نامه نجفی به ریاست جمهوری درباره آلودگی هوا

نامه نجفی به ریاست جمهوری درباره آلودگی هوا

حیوان خانگی بگیر: شهردار تهران به نقش كمك های دولت و ارگان های ذیربط در كاهش آلودگی هوای شهر تهران اشاره نمود و اظهار داشت: دولت مصوبات خوبی در حوزه كمك ارگان های ذیربط به شهرداری تهران در حوزه كاهش آلودگی هوا دارد و وظایف همه دستگاه های در رابطه با آلودگی هوا تعیین شده و تكالیفی هم برای آنها مشخص شده؛ اما متاسفانه بیش از 90 درصد مصوبه مربوط به وظایف سایر دستگاه ها تا كنون اجرایی نشده و در همین خصوص نامه ای به ریاست جمهوری نوشته ام و این مورد را اعلام كردم كه امیدوارم این مباحث مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، محمدعلی نجفی در ششمین همایش ملی "مدیریت آلودگی هوا و صدا" اظهار داشت: امیدوارم در سایه مباحثی كه در این همایش مطرح می گردد راه حل های جدیدی برای كنترل آلودگی هوا و صدا در كلانشهر تهران عرضه شود و مسئولین و سیاستگذاران كشور هم در بودجه سال آینده به این مباحث توجه جدی داشته باشند.

وی اضافه كرد: امیدوارم اراده محكمی برای ورود به برنامه های عملیاتی جهت كاهش آلودگی هوا و صدا تولید شود. بدون شك هر گونه اختلال در تعادل عوامل محیط زیستی و فضای حیات انسان باعث اختلال در زندگی بشر می گردد. متاسفانه عملكرد انسان ها در قبال محیط زیست عامل بر هم خوردن تعادل ها بخصوص در سال های اخیر بوده است كه در قالب استفاده از تكنولوژی ها ظهور كرده است.

وی ادامه داد: مجموعه این عملكردها باعث آلودگی هوا، آب و صدا شده است. مهمترین آلودگی هایی كه زندگی شهری را تهدید می كند به ترتیب آلودگی آب، هوا و صدا است كه در شهر تهران هم هر سه نوع بعنوان چالشی جدی پیش روی ما قرار گرفته البته در مبحث "آلودگی آب" كم و بیش با آن روبرو هستیم اما در حوزه آلودگی هوا و صدا می توان اظهار داشت كه مهمترین چالش های محیط زیستی در شهر تهران است كه نیازمند برنامه ای جدی و فعالیت هایی اساسی و منسجم برای حل آنها هستیم.كاهش 50 درصد نشر آلودگی ها و 25 درصد غلظت آلودگی ها در 5 سالشهردار تهران با اشاره به اینكه در بستر جغرافیایی كلانشهر تهران وجود پدیده ریزگردها در تابستان و مبحث وارونگی هوا در زمستان در شهر تهران وجود دارد و بر تشدید آلودگی هوا تاثیر بسزایی دارد، اضافه كرد: هر چند كه مصرف بیش از اندازه سوخت های فسیلی بر منابع متحرك و منابع ثابت باعث آلودگی هوای شهر تهران شده اند عوامل دیگری همچون وجود ریزگردها، وارونگی و مسائل جغرافیایی هم بر تشدید این مورد نقش بسزایی دارند. امروز آلودگی هوا و صدا در تهران به گونه ای به نظر می رسد كه حل و فصل آن غیرممكن است اما به نظر ما حل این مورد ممكن است و بطور قطع در برنامه ای پنج ساله می توان 50 درصد نشر آلودگی ها و 25 درصد غلظت آلودگی ها را كاهش دهیم.

وی با اشاره به اجرای طرح ترافیك جدید در شهر تهران اظهار داشت: ما تجربه های موفقی در شهرهای دنیا همچون مكزیكو سیتی داشته ایم كه با اجرای برنامه های حساب شده توانسته اند اقدامات موثری را پیاده سازی كنند اما ابتدا باید مسئله را به درستی بشناسیم و برنامه دقیقی عرضه نماییم و در مرحله آخر هم با عزمی جدی هزینه های آن را بپردازیم. در شهرداری تهران هم امروز در حوزه كاهش آلودگی هوا راهبردهایی مد نظر قرار گرفته كه كاهش مطلوبیت حمل و نقل شهری و توسعه حمل و نقل عمومی یكی از این راهكارهاست. البته در این مسیر همكاری سایر ارگان ها با شهرداری تهران هم بسیار موثر است.كاهش مطلوبیت حمل و نقل شخصی از تاثیرات اجرای طرح جدید ترافیكنجفی اضافه كرد: كاهش مطلوبیت حمل و نقل شخصی یكی از تاثیرات اجرای طرح جدید ترافیك شهر تهران است. در این طرح به هیچ عنوان نگاه درآمدزایی وجود ندارد و اگر به خوبی اجرا شود درآمد شهرداری تهران از این محل برای سال آینده كمتر از سال 96 خواهد بود.

