لزوم توجه رئیس سازمان محیط زیست به حق آبه تالاب ها و فرونشست زمین

لزوم توجه رئیس سازمان محیط زیست به حق آبه تالاب ها و فرونشست زمین

به گزارش حیوان خانگی بگیر یک کارشناس آب با اشاره به معضلات زیست محیطی در زمینه آب اظهار داشت: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم تعارفات را کنار بگذارد و بر طبق قوانین و مصوبات موجود در جهت حفظ منابع آب کشور گام بردارد و حق آبه تالاب ها را بگیرد.محسن موسوی خوانساری در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به این که رئیس آینده سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم باید فردی قانونمند باشد و تعارفات بین دستگاهی را کنار بگذارد، اظهارکرد: در زمینه محیط زیست قوانین و مصوبات بسیار خوبی در کشور داریم که متاسفانه طی سالهای قبل به سبب تعارفات بین دستگاهی اجرائی نمی شدند. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت سیزدهم باید این قوانین را اجرائی کند و تعارفات را کنار گذارد حتی اگر به استعفای او منجر شود.

وی افزود: شرایط کشور به شکلی است که به سمت ورشکستگی آبی و تخریب پیش می رود و الان زمان آن رسیده که قوانین و مصوبات در زمینه محیط زیست حتی اگر به ضرر عده ای باشد، اجرائی شوند.

این کارشناس آب ضمن تاکید بر ضرورت رسیدگی به موضوع آب و محیط زیست اشاره کرد: بارگذاری بیش از اندازه در بخش کشاورزی بر کاهش آب شهرها، رودخانه های دائمی و فصلی، تالاب ها و منابع آب زیرزمینی اثرگذار است؛ بطوریکه اغلب رودخانه های دائم به فصلی تبدیل گشته و رودخانه های فصلی به کلی خشک شده اند همین طور حدودا تمامی تالاب های ایران مرکزی خشک و مساحت برخی تالاب ها در جنوب غرب و شمال کشور نیز بسیار محدود شده اند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست حق تالاب ها را بگیرد
موسوی اشاره کرد: راهی جز احیای تالاب ها نداریم و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید بتواند پرداخت حق آبه زیست محیطی از طرف وزارت نیرو را طبق قانون «حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب های کشور» اجرائی کند چون درصورتی که رودخانه ها و تالاب های ما خشک شوند و خشک نیز باقی بمانند، بطور قطع گرد و غبار و سایر عوارض ناشی از آن کل کشور را درگیر خواهدنمود.

وی افزود: حق آبه پرداخت شده خیلی از تالاب های کشور با ضریب بیشتری نسبت به میزان کاهش بارندگی نسبت به سال قبل کم شده است این در حالیست که تمام بخش ها شامل کشاورزی و شهرها باید در دوران خشکسالی و کم آبی بارشی کمبود منابع آب را احساس کنند و نباید سختی های این شرایط را تنها بر دوش تالاب ها و منابع طبیعی انداخت بدین سبب لازم است که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حق تالاب ها را بگیرد.

این کارشناس آب کیفیت و کمیت آب را دارای اهمیت یکسان دانست و اظهار داشت: متاسفانه در سالهای اخیر کیفیت منابع آب کشور براثر ورود فاضلاب شهرها و روستاها، پساب کشاورزی و انباشت زباله ها در حاشیه این منابع به شدت کاهش پیدا کرده که رودخانه کارون تنها یک نمونه از آنست. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست باید نگاهی را در پیش گیرد تا طبق ماده ۴۶ قانون توزیع عادلانه آب با هر شخص یا نهاد آلوده کننده منابع آبی برخورد شود.
محیط زیست به مساله فرونشست زمین ورود کند
موسوی همین طور با اشاره به معضل فرونشست زمین در دشت های کشور اظهار داشت: فرونشست عمدتاً ناشی از کاهش منابع آب زیرزمینی است و در بیشتر مواقع وزارت نیرو، سازمان نقشه برداری و زمین شناسی کشور به این معضل و مشکلات ناشی از آن ورود می کنند درحالی که این اقدامات کافی نیست چونکه فرونشست زمین یک بحث زیست محیطی است که عمده مناطق کشور را تحت تاثیر قرار داده است و انتظار می رود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به این مساله ورود کند تا با همکاری وزارت نیرو، سازمان زمین شناسی و سازمان نقشه برداری کشور اقدامات عاجل صورت گیرد چونکه فرونشست یک چالش چند وجهی است که تهدید آن در سراسر نقاط ایران دیده می شود.

منبع:

1400/06/13
22:54:13
5.0 / 5
493
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است