مطالعات نشان می دهد؛

هورمون استروژن در زنان از آلزایمر پیشگیری می کند

هورمون استروژن در زنان از آلزایمر پیشگیری می کند

تحقیقات نشان می دهد در زنان، قرار گرفتن بیشتر در معرض استروژن در زندگی امکان دارد از نواحی مغزی که در مقابل آلزایمر صدمه پذیر هستند محافظت کند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، کاهش سطح استروژن که با یائسگی اتفاق می افتد، سبب کاهش حجم «ماده خاکستری»، ماده سلولی مغز، در نواحی کلیدی مغز می شود که در بیماری آلزایمر هم تحت تاثیر قرار می گیرند.
اما نتایج مطالعه جدید محققان دانشگاه آریزونا نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تجمع بیشتر استروژن در طول عمر، بعنوان مثال تعداد زایمان های بیشتر یا دریافت هورمون درمانی یائسگی، امکان دارد با این اثر کوچک شدن مغز روبرو شود.
این یافته ها حاصل اسکن MRI و تست های شناختی بر روی ۹۹ زن در اواخر دهه ۴۰ تا اواخر ۵۰ سالگی به دست آمده است. محققان یافته های قبلی را تأیید کردند که یائسگی را با حجم ماده خاکستری کمتر در نواحی مغز که در مقابل آلزایمر هم صدمه پذیر هستند، مرتبط می کند. اما آنها همینطور شاخصهای قرار گرفتن در معرض کلی استروژن، مانند بازه طولانی تر سالهای باروری، تعداد بیشتر فرزندان و استفاده از هورمون درمانی یائسگی و داروهای ضد حاملگی هورمونی را با حجم ماده خاکستری بالاتر در بعضی از این نواحی مغز مرتبط کردند.
این مطالعه نشان داده است که استروژن امکان دارد اثر محافظتی روی مغز زنان داشته باشد، از بین رفتن ماده خاکستری را که معمولا با یائسگی اتفاق می افتد محدود کند و در نتیجه به صورت بالقوه خطر آلزایمر را کم کند.
دکتر «لیزا موسکونی»، نویسنده ارشد این مطالعه، می گوید: «یافته های ما نشان داده است که در حالیکه ورود به دوره یائسگی امکان دارد برای مغز زنان صدمه پذیر باشد، اما سابقه سایر رویدادهای باروری که نشان دهنده قرار گرفتن بیشتر در معرض استروژن است، انعطاف پذیری را به همراه دارد.»
شیوع بیشتر آلزایمر در زنان امکان دارد تا حدی به علت طول عمر بیشتر زنان در میان سایر علل باشد. یک فرضیه اصلی این است که این صدمه پذیری به استروژن مربوط می شود.
گیرنده های مولکول های استروژن در سلول های سرتاسر مغز زنان یافت می شوند، و این هورمون جنسی نه تنها به هدایت رشد و رفتار مغز کمک می نماید، بلکه به صورت کلی نقش تغذیه ای و محافظتی در سیستم عصبی مرکزی دارد. باآنکه این محافظت برای همیشه دوام نمی آورد. سطوح استروژن به شدت در طول دوران ورود به یائسگی کاسته می شود، و زنان در این مدت از دست دادن حجم قابل توجهی از ماده خاکستری را تجربه می کنند.
کاهش حجم بخصوص در نواحی مغزی اتفاق می افتد که بیشترین صدمه را در آلزایمر دارند، و تقریباً در همان زمان، روند طولانی و آهسته آلزایمر آغاز می شود. بنابراین، از دست دادن استروژن در اواسط عمر زنان امکان دارد عاملی کلیدی در ابتلاء به آلزایمر باشد.


منبع:

1400/08/17
10:03:19
5.0 / 5
354
تگهای خبر: بیماری , زندگی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است