قانون جامع حفاظت از تنوع زیستی در دستور کار سازمان محیط زیست

قانون جامع حفاظت از تنوع زیستی در دستور کار سازمان محیط زیست

حیوان خانگی بگیر: سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست می خواهیم با تدوین قانون جامع حفاظت از تنوع زیستی و ارائه آن به مجلس شورای اسلامی زمینه ای را فراهم نماییم تا هر دستگاهی که به محیط زیست لطمه می زند مسئولیت اقدام خودرا بپذیرد و در جهت احیاء و حتی پیش گیری از لطمه های زیست محیطی گام بردارد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، حسن اکبری در نشست خبری که امروز بصورت حضوی و آنلاین در سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد اظهار نمود: در کشور ۳۰۹ عنوان منطقه حفاظت شده به مساحت ۱۹ میلیون هکتار داریم. ۱۱.۶ میلیون هکتار از مساحت کشور تحت عنوان مناطق حفاظت شده شناخته می شود و ۱۳ میلیون هکتار منطقه شکار ممنوع هستند.
افزایش مناطق حفاظت شده در دستور کار محیط زیست
وی با اعلان اینکه برنامه ما افزایش مناطق حفاظت شده است، اظهار نمود: متاسفانه در مناطق آزاد ابزار قانونی برای پیش گیری از نابودی تنوع زیستی نداریم و تنها در صورت دریافت گزارش شکار بدون مجوز قادر به ورود به این مناطق هستیم این در حالیست که به دلیلهای مختلف مانند گسترش کشاورزی، جاده سازی و عبور خطوط انتقال انرژی تنوع زیستی در مناطق آزاد درحال نابودی است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: در دو، سه دهه آینده بخش هایی از مناطق حفاظت شده کشور که ضعیف تر هستند توان زیستی خودرا از دست خواهند داد. در این شرایط برنامه ما افزایش تعداد مناطق حفاظت شده در رویشگاه های قویتر است.
چالش بزرگی به نام تغییرات اقلیمی
اکبری در ادامه به تعدادی از چالش های کلان حوزه محیط زیست طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین چالش ها تغییرات اقلیمی است که بعنوان مرگ خاموش طبیعت شناخته می شود. در آینده بخش زیادی از مناطق بیابانی کشور قابلیت های خودرا از دست خواهند داد. از طرف دیگر با کوچ الزامی حیات وحش مواجه خواهیم شد.

وی با اشاره به وضعیت زیستگاه های پلنگ اظهار داشت: لازم است دراین زمینه به مناطق شمال غرب و شمال بیشتر متمرکز شویم و باتوجه به تغییرات اقلیمی برنامه هایی را در نظر بگیریم تا تنوع زیستی پلنگ کمتر گرفتار لطمه شود علاوه بر آن میزان برداشت از رویشگاه ها را باتوجه به این تغییرات متعادل نماییم.
چالش بزرگی به نام تخریب زیستگاه ها و تغییر کاربری
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تخریب زیستگاه ها و تغییر کاربری را یکی دیگر از چالش های محیط زیست طبیعی کشور برشمرد و اشاره کرد: در مناطق حفاظت شده برمبنای قانون می توانیم در جهت حفاظت از تنوع زیستی عمل نماییم اما در خارج از مناطق حفاظت شده حدودا تمام ایستگاه ها درحال نابودی است این در حالیست که تنها ۳۰ درصد از تنوع زیستی کشور داخل مناطق حفاظت شده قرار دارند.

سالانه ۸۰ هزار حیوان زیرچرخ خودرو ها له می شوند

اکبری با اشاره به مرگ و میر حیات وحش در جاده های کشور اظهار داشت: سالانه بیش از ۸۰ هزار گونه در جاده ها زیر چرخ خودرو ها له می شوند این در حالیست که ما در مناطق آزاد حتی این امکان را نداریم تا از دستگاه های متولی برای نصب تابلویی در حوزه اطلاع رسانی درباره عبور حیات وحش درخواست نماییم. از طرف دیگر با تکه تکه شدن زیستگاه های حیات وحش مواجه هستیم که محصول تغییر کاربری اراضی است.

