تولید برق و کمپوست از زباله

تولید برق و کمپوست از زباله

در حاشیه رویداد دوشنبه های استارتاپی صندوق نوآوری و شکوفایی 14 طرح و ایده در حوزه محیط زیست معرفی گردید.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، بیست و نهمین دوره از رویداد دوشنبه های استارتاپی با موضوع پسماند و محیط زیست امروز بصورت آنلاین در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار گردید. برگزاری نمایشگاهی از توانمندی های فناورانه شرکتها و استارت آپ ها از برنامه های جنبی این رویداد است.
در این رویداد مبادرت به معرفی ۱۴ محصول در زمینه پسماند و محیط زیست شد که در بخش اول آن ۷ طرح معرفی گردید و ادامه معرفی طرح های فناورانه مدیریت پسماند در پس از ظهر امروز خواهد بود.
طرح های معرفی شده در این برنامه به این شرح است:
ایجاد کنسرسیومی از دانش بنیان ها برای تبدیل پسماند به برق و کود
سید محمد حسینی، مدیر عاملیکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری مازندران، با اشاره به اینکه در کشور سالانه ۵۸ هزار تن پسماند می شود، اظهار داشت: از این میزان تنها ۱۴ درصد آن پردازش می شود و مابقی آن بصورت غیر بهداشتی دفع می شود که دلیل آن کمبود اعتبارات بخش دولتی، وابستگی فنی به خارج و عدم توجیه اقتصادی می باشد.
وی پروژه های بازیافت پسماند آمل، نور و اصفهان و پروژه ۴۰۰ تنی زباله سوز ساری را از پروژه هایی در این حوزه دانست که یا متوقف شدند و یا به کندی به پیش می روند، تصریح کرد: استراتژی ما برای امحا و بازیافت پسماند طراحی و ساخت راکتورهای هیبریدی و تولید برق و کود از آنست.
حسینی با اشاره به اینکه این طرح بصورت کنسرسیومی با همکاری دو شرکت دانش بنیان و پژوهشگاه نیرو اجرا می گردد، اظهار داشت: برای تکمیل آن نیاز به ۵۴۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم.
راهکاری برای جذب فلز روی
محمد زالی از پژوهشگران شرکت ارائه دهنده راهکاری برای جذب فلز روی با اشاره به اینکه بصورت طبیعی همراه کانی روی ناخالصی های فلزی چون کادمیوم، کبالت، سرب و ارسنیک همراه می باشد، اظهار داشت: در شهرستان زنجان انباشت روی به علت فعالیت صنایع روی، مشکلات عدیده ای بوجود آورده است؛ چونکه در گذشته امکان صادرات این پسماند وجود داشت، ولی حالا جلوی صادرات آن گرفته شده است.
زالی، با اشاره به اینکه سالیانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تن از این پسماند در کشور تولید می شود، تصریح کرد: ما در مطالعاتی که انجام دادیم، با استفاده از پروسه هیدرومتالورژی تمام پسماند حاوی روی جدا سازی می شود و از آن محصولاتی با ارزش افزوده بالا تولید خواهد شد.
پیاده سازی سامانه مدیریت هوشمند
نادر یوسفی، مدیر عامل یکی از شرکتها، "سامانه مدیریت هوشمند" در مراکز بزرگ صنعتی و تجاری و فرهنگی و اجتماعی بزرگ مقیاس را از محصولات دانش محور این شرکت عنوان نمود و اظهار داشت: روزانه حدود ۶۰ هزار تن پسماند عادی، ۳۰ میلیون پسماند صنعتی و ۱۵ درصد نیز پسماندهای دیگر در کشور تولید می شود، ضمن آنکه حدود ۵۰۰ تن پسماند بیمارستانی بصورت روزانه تولید می شود.
وی با اشاره به اینکه حجم بالایی از پسماند در کشور تولید می شود که با عنایت به تنوع آنها نیاز است تا پسماندها به خوبی مدیریت شوند، افزود: از طرفی برمبنای قانون مدیریت پسماند، مسئولیت مدیریت پسماند بر عهده تولیدکننده است و اگر به درستی این امر صورت نگیرد، مشمول جرایم می شود.
