رییس سازمان محیط زیست هشدار داد

فرسایش سالانه 2 و نیم میلیارد تن خاک غیرساکن در کشور

فرسایش سالانه 2 و نیم میلیارد تن خاک غیرساکن در کشور

به گزارش حیوان خانگی بگیر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست روز جهانی خاک ضمن اشاره به اهمیت غیرقابل توصیف خاک اظهار داشت: سالانه ۲.۵ میلیارد تن خاک در کشور در چارچوب جابجایی و انتقال درحال از دست رفتن است.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا علی سلاجقه امروز در نشست روز جهانی خاک ضمن اشاره به ارزش بالای این عنصر حیاتی تصریح کرد: سوالی که همیشه مطرح می شود این است که حفاظت خاک اولی تر است یا حفاظت آب؟ حقیقت این است که خاک یک گنجینه است که یک چهارم تنوع زیستی را در خود جای داده است. خاک دوبرابر دیگر عناصر کره زمین که شامل زیست کره و هواکره می شود، در خود کربن ذخیره می کند. خاک بستر ایجاد تمدن هاست.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: خاک نه تنها تمدن را بوجود می آورد بلکه تمدن های مدفون را هم در خود حفظ می نماید. آثار و گذشته انسان در خاک مدفون شده است همینطور خاک منشا دارو، مصالح ساختمانی و محصولات کشاورزی است و بعنوان یکی از چهارستون امنیت حیاتی کشورها شناخته می شود. امنیت غذایی هم بعنوان یکی از شاخصهای امنیت، زیرمجموعه امنیت حیاتی قرار دارد.

وی ضمن اشاره به قانون حفاظت از خاک و ضرورت اجرای آن افزود: قانون خاک در خردادماه ۱۳۹۸ با ۲۶ ماده و ۱۴ تبصره ابلاغ گردید. این قانون هنوز ایراداتی دارد که درحال رفع شدن است. با عنایت به این که سالانه ۲.۵ میلیارد تن خاک در کشور در چارچوب جابجایی و انتقال درحال از دست رفتن است، اجرای قانون خاک از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تکیه بر شرایط وخیم خاک در اراضی ساحلی و داخلی کشور افزود: علاوه بر فرسایش و نابودی خاک در حرکت، خاک ساکن و درجای ما هم درحال نابودی است که یکی از علل اصلی آن شوری خاک است. در سواحل تخلیه سفره ها سبب شده آب شور با چگالی بیشتر خود به سمت آب شیرین حرکت نماید و اراضی ساحلی ما بیشتر از پیش شور شود. در اراضی داخلی هم پمپاژ بالای آب سبب شده سفره های زیرزمینی تخلیه شود و شوری خاک در اراضی داخلی هم اتفاق بیفتد. این در شرایطی است که دیاپیرها، گنبدهای نمکی، صفحه های نمکی و مارنی در کشور ما بسیار فعال می باشند و شرایط به صورت بالقوه برای شوری شدن خاک وجود دارد.

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست با تبیین جایگاه پرارزش خاک، از برنامه های سازمان برای ارزش گذاری خاک گفت.

سلاجقه ضمن اشاره به برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ خاک تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای پایش، پالایش و آلایش خاک درحال تدوین دستور العمل است و اجرای این دستورالعمل مشارکت مردم، سمن ها و نهادهای مختلف را می طلبد. اهمیت خاک جایی مشخص می شود که به زیر پای خود نگاه نماییم. خاک، چیزی است که ما از آن هستیم و به آن برمی گردیم حتی در اندیشه های دینی اسلام و مسیحیت هم خاستگاه انسان را خاک می دانند.

وی ضمن اشاره به هزینه های گزاف شوری شدن خاک اظهار داشت: سالانه ۲۸ میلیارد دلار، هزینه شوری شدن خاک در دنیا است. یک میلیارد هکتار از اراضی دنیا به سمت شوری شدن حرکت می کنند. به صورت مثال ۳۲ میلیون هکتار از اراضی در کشور بنگلادش طی یک بازه زمانی ۲۰ سال تا سال ۲۰۱۹ شور شده اند.

سلاجقه با تکیه بر شرایط خطرناک شوری شدن خاک در ایران اظهارکرد: در کشور ما هم روند شور شدن خاک به صورت درجا درحال اتفاق افتادن است یعنی همانجا که خاک تشکیل می شود، شور می شود و کارایی خویش را از دست می دهد. ما باید در استفاده خود از آب در اراضی کشاورزی تجدید نظر نماییم همینطور مدیریت پسماند و استفاده از گیاه های شورپسند از مواردیست که باید در دستور کار قرار گیرد. سازمان حفاظت محیط زیست تلاش می کند تا حد توان وظایف خویش را در این حوزه اجرا نماید و از همه ظرفیت ها بهره ببرد.

وی با تکیه بر ارزش اقتصادی بالای خاک در دنیا افزود: ارزش اقتصادی خاک در فرایند تغییر اقلیم، ۵۰۰۰ دلار در هکتار در سال فرض می شود. این عدد در مراتع به ۷۰۰ دلار در هکتار در سال می رسد و درباره فیلترینگ و آلایندگی خاک این رقم به ۳۰۰ دلار در هکتار در سال خواهد رسید. این ارقام قابل محاسبه است و سازمان حفاظت محیط زیست اعتقاد دارد که قبل از استقرار صنایع و کارخانه ها و تغییر کاربری، باید ارزش خاک محاسبه شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در انتها ضمن اشاره به ضرورت قرارگیری عناصر حیات در سبد خانوار اظهار داشت: این گنجینه از منظر تنوع زیستی، بستر حیات، عناصری که در خود جای می دهد و خدمات اکوسیستمی که عرضه می دهد، ارزش غیرقابل محاسبه ای دارد. علیرغم این که راه اندازی صنایع از نظر اقتصادی، کارآفرینی و معیشتی ارزش افزوده بوجود می آورد اما این ارزش افزوده به هیچ وجه قابل مقایسه با ارزش گنجینه خاک زیر پای ما نیست. سازمان حفاظت محیط زیست با رویکرد تبیین ارزش اقتصادی و غیر اقتصادی آب، خاک و هوا، تلاش می کند این عناصر را در سبد خانوار و GDP کشور جای دهد.

منبع:

1400/09/14
22:06:18
5.0 / 5
341
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است