وی با اعلان اینکه در مناطق ایران مرکزی و شرق کشور به سبب تکه تکه شدن قلمرو حیات وحش نتوانسته ایم جمعیت یوز را نجات دهیم، اظهار نمود: پلنگ و برخی دیگر از گوشتخواران بزرگ جثه نیز در همین شرایط قرار دارند چونکه اینگونه ها قلمرو زیستی پهناوری دارند و ما ابزار قانونی لازم را برای جلوگیری از فرسایش ژنی اینگونه ها در اختیار نداریم. به همین علت ما به دنبال تدوین و تصویب قانون جامع حفاظت از تنوع زیستی هستیم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود درباره شکار بدون مجوز حیاط وحش، اظهار داشت: سالانه ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ لاشه از پستانداران بزرگ جثه مانند کل و بز شکار بدون مجوز ثبت می شود. البته معتقدیم که این آمار کمتر از ۱۰ درصد از تخلفات مربوط به شکار بدون مجوز است و بیش از ۲۰ هزار مورد شکار بدون مجوز اتفاق می افتد این در حالیست که جمعیت حیات وحش مانند کل، بز، آهو و جبیر حدود ۲۰۰ هزار رأس که طی سالهای قبل برآورد شده که این عدد باتوجه به میزان شکار موجود افزایشی نبوده اند. بخش کوچکی از حیات وحش شکار شده توسط طعمه خواران استفاده و بخش دیگر شکار می شود.

وی افزود: شکار بدون مجوز به جمعیت حیات وحش ضربه بزرگی می زند و تابع اخلاق و قواعد خاصی نیست. فقر، لجبازی و لذت طلبی از علل شکار غیرمجاز می باشد. در این شرایط باید شکار را ساماندهی نماییم و لازم است جوامع محلی را آموزش دهیم و فرهنگسازی نماییم.
ضرورت تخصیص منافع حفاظت به جوامع محلی
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار داشت: در کشور ما صدها هزار کشاورز مشغول فعالیت هستند که به خاطر حمله حیات وحش محصولاتشان لطمه می بیند. بطور قطع تا آن زمان که تنوع زیستی را به سمت درآمدزایی سوق ندهیم قادر نخواهیم بود تا مشارکت جوامع محلی را جلب نماییم بدین سبب لازم است برگشت منافع ناشی از حفاظت به جوامع محلی را در دستور کار قرار دهیم.

وی با اشاره به بیماریهای حیات وحش اشاره کرد: لازم است به موضوع پیش گیری از بیماریهای ویروسی بیشتر دقت کنیم چونکه در این عرصه مقابله چندان موثر نخواهد بود.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلان اینکه آموزش گسترده را دنبال می نماییم، اظهارکرد: لازم است به موضوع اکوتوریسم نیز توجه ویژه ای شود و برگشت عادلانه منافع به جوامع محلی در دستور کار قرار گیرد.

اکبری با اعلان اینکه شفافیت در دستور کار ماست، اشاره کرد: می خواهیم اگر از بابت شکار تروفه درآمدی حاصل شد، این مساله را بصورت شفاف اعلام نماییم بدین سبب شفافیت در انتشار گزارش های صحیح در دستور کار ماست.

وی با اشاره به موضوع پژوهش اظهار نمود: ما می خواهیم با دانشگاه ها مذاکره نماییم و از ظرفیت های علمی آنها در حوزه مطالبی مانند اصلاح مناطق چهارگانه و توجه به تنوع زیستی بهره ببریم. در بعضی از مناطق کشور طرح های تکثیر و پرورش حیات وحش اجرا شده که در بعضی مناطق ناموفق بوده است بدین سبب بنا داریم با همکاری دانشگاه ها این مساله را نیز بررسی نماییم.
ضرورت بازبینی شیوه اعطای پروانه شکار
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر ضرورت ارزیابی نحوه اعطای پروانه شکار اظهار داشت: می خواهیم این مساله را باتوجه به اقدامات انجام شده در سالهای قبل بررسی نماییم و من با مکانیزم قبلی موافق نیستم چون ارزیابی دقیقی از وضعیت موجود انجام نشده بود و به هر تعداد مراجعه کننده پروانه شکار داده می شد. در این شرایط لازم است اعطای پروانه شکار را نظام مند نماییم.