یوسفی، تدوین راهکاری برای مدیریت پسماند را روشی بهینه در این حوزه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: استفاده از سیستم های هوشمند مدیریت پسماند یکی از پیشنهادهای بهینه است که در این راستا محصول کاربردی را ارائه کردیم که قادر می باشد کلیه مراحل مدیریت پسماند را اجرائی و رصد کند و گزارش ها و شکایات احتمالی را دریافت کند و اصلاحات سیستمی را نیز ارائه می دهد.
تولید پلاستیک زیستی
غزاله قنبرپور، رئیس هیات مدیره شرکت تولیدکننده پلاستیک زیستی اظهار داشت: به علت ایجاد لطمه های زیستی، در خیلی از کشورها جهت استفاده از پلاستک ها، جرایمی وضع کرده اند.
وی افزود: ما برای حل این چالش پلیمرهای زیست تخریب پذیری را ارائه کردیم که در مدت ۹۰ روز در وضعیت کمپوست به محیط زیست باز می گردد.
قنبرپور عدم انتشار گازهای آلاینده و سمی، ارزش حرارتی بالا به هنگام سوختن را از مزایای این محصول نام برد و خاطرنشان کرد: این پلیمر از ضایعات کشاورزی ساخته شده است و برای توسعه آن به ۱۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم.
دستگاهی برای تصفیه پیشرفته شیرابه
عباس حسن نتاج جلودار، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان ایجاد شیرابه در مراکز دفع زباله را از چالش های اساسی پردازش پسماند دانست و اظهار داشت: برای حل این چالش بصورت سنتی راهکارهایی اجرائی شده است، ولی این روش ها هزینه بر و مدت زمان اجرای آن طولانی است.
وی تصریح کرد: ما در این مطالعات دستگاهی برای تصفیه پیشرفته شیرابه ارائه کردیم که بصورت همزمان علاوه بر آنکه شیرابه پساب تصفیه می شود، لجن حاصل از این تصفیه به کود تبدیل خواهد شد.
تبدیل ضایعات ام دی اف به محصولات با ارزش افزوده بالا
منوچهر بهزادی، مدیر عامل یکی از شرکتها "بازیافت ضایعاتMDF و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالا" را از دستاوردهای این طرح نام برد و اظهار نمود: در سطح کشور سالیانه دور ریز صنعت MDF است که بازیافت آن به روش های غیر علمی صورت می گیرد و بازیافت آن بصورت حرارتی منجر به انتشار گازهای سمی و سرطان زا است.
وی افزود: ما برای حل این مشکل با بررسی ساختار شیمیایی MDF روشی را ارائه کردیم که این ضایعات به پودر MDF تبدیل می شود که از آن می توان برای تولید چوب و پلاستیک که در صنعت ساختمان سازی کاربردهای وسیعی دارد، بهره برد.
روش زیستی برای تثبیت خاک
محسن آبادی، مدیر عامل این شرکت استارت آپی با اشاره به اینکه بحران گرد و غبار در سطح شدید از معضلات شهرهای کشور است، اظهار داشت: تا حالا برای حل این بحران از پاشش مالچ های نفتی استفاده شده که لطمه های زیادی به محیط زیست وارد کرده، بگونه ای که این نوع مالچ ها از رشد گیاهان جلوگیری کرده و سبب آلوده شدن خاک می شود.
وی افزود: ما برای حل این چالش از مواد تثبیت کننده جدید و زیستی بهره بردیم که پایه و منشا آن از مواد طبیعی است.
آبادی، دوستدار محیط زیست، عدم ایجاد بیماری، انعطاف پذیری، بهبود رشد گیاهان و پوشش گیاهی و دسترسی به مواد اولیه را از مزایای این محصول دانست.
ارائه پلتفرمی برای فروش کالاهای ضایعاتی

