بخت سیاه پرندگان مهاجر تالاب میانکاله بار دیگر سپید می شود؟

بخت سیاه پرندگان مهاجر تالاب میانکاله بار دیگر سپید می شود؟

میانکاله دو سال است که مقصد نهایی تعداد وسیعی از پرندگان مهاجری شده که همزمان با سرد شدن هوا برای زمستان گذرانی به سمت این تالاب پرواز می کنند اما آیا تلفات گسترده پرندگان مهاجر در این تالاب سال جاری هم تکرار می شود و امیدی به آینده این تالاب و مهمانان بالدار آن است؟ به قول یک کارشناس محیط زیست کاهش تلفات پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله در گرو همت و انجام اقدامات کافی از جانب سازمان حفاظت محیط زیست است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، تلفات گسترده بیش از ۳۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب بین المللی میانکاله طی سالهای ۹۸ و ۹۹ به همراه ابهامات و حدس مختلف درباره علت آن به صدر اخبار محیط زیستی کشور در فصل زمستان تبدیل شد. طی دو سال اخیر گمانه زنی های مختلفی درباره علت مرگ پرندگان در این تالاب شد اما در نهایت سازمان دامپزشکی کشور علت این تلفات را هم در سال ۹۸ و هم در سال ۹۹ بیماری بوتولیسم - که بر اثر سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود- اعلام کرد؛ هرچند برخی کارشناسان همچنان علت مرگ این پرندگان را مبهم می دانستند و احتمال می دادند که عامل مرگ این پرندگان عمدی و ناشی از ریختن سم در آب توسط شکارچیان، زمین داران و... به سبب تعارض منافع باشد؛ اتفاقی که یک دفعه در دهه ۷۰ نیز رخ داده بود.

با این حال خیلی از کارشناسان مجموعه ای از عوامل ازجمله آلودگی تالاب میانکاله، تغییر شرایط اقلیم و گرم شدن دمای هوا، دستکاری های رسوبات تالاب، افزایش مواد آلی موجود در تالاب به سبب ورود فاضلاب و پسماند همین طور کاهش سطح آب تالاب را مسبب تولید «سم بوتولیسم» و مرگ پرندگانی می دانند که ایران نقطه اختتام سفرشان شد.

دکتر رضا نقی ها - متخصص میکروب شناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج - سال قبل به ایسنا گفته بود که افزایش باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در تالاب میانکاله طی سالهای قبل و به مرور زمان رخ داده و بطور قطع قبل از سالهای ۹۸ و ۹۹ نیز برخی از پرندگان مهاجر در این تالاب تلف شده اند اما به سبب شمار کم تلفات، مورد توجه قرار نگرفتند. او همین طور تصریح کرده بود که نمی توان با اقدامات کوتاه مدت و حتی طی یک سال از مرگ و میر پرندگان مهاجر در این تالاب جلوگیری کرد چونکه بازگرداندن شرایط این تالاب به حالت طبیعی زمان بر است. با این وجود اگر همین روند مدیریت ادامه داشته باشد، پیش بینی می شود سال آینده نیز شاهد مرگ و میر پرندگان در این تالاب باشیم.

حال با شروع فصل مهاجرت پرندگان انتظار می رود که شاهد تکرار این حوادث تلخ در این تالاب باشیم، اما چه نهادی مسئول است و چه کار می توان کرد؟

علیرضا هاشمی - کارشناس محیط زیست و مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان - ضمن اشاره به این که مشکلات زیادی همچون تعرض به زیستگاه، وقوع آتش سوزی های عمدی و غیرعمدی، گردشگری بی ضابطه و بیش از توان ظرفیت، شکار و صید متوجه تالاب میانکاله است به ایسنا می گوید: بنظر می رسد وضعیت میانکاله با وجود اهمیت بسیار زیاد و عناوین ملی و بین المللی همچون تالاب بین المللی، ذخیره گاه زیست کره و پناهگاه حیات وحش تا حالا اهمیت چندانی برای سارمان حفاظت محیط زیست نداشته است؛ کما این که درباب مسمومیت پرندگان مهاجر نه در حوزه علت یابی و نه اقدامات جهت مقابله با آن به نحو مطلوبی عمل نکرده است.

او ادامه می دهد: سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان سازمان متولی، امانت دار تالابی بین المللی است که نه فقط سهم ۸۰ میلیون ایرانی بلکه میلیاردها انسان در جهان است اما این سازمان متولی طی دو سال قبل اعلام چرایی تلفات گسترده پرندگان مهاجر در میانکاله را به سازمان دامپزشکی ارجاع داد و سازمان دامپزشکی نیز آن طور که فعالان و طرفداران محیط زیست انتظار داشتند، علت و عوامل این تلفات را تشریح نکرد.

مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان تصریح می کند: تا آن زمان که سازمان حفاظت محیط زیست اراده کافی برای بهبود وضعیت تالاب میانکاله را نداشته باشد و دلسوزانه در جهت گرفتن حق آبه تالاب و مقابله با معضلاتی مانند آتش سوزی، صید و شکار و... - که متوجه این تالاب است - گام برندارد، امیدی به آینده تالاب بین المللی میانکاله و تداوم حیات پرندگان مهاجری که برای زمستان گذرانی به این تالاب مهاجرت می کنند، نیست.

هاشمی با اعلان اینکه تالاب میانکاله دیگر زیستگاه امنی نیست و در هجوم انواع تهدیدات قرار دارد، می گوید: بهبود وضعیت تالاب میانکاله در گرو اقدامات و همت سازمان متولی است که تا این لحظه نه همت کافی داشته و نه اقدامات موثری را دراین زمینه انجام داده است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، تالاب میانکاله که در سال ۹۸ نقطه اختتام سفر بیش از ۴۳ هزار و در سال ۹۹ نیز ۳۷ هزار پرنده مهاجر بود نیازمند اقداماتی کارآمد، پیوسته و کارشناسی شده است تا ضمن حفظ این تالاب با ارزش بین المللی طی سالهای پیش رو شاهد کاهش تلفات پرندگان مهاجر در این تالاب باشیم.

منبع:

1400/07/13
11:51:51
5.0 / 5
411
تگهای خبر: آب , اقلیم , بیماری , پرندگان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است