وی درباره سیاست های سازمان محیط زیست در حوزه قرق های اختصاصی اظهار داشت: استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی برای حفاظت از حیات وحش در دستور کار ما قرار دارد چونکه بیش از ۸۰ درصد از زیستگاه ها در مناطق آزاد قرار دارند و در کنار تغییر کاربری، شکار بدون مجوز نیز از چالش های ما در این مناطق است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: بیشتر موارد شکارهای بدون مجوز کشف شده در مناطق آزاد رخ می دهد بدین سبب لازم است از ظرفیت های مردمی برای حفاظت از این مناطق استفاده نمائیم. البته درباره نحوه واگذاری و مدیریت قرق های حفاظتی بازبینی های لازم را انجام خواهیم دارد.

اکبری افزود: در بعضی از موارد قرق هایی ثبت شده و هزینه هایی برای آنها انجام شده است بدین سبب باید بتوانیم هزینه صاحبان قرق را تامین نماییم و در کل باید به شکلی عمل شود که این پروژه شکست نخورد.

وی درباره ضرورت ساماندهی سگ های بلاصاحب اشاره کرد: با رویکرد اخلاقی محض نباید به این مسئله نگاه نماییم. چونکه در این شرایط گرفتار مشکل خواهیم شد. سگ مخزن بیماری هاری است که علاوه بر حیوانات به انسان نیز لطمه می زند و غذا دادن به سگ های بلاصاحب دست بردن در چرخه حیات وحش است.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت از محیط زیست اشاره کرد: مدیریت سگ های بلاصاحب تابع دستورالعمل های موجود است. بر این اساس انجام این کار در شهرها بر عهده شهرداری ها و در روستاها بر عهده دهیاری هاست البته در این عرصه کارگروهی نیز فعالیت می کند که سازمان حفاظت محیط زیست یکی از اعضای آنست البته متاسفانه این مساله جرم انگاری نشده است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره واگذاری مرجعیت تنوع زیستی به وزارت جهاد کشاورزی در دو سال قبل اظهار نمود: مجموعه ای مثل وزارت جهاد کشاورزی به لحاظ جایگاه، امکانات و افراد شرایط بهتری از ما دارد اما این وزارتخانه در استانها مسئولیت اجرائی بر عهده دارد و ظرفیت کلی آن محدود است. بیشتر مباحث مربوط به این حوزه نیز به محیط زیست ارتباط بیشتری دارد.

اکبری در ادامه با اشاره به اهمیت محیط زیست طبیعی اظهار نمود: سلامت گونه هایی مانند یوز و پلنگ نشانه سلامت اکوسیستم است و زمانی که حال اکوسیستم خوب باشد انسان نیز شرایط بهتری دارد و ما می خواهیم از تمام ظرفیت ها خصوصاً در زمینه علم برای بهبود شرایط کمک بگیریم. علاوه بر آن دیدگاه های استانها را گرفتن نماییم تا تصمیم گیری های منطقی انجام دهیم.
اکبری در بخش دیگری از صحبت های خود درباره مالچ پاشی در خراسان جنوبی اظهار نمود: سال ۹۹ اعتباری به سازمان جنگلها برای مالچ پاشی اختصاص داده و قرار شد برای این کار از سازمان حفاظت محیط زیست مجوز گرفته شود ولی این اعتبار هزینه نشد. در نهایت ستاد ملی گرد و غبار توافق کرد که در سطح بسیار محدود در محدوده طبس و یزد این کار صورت گیرد. بعد از آن هیچ مجوزی به سازمان جنگلها برای این کار داده نشد. در کل تصمیم گیری نهایی در حوزه مالچ پاشی با ستاد ملی گرد و غبار است و فکر نمی کنم به مالچ پاشی مجوزی داده شود.

