سازمان هواشناسی هشدار داد

آلودگی هوای ۶ کلانشهر

آلودگی هوای ۶ کلانشهر

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان هواشناسی کشور نسبت به آلودگی هوای شش کلانشهرو کاهش دما تا ۷ درجه سانتیگراد در چهار استان اخطار داد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا بر مبنای اخطار زردرنگ هواشناسی پایداری هوا طی روزهای یکشنبه (۲۱ آذرماه) تا چهارشنبه ( ۲۴ آذرماه) قابل انتظار است. مخاطراتی همچون سکون نسبی در جو همراه با افزایش غلظت آلاینده ها و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست. منطقه اثر این پدیده یک شنبه (۲۱ آذرماه) تهران و اراک خواهد بود.

این شرایط جوی دوشنبه (۲۲ آذرماه) برای تهران، اراک و اصفهان، سه شنبه ( ۲۳ آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک، اصفهان، ارومیه و تبریز و چهارشنبه ( ۲۴ آذرماه) برای شهرهای تهران، کرج، اراک و اصفهان پیشبینی می شود.

در صورت خودداری از کنترل منابع آلاینده ثابت و متحرک افزایش شاخص کیفیت هوا تا حد ناسالم برای گروههای حساس و درمناطق صنعتی و پرتردد، احتمال افزایش شاخص کیفیت هوا درحد ناسالم برای تمام گروه ها بخصوص در دو روز پایانی قابل انتظار خواهد بود.

توصیه می شود پرهیز از هر گونه رفت وآمد غیر ضروری در سطح شهرها بخصوص برای سالمندان، کودکان و افراد با سابقه بیماری، پرهیز از انجام فعالیتهای فیزیکی و ورزشی در فضای باز، مدیریت مصرف سوخت های فسیلی و زمان فعالیت واحدهای صنعتی در سطح و حومه کلان شهرها در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ از کاهش ۵ تا ۷ درجه ای دما طی بازه زمانی بامداد دوشنبه(۲۲ آذرماه) نا بامداد چهارشنبه (۲۴ آذرماه) اطلاع داد. در این شرایط جوی سرمازدگی و یخ زدگی محصولات کشاورزی دور از انتظار خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه دوشنبه (۲۲ آذرماه) استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی و کرمان خواهد بود.

سه شنبه ( ۲۳ آذرماه) استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان و چهارشنبه (۲۴ آذرماه) استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان تحت تأثیر مخاطرات این سامانه خواهند بود.

توصیه می شود در مزارع و باغات مصرف کودهای پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کودهای اسید آمینه به صورت غیر مستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط از راه انجام آبیاری، ایجاد پوشش روی نهال های جوان و درختان صدمه پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، مالچ پاشی در سطح باغات، تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به انبارها نظیر ذرت در استان سیستان و بلوچستان، روشن کردن آتش و دود در مزارع پیاز و سیب زمینی استان کرمان، تسریع در برداشت مرکبات باقیمانده در استان کرمان و محافظت از صیفی جات استانهای سیستان و بلوچستان و کرمان در دستور کار قرار گیرد.

در سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت، جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی و در سالن های مرغداری و دامداری تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با عنایت به کاهش دما و پیشگیری از نفوذ هوای سرد به داخل سالن ها الزامی است.

در استخرهای پرورش ماهی عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به علت کاهش دما سفارش می شود همینطور عشایر و زنبورداران عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی را در دستور کار قرار دهند.

توصیه های در ارتباط با ماشین آلات و ادوات کشاورزی هم شامل تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار در مناطق سردسیر، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با عنایت به روند کاهشی دما می شود.

به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/09/20
15:36:09
5.0 / 5
378
تگهای خبر: آب , آلودگی هوا , باغ , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است