هشدار افزایش آلودگی نوری در جهان

هشدار افزایش آلودگی نوری در جهان

حیوان خانگی بگیر: برمبنای داده های یک مطالعه جدید، آلودگی نوری در سطح جهان افزایش شایان توجهی داشته است.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در مطالعه ای که توسط دانشگاه اکستر انجام شده، انتشار نور از سالهای ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۷ مورد بررسی قرار گرفته است.
یافته های این مطالعه نشان می دهند در صورتیکه روند افزایش آلودگی نوری در مناطق مختلف جهان متفاوت می باشد، حدودا همه مناطق شاهد افزایش انتشارات نور بوده اند. همین طور شواهد کمی در خصوص کاهش انتشارات نور با وجود بهینه سازیِ فناوری دیده شده است.
بنابر اعلام کارشناسان در این مطالعه، این آمار تنها شامل نور قابل مشاهده توسط ماهواره های فضایی است و برمبنای تخمین ها افزایش واقعی آلودگی نوری در سطح جهان ۲۷۰ درصد بیشتر از چیزی است که طبق این مطالعه اعلام شده است.
بگفته یکی از پژوهشگران، گسترش جهانی نور مصنوعی، موجب فرسایش محیط طبیعی در شب هنگام می شود.
به گزارش شبکه اخبار زیست محیطی (ENN)، این محقق در ادامه افزود که این مطالعه علاوه بر ارائه شواهد واضحی که نشان داده است آلودگی نوری به یک مشکل جهانی تبدیل گشته، بیان کننده این است که این مشکل همین طور درحال تشدید است.
آلودگی نوری (Light pollution) نوعی آلودگی است که به روشن شدن بیش از اندازه یک محیط بر اثر نورهای مصنوعی گفته می شود. آلودگی نوری موجب کم فروغ شدن ستارگان و اجرام آسمانی در آسمان می شود و مانند تمام انواع دیگر آلودگی، به بوم سازگان لطمه می رساند. آلودگی نوری یکی از اثرات جنبی زندگی صنعتی شهری است.
اغلب پرنده ها به چندین دلیل در شب مهاجرت می کنند. یکی از دلیل ها این است که زیر نور آفتاب گرما زده می شوند و دومی این است که سیستم ردیابی پرنده ها با ستاره ها و ماه کار می کند. از وقتی شهرهای بزرگ و پر نور ساخته شدند، پرنده ها اغلب ستاره ها را در نور شهرها گم می کنند و از مسیر مهاجرت خود منحرف می شوند و در خیلی از موارد به خاطر خروج از مسیر همیشگی زندگی شان می میرند و این یکی از ده ها ضرر آلودگی نوری است.
منبع:

1400/06/25
23:47:00
5.0 / 5
404
تگهای خبر: آسمان , زندگی , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است