معاون بهداشت وزارت بهداشت:

دشمنان می خواهند ساختار خانواده را در ایران به هم بریزند

دشمنان می خواهند ساختار خانواده را در ایران به هم بریزند

معاون بهداشت وزارت بهداشت با تکیه بر لزوم توجه به پنجره جمعیتی کشور، اظهار داشت: می خواهند ساختار خانواده را در ایران به هم بریزند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، کمال حیدری، روز یکشنبه در نشست توجیهی اجرای قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت که در دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، عنوان کرد: در دهه ۶۰ با وضعیت و سیاست هایی که بود راهبردها به سمت کاهش جمعیت پیش رفت، اما حالا مشکلات جدی در حوزه جمعیت به وجود آمده است.
وی افزود: این بحث فراملی است و تنها در حوزه سلامت نیست. با ابلاغ قانون جوانی جمعیت به ما و معاونت زنان ریاست جمهوری و…، به علت احساس نیاز جدی که بود و امیدواریم بعداً سایر نهادها هم به این بحث فراملی ورود کنند تا توفیق یابیم. بحث جمعیت، اشتغال، ازدواج و…، به حوزه بهداشت متصل است که باید مشکلات این زمینه رفع گردد تا بتوانیم به درستی به افزایش جمعیت کمک نماییم و در بودجه سال آتی آمده است و اینها لحاظ شده است و امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.
حیدری اضافه کرد: البته در کنار این چون رویکرد خدمات تغییر می کند، تنش هایی به سیستم بهداشتی در مبحث توزیع نیرو و…، خواهد زد. تاکید مقام وزارت تلاش بی وقفه بر مبحث جمعیت است. در شبکه مراقبت بهداشت اولیه مؤثرترین نقطه را در بحث جمعیت داریم.
معاون وزیر بهداشت با تکیه بر این که در زمینه مشاوره های قبل از ازدواج به درستی اقدام نشده است، خاطرنشان کرد: باید از قبل ازدواج، نوجوان و جوان برای انتخاب همسر آموزش ببینند. یکی از صدمه ها این است که به مسائل سلامت روانی و معنوی به درستی پرداخته نشده است. بلد نبودن مهارت انتخاب، امکان دارد سبب بروز مشکل در راه فرد شود و چون مدارس ما این مباحث را آموزش محور دنبال نمی کند، در نتیجه آمار طلاق روز به روز بیشتر می شود. آن طور که باید به این آموزش ها، بهداشت باروری و سلامت جنسی کار نشده است. در فاصله عقد تا عروسی میتوان مهارت زندگی پایدار و این آموزش ها را به زوجین انجام داد.
وی افزود: عدد TFR حدود ۱.۷ برای ایران نگران کننده است و جای کار داریم و این مساله ملی است. حدود ۵۰ سال طول می کشد تا کشوری به پنجره طلایی جمعیتی برسد و اتفاقات مثبت در کشورهای توسعه یافته در همین پنجره جمعیتی رخ داده است. ۳۳ درصد عامل رشد توسعه کشورهایی مثل کره به علت استفاده درست از این پنجره جمعیتی است. در سندی که چند سال پیش از MI۶ لو رفت، آمده بود که ایران را به بهانه هسته ای به خودشان مشغول کنید تا مسائل جمعیتی آنها را از پا درآورد. ۲۰ سال دیگر ۷۵ درصد تخت های ما را سالمندان اشغال می کنند. آنها می خواهند ساختار خانواده را در ایران به هم بریزند و ما باید شرایط را تغییر دهیم.
حیدری ضمن اشاره به مبحث سقط، اظهار داشت: مو به تن انسان سیخ می شود که این تعداد سقط جنین در کشور رخ می دهد و فکر می کنند این امر عادی است و به مسائل شرعی آن فکر نمی کنند یا حتی نمی دانند. اگر همکار ما هم در این مورد مؤثر باشند در شکل گیری جنایت نقش دارند. برای آموزش بهورز و مراقب سلامت در حوزه بهداشت در این راستا باید تلاش نماییم.
وی اضافه کرد: البته اجرای قانون جوانی جمعیت به اعتبارات نیاز دارد و مثلا فکر کردیم تسهیلاتی فراهم گردد که خوابگاه های متاهلی افزایش یابد و یا در هزینه درمان ناباروری به خوبی به زوجین کمک گردد. مقام معظم رهبری بر مبحث جمعیت تاکید ویژه دارند و این امر درستی است و ریاست جمهوری هم به جدیت پیگیر مبحث هستند.
حیدری ضمن اشاره به شکل گیری پدیده سالمندی، اظهار داشت: این مورد بحرانی است و شور و نشاط خانواده کم می شود. باید برنامه ریزی نماییم تا مبحث فرزندآوری جدی گرفته می شود و مسائل آموزشی هم جدی گرفته شود و تمام اقدامات ما بر افزایش جمعیت متمرکز شود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان نمود: اگر کمتر از یک دهه نتوانیم جهت را عوض نماییم، صدمه بزرگی از منظر ژئوپولتیک و…، برایمان رخ خواهد داد. نباید وقت را از دست داد چون ما مسئول هستیم و باید همت نماییم. اصلاح این بحث فراملی نیازمند استمرار و تلاش است.

1400/09/28
12:25:41
5.0 / 5
305
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است