وی درباره ضرورت بازبینی در نحوه حفاظت از مناطق حفاظت شده، اظهار داشت: دست کم توانسته ایم جلوی تغییر کاربری را در این مناطق بگیریم. این کار خیلی «هنر» است.

اکبری افزود: برمبنای ماده ۱۶ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست واگذاری اراضی در مناطق حفاظت شده بطور کلی ممنوعست و تنها در وضعیت خیلی خاص مجوز بهره برداری از این مناطق داده می شود و سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نظارت زیادی بر عملکرد ما در این مناطق دارند.

وی با اشاره به موضوع چرای دام در عرصه های طبیعی اظهار نمود: متاسفانه در حوزه چرای دام در مناطق آزاد اختیاری نداریم اما در مناطق حفاظت شده به این مساله بطور جدی پرداخته ایم علاوه بر آن واکسیناسیون دام های مناطق حفاظت شده حدودا بطور کامل انجام شده است.

اکبری با اشاره به تاثیرات تغییرات اقلیمی بر محیط زیست طبیعی کشور اشاره کرد: در مناطقی مانند پناهگاه حیات وحش نایبندان بخش زیادی از درختان و درختچه ها شده اند بدین سبب تغییرات اقلیمی یک مسئله بسیار جدی است. طبق گزارش سازمان فضایی از فروردین تا خرداد نسبت به سال قبل ۴ درجه دمای سطح زمین بالا رفته است یعنی چند برابر شدن تبخیر. در این شرایط طبیعی است که پوشش گیاهی دوام نمی آورد.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود اشاره کرد: مقرر است از خطوط قرمز خود کوتاه نیاییم.

وی اشاره کرد: باتوجه به اثرات تغییرات اقلیمی بر زیستگاه ها می خواهیم برای مناطق حفاظت شده یک منطقه بینابینی تعریف نماییم تا ذخایر حفظ شده لطمه نبینند علاوه بر آن لازم است در برداشت از رویشگاه ها تجدید نظر شود چون به همان میزان که رویش کم می شود باید از برداشت گیاهی نیز کاسته شود و یکی از راه های رسیدن به این هدف کاهش چرای دام است و می خواهیم با همکاری با مراکز علمی راهکارهایی را تعریف نماییم.
رابطه شیوع ویروس کرونا و شکار غیرمجاز
سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به پرسشی در حوزه رابطه شیوع ویروس کرونا بر میزان شکار بدون مجوز اظهار داشت: با افزایش تعطیلات کرونائی شکار بدون مجوز نیز بیشتر شد.

اکبری در حوزه شیوع طاعون نشخوار کنندگان کوچک در بعضی استانها اظهار نمود: در سال ۹۹ حدود ۷۰۰ مورد در هشت نقطه بر اثر مبتلاشدن به این بیماری تلف شدند و امسال این آمار بیش از ۳۱۵ مورد در ۱۰ منطقه گزارش شده است. در این شرایط لازم است تعامل خودرا با سازمان دامپزشکی افزایش دهیم.

سرپرست معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست درباره جبران خسارت وارد شده به جوامع محلی بر اثر حمله حیات وحش، اظهار داشت: جبران این خسارت چندین برابر بودجه سازمان حفاظت محیط زیست است و همیشه هم این تعارض وجود داشته است اما بتازگی این خسارت ها بالا رفته است. آن هم در شرایطی که ما به کشاورزان اجازه مقابله با حیات وحش را نمی دهیم.

اکبری در آخر اشاره کرد: لازم است این مساله را نیز مدیریت نماییم البته یکی از روش های مدیریت این خسارت ها بیمه است. جوامع محلی از بیمه استقبال کمی کرده اند. خسارت وارد شده به محصولات کشاورزی نیز تحت پوشش بیمه نیست.

منبع:

1400/08/23
09:51:08
5.0 / 5
327
تگهای خبر: آموزش , اقلیم , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است