تاج و تخت به تاراج رفته بلوط

تاج و تخت به تاراج رفته بلوط

به گزارش حیوان خانگی بگیر لرستان یک دکترای تخصصی مهندسی منابع طبیعی اظهار داشت: قسمت اعظم موضوع قاچاق چوب در زاگرس به داستان تولید هیزم بر می گردد.


دکتر فرزاد ویسانلو در گفت و گو با ایسنا درباب قاچاق چوب اظهار نمود: وقتی در مورد قاچاق چوب صحبت می شود این مهم بیشتر در جنگل های شمال اتفاق می افتد تا زاگرس؛ یعنی قاچاق چوب به مفهوم مافیایی آن و این که افرادی بصورت سازمان یافته و با برنامه ریزی، مخفیانه به جنگلها مراجعه و به برش درختان بصورت غیرقانونی می پردازند.
وی با اعلان اینکه درختانی که قاچاق می شوند فاقد مهر مخصوص سازمان جنگل هاست، افزود: این افراد با ترفندهای زیادی از گلوگاه قرنطینه ای چوب در شمال و غرب کشور عبور می کنند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد اظهار داشت: قاچاق چوب بصورت مافیایی و سازمان یافته در زاگرس وجود ندارد اما یک سری افراد هستند که زغال و هیزم را بصورت غیرقانونی و قاچاقی تولید می کنند.

قسمت اعظم موضوع قاچاق چوب در زاگرس به داستان تولید هیزم بر می گردد
ویسانلو بیان کرد: متاسفانه قسمت اعظم موضوع قاچاق چوب در زاگرس به داستان تولید هیزم برمی گردد که چند هفته پیش یکی از کارگاه های مهم زغالگیری در شهرستان بروجرد کشف شد که از این دست کارگاه های مخفی در لرستان برای تولید هیزم به وفور وجود دارد که مبادرت به قطع غیرقانونی بلوط کرده و بعد از دپوی آنها اقدام به تولید هیزم می کنند.
وی افزود: قاچاق چوب به مفهوم صنعتی در جنگل های زاگرس نسبت به جنگل های هیرکانی کمتر است.
این دکترای تخصصی مهندسی منابع طبیعی اضافه کرد: بیشتر اهالی محلی که نوعی مافیای کوچک هستند برای زغال گیری و تهیه سوخت برای مراسم عزا و عروسی و پخت و پز روزانه مبادرت به قطع درختان بنه، بلوط و بادام می کنند.

افزایش زغال گیری و قطع درختان در زاگرس با گرانی قیمت سوخت
ویسانلود بیان کرد: البته با افزایش قیمت سوخت(گازوئیل و نفت) در دولت نهم اقبال اهالی مناطق جنگلی به تولید هیزم و قطع درختان را بیشتر کرد.
وی افزود: درست کردن هیزم سبب شد که موضوع زغال گیری و قطع درختان در زاگرس افزایش پیدا کند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد اشاره کرد: همین طور افرادی هستند که کارگاه زغال گیری دارند و برای تولید زغال مرغوب و فروش بهتر به دنبال درختان درخت های مرغوب و قطورتر هستند.
ویسانلو اشاره کرد: قاچاق چوب در زاگرس در همین محدوده زغالگیری خلاصه می شود که با آموزش اهالی مناطق جنگلی و تامین سوخت آنها، قطع درختان بلوط را به حداقل رساند.
منبع:

1400/09/10
23:07:51
5.0 / 5
420
تگهای خبر: آموزش , تولید , جنگل , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است