آیا در تهران مازوت سوخته می شود؟

آیا در تهران مازوت سوخته می شود؟

این روزها خبرهای مختلفی درباره مازوت سوزی در کلانشهرهای کشور شنیده می شود اما همانگونه که منابع مختلفی برای تولید و انتشار آلاینده های هوا وجود دارد، آلاینده های متنوعی هم چه به لحاظ تفاوت فیزیکی و چه از نظر فرمول شیمیایی در جو منتشر می شود.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا محسن روشنی مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: یکی از سوخت هایی که می تواند تولید میزان بالای آلایندگی داشته باشد، مازوت است که به دلیل کیفیت پایین خود و عدم احتراق کامل، می تواند باعث تولید گازی مانند مونوکسید کربن شود و به صورت مستقیم دوده و ذرات معلق بسیار ریز منتشر کند این در حالیست که دوده و ذرات معلق مشکلات زیادی برای سلامتی بوجود می آورد.

وی افزود: با عنایت به آن که معمولا در سوختی مانند مازوت، محتوای زیادی از سولفور و یا گوگرد وجود دارد، هنگام احتراق، گازهایی مانند دی اکسید گوگرد هم تولید می شود. این گاز علاوه بر آنکه خود یک آلاینده معیار به حساب می آید، می تواند با فعل و انفعالات شیمیایی در جو، باعث تشکیل ذرات معلق ریز هم شود.

به گفته این کارشناس، در شهری مانند تهران و بر مبنای اطلاعات دریافتی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوا، در سالهای اخیر مشکلی به لحاظ آلاینده مونوکسیدکربن وجود ندارد و بیشترین مشکل ذرات معلق بسیار ریز است و برخی روزهای سال اکسید گوگرد بعنوان آلاینده شاخص در هوای شهر مطرح می شود ازاین رو در صورتیکه از سوختی مانند مازوت در صنایع و نیروگاه ها استفاده شود، از جنبه های مختلف می تواند باعث تولید انتشار آلاینده های هوا شود.

شایان ذکر است هم اکنون در خیلی از شهرهای کشور همچون پایتخت برای مصرف خودرو های دیزلی، گازوئیل با استاندارد یورو ۴ توزیع می شود که محتوای گوگرد آن حدود ۵۰ قسمت در میلیون (ppm۵۰) است اما گازوئیل مصرفی در صنایع و نیروگاه ها معمولا دارای استاندارد یورو ۴ نیست و میزان محتوای گوگرد آن تا چند هزار ppm می رسد. بنابراین استفاده از آن به جای مازوت را نمی توان به حساب استفاده از سوخت پاک به حساب آورد.

ضمناً اندازه گیری گاز آلاینده SO۲ در پاییز سال جاری و مقایسه آن با پاییز سال قبل نشانگر آن است که طی این مدت شش روز از روزهای پاک به لحاظ این آلاینده کاسته شده و غلظت آن هم حدود ۲۰ درصد افزایش داشته است. این خود نشان دهنده افزایش استفاده از سوخت های دارای محتوای گوگرد بالا در اطراف تهران است.

منبع:

1400/08/25
01:03:23
5.0 / 5
481
تگهای خبر: استاندارد , تولید , كیفیت , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است