وی تصریح كرد: بدون شك تغییر و تحول در هر سیستمی مشكل است اما در شهرداری تهران این مسئله بیشتر دیده می گردد به شكلی كه تولید هر تحولی چه در داخل و چه بیرون از مجموعه شهرداری تهران به شدت با مقاومت روبرو می گردد كه این مسئله می تواند عوامل مختلفی همچون انگیزه های فرصت طلبانه یا مسائل اجتماعی را داشته باشد. بطور قطع در این حوزه به شدت نیازمند منابع مالی هستیم. بنابراین باید دولت و مجلس تصمیم قاطعی بگیرند و شهرداری بعنوان مجری این اقدامات را اجرایی كند.

وی در ادامه صحبت های خود در تشریح راهكارهای شهرداری تهران برای كاهش آلودگی هوای این شهر به نوسازی اساسی ناوگان اتوبوسرانی در شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: باید این نوسازی در حوزه تاكسی ها، خودروهای شخصی و موتورسیكلت ها هم اجرایی شود همینطور اجبار بنگاه های تولیدی به اصلاح تكنولوژی و یا انتقال آنها به خارج از شهر تهران یكی دیگر از راهكارهای كاهش آلودگی هوای شهر تهران است.

نجفی به ارتقای استانداردهای معاینه فنی اشاره نمود و اضافه كرد: در بحث بودجه سال آینده تبصره ای را از ما قبول كردند كه محدوده LEZ بعنوان محدوده ای خاص تلقی شود و خودروهایی كه معاینه فنی ندارند در این محدوده جریمه خواهند شد.

وی ادامه داد: باید اجبار به رعایت استانداردهای ساختمانی و اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را در دستور كار قرار دهیم. هم اكنون در كشور ما سازمان بهینه سازی مصرف انرژی تشكیل شده و اقدامات خوبی هم انجام داده است؛ اما باید راهكارهای مشخصی را در این حوزه مد نظر قرار دهیم.

تصمیماتی كه در گذشته برای تهران گرفته شده خود باعث افزایش ترافیك و آلودگی هوا شده است

شهردار تهران با تاكید بر اینكه یكی از معضلات ما مواجهه با ترافیك در شهر تهران است، اضافه كرد: برخی اقدامات شهرداری تهران ظرف سال های گذشته همانند تولید مجتمع های بزرگ تجاری در معابری كه حجم ترافیك آنها و یا پاركینگ لازم در آنها مورد مطالعه قرار نگرفته، تامین نشده است. همانند مجتمع تجاری بزرگراه ستاری كه بر خلاف جهت كاهش ترافیك شهر تهران بوده است. در حقیقت تصمیماتی كه در گذشته تهران گرفته شده خود باعث افزایش ترافیك و آلودگی هوا شده است. برای مثال منطقه 22 كه قرار بود منطقه نمونه محیط زیستی معرفی شود فرصتی بود كه امروز از دست رفته، می توانست این منطقه بعنوان ریه تهران باشد اما با ساخت برج های بلندمرتبه این فرصت از دست رفت.

تاثیرگذای آلودگی هوا بر كوتاه شدن عمر و سلامت انسان ها

نجفی با تاكید بر اینكه این حجم از آلودگی هوا بطور قطع در كوتاه شدن عمر و سلامت انسان ها اثرگذار خواهد بود، اضافه كرد: البته آمارهایی كه در مورد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا اعلام می گردد باید راستی آزمایی شود اما بطور قطع مبحث آلودگی هوا در سلامت شهروندان اثرگذار است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به مبحث آلودگی صوتی اشاره نمود و اضافه كرد: در مورد آلودگی صوتی توجهات كمتری وجود دارد. متاسفانه سر و صدای زیادی كه در شهر تهران وجود دارد و شهروندان به آن عادت كرده اند، مورد توجه قرار نگرفته است و هنگامی كه از تهران خارج می شویم و در منطقه ای آرام قرار می گیریم از آرام بودن آنجا تعجب می نماییم.
شهردار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود بر ضرورت هوشمندسازی شهر و تاثیر آن بر كاهش آلودگی هوای شهر تهران اشاره نمود و اضافه كرد: امیدواریم بتوانیم برنامه های جدی برای تحقق هوشمندسازی شهر پیاده كنیم؛ چون كه این مورد تاثیر بسزایی در كاهش آلودگی هوای تهران و ترافیك این شهر دارد كه در همین راستا جلساتی با وزیر ارتباطات برای تحقق همكاری های مشترك و دسترسی به شهری هوشمند برگزار كرده ایم. همینطور شهرداری تهران بر روی اجرای مقررات طرح تفصیلی و طرح جامع شهر تهران تاكید زیادی دارد. هر چند كه این تاكید باعث كاهش درآمدهای شهرداری تهران شده اما در بلند مدت به نفع و صلاح شهر خواهد بود.1396/11/03
13:30:50
5.0 / 5
2343
تگهای خبر: آلودگی هوا , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است