یافته محققان هلندی؛

تأثیر کمبود ویتامین K در بروز صدمه ریوی بیماران کرونایی

تأثیر کمبود ویتامین K در بروز صدمه ریوی بیماران کرونایی

به گزارش حیوان خانگی بگیر تحقیقات نشان می دهد ویتامین K نقش مهمی در جلوگیری از شدت بیماری کووید۱۹ بخصوص صدمه ریوی و ترومبوآمبولی دارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، بیماری کووید ۱۹ تأثیرات گسترده ای بر سلامت عمومی و رفاه اجتماعی و اقتصادی دارد. اغلب افراد مبتلا به این بیماری، علایم خفیف تا متوسطی دارند، اما بخش قابل توجهی از آنها به سبب ذات الریه گرفتار نارسایی تنفسی می شوند. ترومبوز (لخته شدن خون) یکی دیگر از عوارض کووید ۱۹ است.
ویتامین K از ویتامین های محلول در چربی است که در مواد غذایی یافت می شود و به شکل مکمل های غذایی هم در بازار وجود دارد.
بدن انسان به ویتامین K برای اصلاح بعد از سنتز پروتئین های خاصی که برای انعقاد خون یا کنترل پیوند کلسیم در استخوان ها و سایر بافت ها نیاز است، نیاز دارد.
بدون ویتامین K، انعقاد خون به شکل جدی مختل شده و خونریزی کنترل نشده رخ می دهد. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین K همینطور امکان دارد استخوان ها را ضعیف کرده و به صورت بالقوه به پوکی استخوان کمک کرده و سبب تشکیل کلسیم در شریان ها و سایر بافت های نرم شود.
نکته حائز اهمیت این است که ماتریس پروتئین Gla معروف به MGP یک مهار کننده وابسته به ویتامین K در کلسیفیکاسیون بافت نرم و تخریب الیاف الاستیک است.
یافته های محققان دانشگاه ماستریخت هلند نشان داده است که عدم فعالیت MGP وابسته به ویتامین K، فیبرهای الاستیک را در مقابل پروتئولیز ناشی از کروناویروس محافظت نمی نماید.
مجموع این داده ها سبب شده است گروه مطالعه به مکانیسم تاثیر کاهش ویتامین K در ذات الریه پی ببرد که منجر به کاهش MGP و پروتئین S فعال شده که به ترتیب عامل تشدید صدمه ریوی و انعقاد خون هستند، می شود.


منبع:

1400/06/15
11:00:44
5.0 / 5
79
تگهای خبر: بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است