7 نکته درباره جنگل های ایران

7 نکته درباره جنگل های ایران

جنگل، زمینی اعم ازخشکی و آبی است که به طور عمده از درخت و درختچه همراه با سایر رستنی های خشبی و علفی خودرو پوشیده شده باشد مشروط به آن که مساحت آن کمتر از نیم هکتار و تاج پوشش درختی آن به صورت طبیعی کمتر از پنج درصد نباشد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا کشورمان از انواع جنگلها برخوردار می باشد و در ادامه بر مبنای اطلاعات سازمان جنگلها به ۷ نکته درباره این اکوسیستم پرارزش می پردازیم:

* درختان فواید زیادی دارند که همچون آنها میتوان به تولید اکسیژن، جذب گرد و غبار، گاز کربنیک و دیگر گازهای شیمیایی موجود در هوا، پیشگیری از نفوذ سر و صدا و تشدید آلودگی های صوتی در شهرها اشاره نمود.

* جنگل های ایران که ۸.۸ درصد مساحت کشور را می سازند، از نظر مدیریتی به دو گروه جنگل های شمال و جنگل های خارج از شمال تقسیم می شوند. جنگل های شمال به تمام ناحیه رویشی هیرکانی و خزری اطلاق می شود و جنگل های خارج از شمال هم در ۴ ناحیه رویشی دیگر قرار دارند.

* جنگل های کشور شامل جنگل انبوه ۱۲.۴ درصد، جنگل نیمه انبوه ۲۴.۲ درصد، جنگل تنک ۵۶.۶ درصد، جنگل ماندابی ۰.۲ درصد و جنگل دست کاشت ۶.۶ درصد می شوند.

* تراکم تاج پوشش در جنگل های خارج از شمال انبوه بیشتر از ۵۰ درصد، در جنگل های نیمه انبوه ۲۵ تا ۵۰ درصد و درجنگل های تنک ۵ تا ۲۵درصد است.

* تراکم تاج پوشش در جنگل های(شمال) انبوه بیشتر از ۷۰ درصد، در جنگل های نیمه انبوه ۴۰ تا ۷۰ درصد و درجنگل های تنک ۱۰ تا ۴۰ درصد است.

* سرانه جنگل در کشور ۰.۱۷ هکتار است در حالیکه سرانه جهانی جنگل ۰.۶۲ هکتار است.

* مقایسه این آمار لزوم توجه به حفظ، احیاء و توسعه جنگل های کشور را نشان داده است.

منبع:

1400/06/25
14:37:36
5.0 / 5
559
تگهای خبر: آب , تولید , جنگل , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است