده بودند، بررسی گردید. محققان با افزایش سن مهارت های فکری، استدلال و حافظه آنها را ردیابی کردند و نتایج را باکیفیت هوا در جوامع مختلف آنها مقایسه کردند.
محققان نتیجه گرفتند که خطر ابتلاء به زوال عقل در زنان به ازای هر ۱۰ درصد بهبود کیفیت هوا در محله های آنها تا ۲۶ درصد کاسته می شود.
به نظر می رسد که هوای پاک تر، کاهش کلی عملکرد شناختی و حافظه را کُند می کند، و همانند زنان یک تا دو سال جوان تر است.
محققان دریافتند افرادی که بیشتر در معرض آلودگی ذرات و دود قرار دارند، دارای سطح بالاتری از بتا آمیلوئید، پروتئین چسبنده ای که می تواند در مغز جمع شود، هستند. پلاک های آمیلوئید یکی از خصوصیت های بارز بیماری آلزایمر است.
آلودگی هوا همینطور امکان دارد با ایجاد التهاب در بدن و صدمه رساندن به سلامت قلب و ریه خطر زوال عقل را افزایش دهد.


منبع:

1400/05/06
07:55:21
5.0 / 5
195
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است