یك متخصص ایمونولوژی بیان كرد؛

چرا با وجود احتمال مبتلاشدن به کرونا باید واکسن بزنیم؟

چرا با وجود احتمال مبتلاشدن به کرونا باید واکسن بزنیم؟

حیوان خانگی بگیر: یک متخصص ایمونولوژی بالینی با تاکید بر این که احتمال مبتلاشدن به عفونت ها حتی بعد از تزریق واکسن وجود دارد، درباره چرایی لزوم تزریق واکسن به ارائه نکاتی پرداخت.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهری؛ امیرحسین زرنانی، متخصص ایمونولوژی بالینی درباره تفاوت ایمنی زایی بعد از تزریق واکسن کرونا و ایمنی زایی بعد از ابتلاء به بیماری، اظهار داشت: با نگاه به برنامه های واکسیناسیون کشوری می بینیم که هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰ درصدی ایجاد نمی کند و حتی در جوامعی که بطورمثال واکسیناسیون سرخجه و فلج اطفال صورت گرفته است هنوز شاهد مواردی از سرخجه و فلج اطفال هستیم و این مساله در مورد واکسن آنفلوانزا هم که سالانه تزریق می شود، وجود دارد؛ بدین سبب مواردی از ابتلای مجدد به بیماری که مقابل آن واکسینه شدیم وجود دارد.
وی افزود:، ولی یادمان باشد بطورمثال کسانی که به آبله مبتلا شدند در مقابل آن ایمن شدند، ولی این افراد زخم های ماندگار برای تمام عمر داشتند و یا افرادی که به آبله مبتلا شدند و بهبود یافتند، بینایی خودرا از دست دادند. افرادی که به فلج اطفال مبتلا شدند و بهبود یافتند توانمندی حرکتی خودرا از دست دادند و… بنابراین؛ نخستین نکته در مورد مزایای واکسن این است که واکسن بصورت ایمن و بدون عارضه جانبی می تواند پاسخ ایمنی و حفاظتی در برخورد مجدد با آن میکروارگانیسم بوجود آورد.
وی با اعلان اینکه ویروس ها هم بصورت طبیعی می توانند این ایمنی را ایجاد کنند، عنوان کرد: اما عوارض آن از نظر اجتماعی، اقتصادی و فردی بسیار گران است. قیمت یک دُز واکسن حدود ۲.۵ تا ۵ دلار است؛ ولی در موارد بستری و درمان بیمارستانی قیمت هر روز بستری در ICU میلیونها تومان است.

زرنانی بیان کرد: واکسن از بروز موارد جدی و بیمارستانی شدن افراد جلوگیری می کند. بدن افراد مختلف باتوجه به ژنتیک های مختلف پاسخ متفاوتی نسبت به عفونت طبیعی ایجاد می کند؛ درحالی که با تزریق واکسن پاسخ همگن ایجاد می شود و قسمت عمده جامعه را ایمن می کند. برمبنای شواهد افرادی که واکسن می زنند می توانند تا ۹۵ درصد حفاظت داشته باشند؛ اما افرادی که بصورت طبیعی به عفونت مبتلا می شوند تا حدود ۸۲ درصد ایمن می شوند و از جانب دیگر ماندگاری پاسخ های واکسن بالاتر از ماندگاری پاسخ های حاصل از ایمنی طبیعی است.
وی اشاره کرد: یادمان باشد در برنامه واکسیناسیون حداقل از ۲ دوز واکسن استفاده می نماییم و در مورد برخی واکسن ها ۳ دوز استفاده می نماییم. از طرفی فورمولاسیونی در واکسن وجود دارد که پاسخ های ایمنی را بصورت آرام و طولانی مدت تحریک می کند؛ در نتیجه پاسخ های به وجود آمده طولانی و ماندگار است و با اهمیت ترین نکته این است که افرادی که واکسن می زنند نسبت به واریانت های جدید جهش یافته نسبت به کسانی که عفونت طبیعی دارند، بیشتر مقاوم می شوند.
این متخص: ایمونولوژی اظهار نمود: در آخرین مطالعه ای که دراین زمینه انجام شده است بر قسمتی از ویروس که مسئول اتصال به گیرنده های سطح سلولی در بدن است، ۳۸۰۰ نوع موتاسیون مختلف بصورت آزمایشگاهی ایجاد کردند و بعد سِرُم افرادی که واکسینه شده بودند را با سِرُم افرادی که بصورت طبیعی به بیماری مبتلا شده بودند را در آزمایشگاه بررسی کردند و جالب بود که سرم افراد واکسینه شده با تفاوت بسیار زیاد قادر بود این واریانت ها و تغییرات آزمایشگاهی را بشناسد. ما در عفونت طبیعی به کل ویروس مبتلا می شویم درحالی که در واکسیناسیون سیستم ایمنی هدایت می شود تا برای پاسخ به بخش خاصی عمل کند.


منبع:

1400/06/04
18:50:28
5.0 / 5
322
تگهای خبر: آب , بیماری , حفاظ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است