طراحی و ساخت 37 پارک آبخیز جدید در کشور

طراحی و ساخت 37 پارک آبخیز جدید در کشور

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها ضمن اشاره به نقش پارک آبخیز در کاهش خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی همچون سیل و خشکسالی، از طراحی و ساخت ۳۷ پارک آبخیز جدید در کشور اطلاع داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سیل و خشکسالی همچون مخاطرات طبیعی هستند که تحت تأثیر عوامل انسانی همواره بعنوان یکی از تهدیدات جدی برای کشور به حساب می آیند. به عقیده برخی کارشناسان مهم ترین راهکار مقابله با این مخاطرات یا کاهش اثرات ناشی از آنها مدیریت جامع حوضه آبخیز و عملیات آبخیزداری است چونکه با اجرای عملیات آبخیزداری و عملیات پخش سیلاب در شرایط پرآبی میتوان سفره های آب زیرزمینی را تغذیه کرد تا این منابع آبی در شرایط خشکسالی هم از حد مطلوبی از آب برخوردار باشند.

ابوالقاسم حسین پور در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به این که هم اکنون ۲۰ پارک آبخیز با مساحت بالغ بر ۵۰ هزار هکتار در سطح حوزه های آبخیز شهری کشور راه اندازی و در دست بهره برداری قرار دارد، اظهار داشت: پارک آبخیز همچون طرح های چندمنظوره آبخیزداری و آبخوانداری است که در مناطق مستعد حوزه های آبخیز شهری با هدف توامان مهار سیل های ورودی به شهر و توسعه تفرجگاه طبیعی در پیرامون مراکز جمعیتی راه اندازی می شوند.

به گفته وی، توسعه پارک آبخیز با راه اندازی ۳۷ پارک آبخیز جدید در برنامه اقدامات سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال ۱۴۰۰ مصوب و فرایند طراحی و اجرای آن شروع شده است. شروع فرایند ساخت پارک آبخیزهای جدید با هدف تعمیم و گسترش این طرح در تمامی استانهای کشور، به نحوی که هر استان، حداقل یک پارک آبخیز داشته باشد، انجام گرفته است.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگلها ضمن تاکید بر نقش پارک آبخیزهای شهری در کاهش مخاطراتی همچون سیل خاطرنشان کرد: پارک آبخیزهای شهری در پاسخ به لزوم کاهش مخاطرات سیل بر کانون های جمعیتی و سکونتگاه های واقع در مناطق سیل خیز و ایجاد پل ارتباطی بین شهر و طبیعت و بهره گیری بیشتر شهروندان از طبیعت گردی ساخته شده و در زمره اولویت های برنامه آبخیزداری و آبخوانداری کشور در سال ۱۴۰۰ قرار گرفته اند.

حسین پور همینطور به حفظ منابع آب، خاک و پوشش گیاهی، حفظ کاربری اراضی پیرامون شهرها، پیشگیری از تغییر و تبدیل کاربری این اراضی در جهت توسعه پایدار شهر و ارتقای شاخصهای سلامت و پایداری آبخیزهای شهری بعنوان اهداف مهم ساخت پارک آبخیز شهری اشاره نمود و اظهار داشت: فعال سازی ظرفیت های همکاری بین شهرداری و آبخیزداری، به کارگیری قابلیت مشارکت مستقیم مردم و بخش خصوصی همینطور بسترسازی برای حضور آگاهانه و مسئولانه آحاد مردم، ارتقای فرهنگ منابع طبیعی و آبخیزداری و کمک به اقتصاد محلی از دیگر اهداف ساخت پارک آبخیز به حساب می آید.

منبع:

1400/07/04
19:54:42
5.0 / 5
378
تگهای خبر: آب , جنگل , سفر , سكونتگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است