علی آذریان، مدیر عامل یکی از شرکتهای فناور با اشاره به اینکه هم اکنون زیر ساخت مناسبی برای تفکیک زباله در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: در تفکیک زباله فرصت هایی چون تولید روزانه ضایعات باارزش و دارا بودن رویکرد اقتصاد چرخشی وجود دارد.

وی افزود: ما برای تفکیک زباله و رساندن آن به کاربران پلتفرمی برای فروش و خرید کالاهای ضایعاتی راه اندازی کردیم و برای توسعه آن نیاز به ۲ میلیارد تومان سرمایه داریم.

تولید زغال و کود از کربن

علی پورفلاحیان، رئیس هیات عامل یکی از شرکتها اظهار داشت: طبق آمارهای غیر رسمی ۹۰ درصد از آتش سوزی های جنگل ناشی از عوامل انسانی است و هر درخت بلوط برای تبدیل به زغال، ۵۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.

وی افزود: از طرفی در استان خوزستان حدود ۱۲۰ هزار هکتار زمین زیر کشت نیشکر است که نیمی از شکر کشور را تولید می کند، در حالیکه ۳ میلیون تن باگاس یا تفاله نیشکر تولید می شود که این پسماند بصورت خودسوزی از بین می رود.

پورفلاحیان تصریح کرد: برای حل این چالش ها ما کوره های ویژه ای تولید کردیم که از این پسماندها کربن تولید می شود و از کربن ساخته شده برای تولید محصولات با ارزشی چون زغال سبز، کود بیوچار و کربن اکتیو استفاده می شود.

تولید بنزین از ضایعات پلاستیکی

نصرالله مخملباف از پژوهشگران یکی از شرکتها در اینباره توضیح داد: روزانه حدود ۲ میلیون تن زباله پلیمری و پلاستیکی در کشور یا می سوزانیم و یا دفن می نماییم.

وی افزود: با مطالعاتی که انجام دادیم کاتالیستی را طراحی کردیم که از این ضایعات پلیمری بنزین و گازوئیل با نرخ ۸۰ درصد تولید می شود، به این معنا که از یک کیلوگرم ضایعات پلیمری، یک لیتر بنزین و گازوئیل تولید می شود.

مخملباف دارا بودن توجیه اقتصادی، کاهش مصرف انرژی، تحقق یک دانش بومی و ایجاد ارزش افزوده از مواد اولیه فاقد ارزش را از مزایای این طرح نام برد.

محصول جدید برای مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی

جابر خدیو، مدیرعامل یک شرکت استارتاپی عدالت در توزیع و عدم توانایی در اندازه گیری آب مصرفی را از چالش ها و مسایل مصرف در آب مصرفی بخش کشاورزی نام برد و اظهار داشت: برای این منظور راهکارهای مختلفی ارائه شده است و از آنجا که برای محصولات ارائه شده در این حوزه امکان نصب در محل کشت وجود ندارد، کارایی لازم را نیز ندارند.

وی تصریح کرد: ما برای حل این چالش "شیر کنتور" برای سیستم آبیاری کم فشار برای بخش کشاورزی ارائه کردیم.

بگفته خدیو، اطلاعاتی که از این محصول در حوزه میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی به دست می آید، می تواند زمینه تصمیم گیری ها در آینده باشد.

تبدیل زباله پلیمری به سوخت با روش اقتصادی

ناصرباباجانی از پژوهشگران یکی از شرکتهای حاضر در رویداد دوشنبه های استارتاپی با اشاره به اینکه روزانه ۶۰ تن زباله در کشور تولید می شود که تنها ۱۷ درصد آن معادل ۷۷۰۰ آن بازیافت می شود، اظهار داشت: تا حالا برای دفن زباله و پسماند از روش هایی چون "دفن"، "سوزاندن"، "پیرولیز" و "زباله سوزها" استفاده شده و در بین این روش ها، تکنیک پیرولیز به علت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، راندمان بالا، هزینه پایین و پیشگیری از آلودگی های زیست محیطی بر سایر روش ها ارجح تر است.

وی افزود: بر این اساس ما دستگاه پیرولیزی برای بازیافت زباله تولید کردیم. این دستگاه شامل تجزیه حرارتی مواد در غیاب اکسیژن با ظرفیت ۸ تن پسماند است.

باباجانی، کربن بلک، سوخت قابل فروش و گاز قابل احتراق را از خروجی های این دستگاه نام برد.

کیسه هایی که شیرابه زباله را جامد می کند

منوچهر بهزادی، مدیر یکی از شرکتها شیرابه زباله را از خطرناک ترین پسماندهای انسانی دانست که در صورت رهاسازی در محیط سبب آلودگی منابع آبی خواهد شد.

وی افزود: بر این اساس ما کیسه های زباله ای را تولید کردیم که شیرابه زباله ها را جامد کرده و خنثی سازی می شود.

بهزادی تصریح کرد: در بافت این زباله ها موادی وجود دارد که طی فرایندهای شیمیایی جامد و خنثی سازی خواهد شد.

سامانه یکپارچه برای دسترسی به خدمات سازمان محیط زیست

زارع، مدیر عامل یکی دیگر از شرکتها با اشاره به اینکه بتازگی یک طرح استارتاپی را ارائه کردیم، اظهار داشت: سامانه جامع خدمات الکترونیک سازمان حفاظت از محیط زیست همچون دستاوردهای ما است که برمبنای آن کلیه خدمات این سازمان بصورت یکپارچه و الکترونیکی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.1400/06/16
10:57:02
5.0 / 5
280
تگهای خبر: آب , بازیافت , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است