چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید

چالش های خشکی دریاچه نمک را جدی بگیرید

حیوان خانگی بگیر: قم کارشناس حوزه آب و محیط زیست اظهار داشت: بعد از خشکی دریاچه نمک و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات مواجه هستیم که به دنبال آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.


جلسه چهارصد و دوم بنیاد قم پژوهی، با رعایت پروتکلهای بهداشتی بصورت حضوری و مجازی با موضوع چالش های در رابطه با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن انجام شد.
دکتر محسن موسوی خونساری، کارشناس حوزه آب و محیط زیست، در ارتباط با چالش های در رابطه با خشکی دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامون آن عنوان کرد: متأسفانه بر روی تمام رودخانه های منتهی به دریاچه نمک قم سدهای مخزنی راه اندازی شده و چنانچه امسال و سالهای آتی از جانب این سدها، حقابه زیست محیطی به سمت دریاچه جاری نشود مسلماً مشکلات عدیده ای گریبان گیر منطقه خواهد شد که مهم ترین آنها عبارت اند از خشکی تالاب مره، تالاب بند علیخان و دریاچه نمک قم و کلاً نابودی اکوسیستم های موجود در منطقه است.
وی ادامه داد: بعد از خشکی این دریاچه و تالاب ها، با شور شدن و کاهش شدید سفره آب زیرزمینی در منطقه قم و قنوات مواجه هستیم که به دنبال آن شوری خاک و نابودی اراضی کشاورزی و تخلیه روستاهای این دو منطقه دور از انتظار نیست.
موسوی خونساری اظهار داشت: مورد بعدی که از تبعات جاری نشدن حقابه زیست محیطی شمرده می شود عدم تغذیه دریاچه نمک قم است که این عامل موجب می گردد امکان کارهای معدنی و استحصال اکسید منیزیم نا ممکن شود؛ برای اینکه برداشت شورابه از دریاچه نمک برای استحصال مواد معدنی زمانی عاقلانه است که آب های جاری از رودخانه ها وارد دریاچه نمک شده و به نحوی جایگزین برداشت شورابه شود.
وی بیان کرد: مورد بعدی موضوع پیدایش گردوغبار و حرکت آن به سمت مناطق شهری قم است که مسلماً هر چه آب های رودخانه های منتهی به دریاچه کم تر باشد میزان گردوغبار بیشتر خواهد بود.
این کارشناس اظهار داشت: حقابه زیست محیطی دریاچه نمک قم طبق توافق رسمی وزارت نیرو و سازمان محیط زیست ۱۵۴ میلیون مترمکعب بوده که بایستی این مقدار از سدهای ۱۵ خرداد استان قم، الغدیر استان ساوه، ماملو استان تهران، نهب استان قزوین و امیرکبیر استان البرز تامین شود که به همین دلیل و جهت هماهنگی بیشتر برای تامین این مقدار حقابه زیست محیطی لازم است ستاد احیای دریاچه نمک قم و تالاب های پیرامونی با مدیریت معاون محترم رییس جمهور و استانداران استانهای قم، البرز، تهران، قزوین، اصفهان، سمنان و مرکزی به مرکزیت و ستادی استان قم تشکیل شده و راهکارهای مفید و مشترک بین استانی برای احیای این دریاچه اتخاذ و تصویب و عملیاتی شود.
وی ادامه داد: البته موضوع رهاسازی حقابه زیست محیطی باید در شرایطی باشد که بهترین نتیجه از آن حاصل شود و پیشنهاد من این است که در فصل زمستان باشد تا برداشتی از آن صورت نگیرد و هم زمان از چند سد باشد تا باقدرت بیشتر حرکت نماید و بازرسی ویژه در راه داشته باشد تا حداقل آب های رهاشده بتواند بدون هیچ مانع و برداشت آبی، به پیکره اصلی دریاچه نیمه جان برسد و آنرا از مرگ نجات دهد.
موسوی خونساری افزود: احیای دریاچه نمک مسلماً احیای دشت مسیله را که دارای تنوع جانوری و گیاهی خاصی است به دنبال دارد و بعد از احیای دشت مسیله صنعت گردشگری و توریسم گسترش یافته و مواهب طبیعی و تاریخی منطقه که چشم گیر هستند موردتوجه دوستداران طبیعت و تاریخ قرار خواهد گرفت.
در انتهای جلسه حاضرین به جدیت خواهان آن بودند که ستاد هماهنگی ملی برای احیای دریاچه نمک قم تشکیل گردد و در این ارتباط مکاتبات مقتضی از جانب اداره کل محیط زیست قم و استانداری قم با مقامات ارشد نظام صورت پذیرد.
منبع:

1400/08/08
09:42:32
5.0 / 5
319
تگهای خبر: آب , بهداشت , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است