گزارش حیوان خانگی بگیر؛

پیک پنجم تمام شدنی نیست

پیک پنجم تمام شدنی نیست

حیوان خانگی بگیر: پیک پنجم آنقدر طولانی شده است که بنظر می رسد قصد رسیدن به نقطه پایانی را ندارد و مرگ های روزانه همچنان بر مدار 600 تا 700 فوتی قرار دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، بیش از دو ماه از شروع پیک پنجم کرونا در کشور می گذرد و همچنان نیز ادامه دارد. در صورتیکه طول مدت پیک های قبلی خیلی کمتر بود. اما ویروس دلتا قصد رفتن ندارد و همچنان قربانی می گیرد.
البته آن طور که دست اندرکاران حوزه سلامت ادعا می کنند، میزان مرگ و میر در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم بیشتر نیست و فقط موارد ابتلاء بالا رفته است. اما، با این وجود بنظر می رسد که در پیک پنجم بیشتر از پیک های قبلی، آمار روزانه مرگ و میر بالا است.
ویروس دلتا از استانهای شرقی و جنوب شرقی کشور آغاز شد و در نهایت ظرف مدت کمتر از دو هفته کل کشور درگیر این ویروس شد و همچنان نیز شاهد تاخت و تاز دلتا در کشور هستیم. تا جایی که موارد ابتلاء و مرگ در همین پیک پنجم رکورد زده است.
سید علی دهقان منشادی متخصص بیماریهای عفونی، در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: هنوز مشخص نیست ما به قله پیک پنجم رسیده ایم یا نه ولی از آمارهای کشوری و شواهد موجود، وضع اغلب بیمارستان ها در چند روز اخیر ثابت مانده یا رو به کاهش است.
وی اشاره کرد: باید دید آثار تعطیلات اخیر در ایام آینده چگونه خواهد بود. واقعیت این است که ما در بیمارستان امام خمینی از فروردین ۱۴۰۰ تا کنون تقریباً جز یک وقفه کوتاه بین پیک های چهارم و پنجم، کاملاً زیر بار کووید ۱۹ بوده ایم، درست زمانی که مراجعات غیر کرونائی هم ادامه داشت.
دهقان منشادی با عنوان این مطلب که شدت دو پیک آخر قابل مقایسه با سال قبل نیست، به وضعیت بیماران کرونائی در بیمارستان امام خمینی (ره) اشاره نمود و اظهار داشت: تعداد بستری های ما از مرز ۱۶ هزار بیمار هم گذشت. در پیک پنجم روزانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ تریاژ تنفسی و ۸۰ تا ۱۰۰ مورد بستری روزانه در کنار ۵۰۰ بیمار بستری موجود در بخش های کووید ۱۹ داریم.
در همین حال، خسرو صادق نیت رییس مجتمع بیمارستانی امام خمینی، با ابراز نگرانی از تکمیل ظرفیت تخت های ICU کرونا و غیر کرونا در پیک پنجم، گفت: تعداد قابل توجهی از بیماران نیازمند به مراقبت های ویژه در نوبت پذیرش هستند ولی متأسفانه به سبب حجم بالای مراجعات و بیماران بدحال پیک پنجم کووید ۱۹ به شدت با کمبود تخت های ویژه مواجهیم.
وی اضافه کرد: بستری بیماران نیازمند به خدمات ICU در بخش ها باتوجه به کمبود جدی نیروی پرستاری علاوه بر افزایش فشار کاری کارکنان، استرس و فشار روحی آنان را در پی بدحال شدن و مرگ احتمالی این بیماران به دنبال خواهد داشت که خصوصاً در وضعیت فعلی در روحیه و توان کارکنان بسیار اثرگذار می باشد. تمام اهتمام ما این است فشار بیشتری به بدنه کادر درمانی مجتمع وارد نشود.
مسعود یونسیان اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره این که چرا هنوز مرگ و میرهای کرونائی کاهش نیافته است، اظهار داشت: افزایش و کاهش مرگ و میرها با حدود دو هفته تأخیر بعد از بستری و چهار هفته تأخیر بعد از ابتلاء است.
در پیک سوم، تعداد فوتی ها به ازای هر یک میلیون نفر، حدود ۶ نفر و در پیک چهارم، این رقم کمتر شد و در پیک پنجم به حدود هفت نفر در یک میلیون نفر رسید.
تعداد موارد ابتلاء به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در پیک چهارم، تقریباً دو برابر پیک سوم و در پیک پنجم، تقریباً دو برابر پیک چهارم بوده است. یعنی کشندگی پیک پنجم بیشتر از کشندگی پیک های قبلی نیست و حتی کمتر از پیک سوم است، بلکه تعداد موارد ابتلاء خیلی بالا رفته است.
با تمام این تفاسیر، بنظر می رسد طولانی شدن پیک پنجم کرونا که ناشی از قدرت سرایت ویروس دلتا است، میزان مرگ و میرها را افزایش داده و در مرز هر دو تا سه دقیقه یک قربانی، ثابت نگه داشته است.
قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که تعداد بستری ها حالا بالای ۵۰ هزار نفر است و جامعه پزشکی و کادر درمان خیلی تحت فشار هستند، اظهار داشت: پزشکان ما مجبورند بیش از چند برابر موارد بستری خدمات به بیماران سرپایی عرضه کنند.
یا توجه به این که در بعضی استانها به قله پیک پنجم کرونا رسیده ایم، پیش بینی می شود این پیک هم بالاخره تمام شود. در عین حال، نگرانی برای ورود به پیک ششم بیماری وجود دارد.

1400/06/07
14:05:05
5.0 / 5
341
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است