سازمان هواشناسی هشدار داد

وزش باد نسبتا شدید در۱۴ استان

وزش باد نسبتا شدید در۱۴ استان

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد نسبتا شدید در بعضی مناطق و کاهش۵ تا ۱۰ درجه ای دما در بعضی استانهای کشور اخطار داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، در هشدار زرد رنگ هواشناسی آمده است که بارش باران و رعد و برق به همراه وزش باد شدید موقت امروز (۱۴ مهر) برای استانهای گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، تهران، البرز و قزوین پیشبینی می شود و فردا (۱۵ مهر) در استانهای گیلان، اردبیل، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و مناطق شمالی استانهای تهران، البرز و قزوین تداوم خواهد یافت.

در چنین شرایطی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده ها و احتمال کاهش دید وجود دارد. ازاین رو احتیاط در تردد و توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در تردد جاده ها، جمع آوری دام از مجاورت رودخانه ها و دره ها سفارش می شود.

سازمان هواشناسی در ادامه این اخطار هم آورده است: کاهش محسوس دما بخصوص در ساعات اولیه بامداد بین ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد در شمال غرب و غرب و سواحل شمالی و شمال استانهای دامنه جنوبی البرز طی فردا تا یکشنبه (۱۵ تا ۱۸ مهر) پیشبینی می شود. در چنین شرایطی احتمال صدمه رسیدن به بعضی از محصولات کشاورزی را در این مناطق افزوده می شود ازاین رو جمع آوری محصولات کشاورزی، اتخاذ تمهیدات لازم برای کشاورزان، مرغداران و گلخانه داران سفارش می شود.

سازمان هواشناسی همینطور نسبت به افزایش شیو فشاری و وزش باد نسبتا شدید هم اخطار داده و آورده است: امروز (۱۴ مهر) در استانهای آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، قزوین، چهارمحال و بختیاری و تهران وزش باد نسبتا شدید مورد انتظار است.

تداوم این شرایط جوی از فردا تا شنبه (۱۵ تا ۱۷ مهر) برای آذربایجان شرقی، اردبیل، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، اصفهان، یزد و چهارمحال و بختیاری و روز یکشنبه (۱۸ مهر) هم برای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، سمنان، یزد و اصفهان پیشبینی می شود.

در چنین شرایطی خیزش گردوخاک، احتمال شکستن درختان فرسوده و صدمه به سازهای موقتی همچون گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد ازاین رو حفظ و مستحکم کردن سازه های موقتی همچون گلخانه ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتیاط در تردد از حاشیه تابلوها، درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره سفارش می شود.

سازمان هواشناسی با صدور اخطار زردرنگ دیگری هم نسبت به نفوذ هوای سرد نواحی شمالی کشور اطلاع داده است. در این اخطار آمده است که کاهش دما به زیر صفر درجه سانتیگراد و احتمال یخ زدن محصولات کشاورزی جمعه (۱۶ مهر) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان و ارتفاعات استانهای قزوین، البرز و تهران و شنبه (۱۷ مهر) در خراسان شمالی، ارتفاعات شمال استانهای سمنان و خراسان رضوی مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی نسبت به وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی اخطار داد و به صاحبان باغات و مزارع نسبت به تسریع در برداشت محصولات باغی (انگور) و زراعی (سیب زمینی و ذرت)، محلول پاشی مزارع کلزا با کودهای اسیدآمینه و ضد استرس، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک بامداد و بامداد) و همینطور تخلیه آب و جمع آوری لوله های ماشین آلات و ادوات کشاورزی، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر و استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی سفارش کرد.

همچنین از آنان خواست مبارزه شیمیایی در مناطقی که احیانا دما به زیر صفر می رسد را انجام ندهند، از کودهایی ازته همچون نیترات آمونیوم هنگام اوج سرما به علت آبکی کردن بافت درختان استفاده نکنند و از انجام هرس سبز درختان اجتناب کنند.

تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، بسته نگهداشتن دریچه های گلخانه ها هنگام کاهش دما از سفارش این سازمان به صاحبان سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبارها است.

همچنین به صاحبان سالن های مرغداری و دامداری نسبت به تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با عنایت به کاهش دما و پیشگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها سفارش کرده است.

خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به علت کاهش دما از سفارش های این سازمان به صاحبان استخرهای پرورش ماهی است همینطور به عشایر و زنبورداران هم نسبت به خودداری از عبور در ارتفاعات، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و وزش باد سفارش کرده است. تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر و استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی از دیگر سفارش های سازمان هواشناسی است.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/07/15
13:26:44
5.0 / 5
415
تگهای خبر: آب , بارش , باغ , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است