از مسائل زیست محیطی شهرستان پردیس چه می دانیم؟

از مسائل زیست محیطی شهرستان پردیس چه می دانیم؟

حیوان خانگی بگیر: در پی صدور مجوز زیست محیطی برای ساخت متروی تهران - پردیس برخی دیگر از مشکلات محیط زیست پردیس مانند مکان یابی آن عنوان شد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا شهرستان پردیس در آذر ماه ۱۳۹۱ متشکل از بومهن و جاجرود (ارتقا یافته) در تابعیت استان تهران بوجود آمد. بر طبق مصوبات جدید در زمینه تقسیمات کشوری و ابلاغیه های عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - در سال ۱۳۹۹، بخش مرکزی به مرکزیت شهر پردیس تاسیس و روستاهای خسرو آباد و سعید آباد در بخش جاجرود نیز به شهر ارتقا یافتند بدین سبب شهرستان پردیس با مساحت ۲۷۶ کیلومتر مربع از ۳ بخش مرکزی، بومهن و جاجرود، ۴ شهر پردیس، بومهن، خسروآباد و سعید آباد و ۵۵ آبادی، روستا، نواحی کارگاهی، مناطق زراعی تشکیل شده است. محدوده جغرافیایی این شهرستان از روستای «تلو» در «سرخه‏ حصار» شروع می شود و تا انتهای بخش بومهن ادامه دارد.

با رسانه ای شدن صدور مجوز زیست محیطی برای ساخت متروی تهران - پردیس، بار دیگر مشکلات محیط زیستی این منطقه در کانون توجه قرار گرفت البته بگفته رضا اقتدار - مدیرکل دفتر مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست - ۲۰۰ متری که این قظار شهری روی زمین حرکت می کند، با آنکه داخل پارک ملی خجیر است اما منطقه بکری نیست.

مهدی نبی یان در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این که متروی پردیس را می­ توان به شرط رعایت موازین محیط زیستی بعنوان گزینه­ ای قابل اجرا پذیرفت، به نکاتی درباره برخی دیگر از تبعات محیط زیستی ساخت پردیس اشاره نمود که به شهر زیر است:
* آزادراه تهران – پردیس با وجود این که تعداد زیادی تونل و پل دارد و این پل ­ها و تونل ها می­ توانند بعنوان روگذر و زیرگذر برای جابجایی حیات وحش عمل کنند اما عملا راه اندازی چنین آزادراهی در کنار توسعه ساخت و ساز در این منطقه بر کریدور مهاجرتی حیات وحش خصوصاً مهاجرت قوچ و میش البرز مرکزی - که در گذشته از پارک ملی لار و منطقه ورجین به پارک ملی خجیر و سرخه­ حصار صورت می­ گرفت - تاثیرمنفی زیادی گذاشته است.
*مکان یابی شهر پردیس از ابتدا اتفاق بسیار غلطی بود. بارگذاری شهر پردیس با ساختمان های ۱۰ طبقه و بیشتر در یک منطقه کوهستانی اقدام اشتباهی بوده­ است چونکه این منطقه تا کمتر از۳۰ سال پیش یکی از زیستگاه های با تنوع زیستی قابل توجه در شرق شهر تهران بود و امروز ناچار به مدیریت تبعات تصمیمات غلط گذشته هستیم.

* اراضی شهرک زیتون یکی از عوامل تهدیدکننده پارک ملی خجیر و سرخه حصار است. این شهرک بصورت غیرقانونی در پارک ملی سرخه حصار باوجود هشدارهای کارشناسان محیط زیست همچنان درحال توسعه است و تخریب بسیار گسترده ای رخ می دهد و این ساخت و سازها در دامنه­ های پر شیب درحال رسیدن به قله کوه است.

منبع:

1400/05/14
11:02:43
5.0 / 5
471
تگهای خبر: آب , حفاظ , محیط زیست , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است