رفع تحریم ها، مطالبه ایران در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو

رفع تحریم ها، مطالبه ایران در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسکو

به گزارش حیوان خانگی بگیر در پی انتشار خبر حضور هیات ایرانی در اجلاس تغییرات اقلیمی گلاسگو در روز 17 آبان ماه، رئیس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه خواسته ایران در اجلاس گلاسکو رفع تحریم هاست تا بتوان در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای موثرتر عمل کرد، اشاره کرد: با توجه به این که ایران تحت تاثیر تغییر اقلیم است، موانع در جهت کاهش انتشار این گازها باید برداشته شود.الهام عزیزی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: دانشمندان در هیات بین الدول تغییر اقلیم (IPCC) در زمینه تغییر اقلیم فعالیت و مطالبی مانند رویکرد دنیا به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و راه های دستیابی به اهداف تعیین شده را مطالعه می کنند. مدلهای پیش بینی کاهش بارش، افزایش دما و گزارش های علمی توسط IPCC منتشر می شود.

وی با اعلان اینکه زمین ظرفیت مشخصی برای پذیرش میزان دی اکسید کربن دارد، اظهارکرد: با توجه به این که بیش از ظرفیت زمین گازهای گلخانه ای ساخته ایم، فعالیت صنعتی کشورها باید به سمت کاهش انتشار این گازها سوق پیدا کند. در اجلاس پاریس در سال ۲۰۱۵ قرار شد کشورها بمنظور کاهش گرمایش کره زمین فعالیت و در جهت کاهش انتشار این گازها برنامه ریزی کنند.

رییس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: طبق گزارش علمی هیات بین الدول تغییر اقلیم حتی اگر تمام کشورها به تعهدات کاهش انتشار عمل کنند، نمی توانیم به هدف کاهش دمای کره زمین به ۲.۵ درجه سانتیگراد دست پیدا نماییم بدین سبب نمی توان امیدوار بود که کشورهای صنعتی بتوانند به هدف کاهش ۱.۵ درجه سانتیگراد دمای کره زمین برسند.

وی با اعلان اینکه بیست و ششمین اجلاس تغییرات اقلیمی (COP۲۶) بعد از یک سال تعویق در گلاسکوی اسکاتلند درحال برگزاری است، اظهار داشت: دبیرخانه این کنواسیون دو رکن اجرائی و علمی – اجرائی دارد. نشست های تخصصی این کنفرانس در بخش های مختلف برگزار می گردد و در این کنفرانس مذاکراتی در حوزه رویکرد دنیا برای مقابله با تغییر اقلیم صورت می پذیرد.

عزیزی افزود: هدف اولیه این اجلاس ارائه گزارش ملی کشورها بود علاوه بر آن تنها کشورهای توسعه یافته ملزم به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بودند سپس پروتکل کیوتو به این کنوانسیون افزوده شد البته همچنان کشورهای توسعه یافته به کاهش انتشار و رسیدن به پایه انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۱۹۹۰ التزام داشتند اما از اجلاس ۲۰۱۵ کشورهای دیگر هم دارای تکالیفی دراین زمینه شده اند.

رییس گروه تغییر اقلیم مرکز ملی هوای سازمان حفاظت محیط زیست افزود: کشورها در این کنفرانس باتوجه به شرایط داخلی و رویکردشان نسبت به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای گزارش خودرا ارائه می دهند. کمیته های علمی و کاری اجلاس در ابعاد مختلف گزارش کشورها را بررسی و درباره مطالبی مانند تعهد کشورهای توسعه یافته برای در اختیار قراردادن منابع مالی به کشورهای درحال توسعه بمنظور کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بحث می کنند.

وی افزود: کشورمان تا حالا سه گزارش ملی به دبیرخانه کنفرانس تغییرات اقلیمی ارائه کرده و سومین گزارش در سال ۲۰۱۸ به ثبت رسیده است.

عزیزی با اشاره به سخنرانی رئیس هیات هر کشور در اجلاس تغییرات اقلیمی اظهارکرد: آنان مسایل مربوط به کشور خود برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و لطمه پذیری کشور از تغییر اقلیم را بیان می کنند. در حقیقت این اجلاس این فرصتی برای بیان خواسته های کشورهاست.

وی درباره تعهدات ایران نسبت به کاهش انتشار گلخانه ای اظهار داشت: هم اکنون ما هیچگونه تعهد بین المللی در خصوص کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نداریم و برمبنای قوانین بالادستی و سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه اصلاح الگوی مصرف انرژی و سیاست های کاهش مصرف انرژی را می توانیم اقداماتی انجام دهیم.

عزیزی درباره موانع داخلی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اشاره کرد: ایران برمبنای برنامه اقتصاد کم کربن، برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای برنامه دارد و در صورت رفع تحریم ها و تامین اعتبار مالی مانعی در جهت تحقق این برنامه ها وجود نخواهد داشت.

وی درباره تبعات تداوم تغییرات اقلیمی بر ایران اظهار داشت: کشورمان جزو کشورهای لطمه پذیر از نظر تغییر اقلیم است. ایران سالانه یک سوم میانگین بارش جهانی را دریافت می کند اما تبخیر آب در کشورمان سه برابر کشورهای دیگر است بدین سبب تشدید تغییرات اقلیمی می تواند موجب کاهش تنوع محصولات کشاورزی، مهاجرت درون سرزمینی، کاهش منابع آب و بروز پدیده گردوغبار شود.

عزیری در آخر درباره اقدامات سازمان محیط زیست برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای اظهارکرد: این سازمان بعنوان متولی کارگروه ملی مسئولیت هماهنگی بین دستگاهی و نظارت بر فعالیت آْن ها در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و سازگاری با اثرات تغییرات اقلیمی را دارد. اعضای کارگروه ملی وزارتخانه های نفت، نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن، تجارت، بهداشت، دفاع، علوم، ارتباطات، و کشور و سازمان برنامه و بودجه و استاندارد و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستند و دو زیر کمیته تخصصی ملی و بین المللی دارد. این کارگروه در سطح وزیران تشکیل و در جلسات آن گزارش های دستگاهها ارائه می شود. تا حالا برنامه اقتصاد کم کربن و راهبرد ملی تغییر اقلیم را تدوین کرده است البته باید عزمی ملی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به وجود آید.

منبع:

1400/08/12
12:07:01
5.0 / 5
428
تگهای خبر: آب , استاندارد , اقلیم , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است