تهران جولانگاه کلاغ های پیر

تهران جولانگاه کلاغ های پیر

مدیر عامل انجمن پرنده شناسی و پرنده نگری طرلان ضمن اشاره به افزایش جمعیت کلاغ ها در پایتخت اظهار داشت: فقدان دشمن طبیعی و تأمین غذای کلاغ ها توسط مردم شهر باعث افزایش جمعیت کلاغ های پیر می شود که تبعات زیست محیطی به دنبال دارد.علیرضا هاشمی در گفت و گو با ایسنا درباره آمار گونه های پرندگان در تهران اظهارکرد: با وجود انجام نشدن تحقیقات آماری درباره پرندگان تهران و نبود آمار دقیقی از جمعیت گونه های مختلف پرندگان اما افزایش گونه های پرندگان طی ۱۰ سال گذشته در شهر تهران قابل چشم پوشی نیست. ما حدود ۲۵۰گونه پرنده در شهر تهران داریم اما تخمین افزایش و کاهش هریک از آنها دشواراست.

وی ضمن اشاره به این که با گذشت زمان بعضی پرندگان جایگزین پرندگان دیگر شده اند، اظهار داشت: با وجود این که اطلاعات دقیقی از کاهش یا از بین رفتن پرندگان وجود ندارد ولی میتوان اظهار داشت که برخی از پرندگان جایگزین پرندگان دیگر شده اند و وضعیت زیستی بهتری دارند. در گذشته در محله های قدیمی اطراف شهر تهران که کم تر محل سکونت انسان ها بود «یاکریم» های بیشتری زندگی می کردند ولی امروزه جمعیت «قمری» بیشتر شده است و یاکریم کمتر. به صورت مثال پدر بزرگان ما در روزهای جوانی و کودکی در شهر تهران بلبل خرما ندیده بودند ولی این گونه بعدا اضافه شده است.

هاشمی در ادامه درباره تأثیر آلودگی هوا بر پرندگان اظهار داشت: باآنکه درباره تأثیر آلودگی هوا بر پرندگان تحقیقات خاصی انجام نشده است اما به نظر می آید که ذرات معلق بر سلامت پرندگان همچون انسان ها و موجودات زنده دیگر تاثیرمخربی دارد. بعنوان نمونه سیستم تنفسی آنها را گرفتار مشکل می کند.

این کارشناس محیط زیست ضمن اشاره به افزایش تعداد کلاغ ها در پایتخت اضافه کرد: طبق مشاهدات، تعداد کلاغ ها نسبت به قبل افزایش پیدا کرده است که فقدان دشمن طبیعی در شهر می تواند از مهم ترین علل این وضعیت باشد. در شرایط طبیعی به دنبال کاهش قدرت جسمی کلاغ ها به دلیل فقدان تغذیه کافی، پرندگان شکاری آنها را شکار می کنند اما در شهر تهران دشمنی برای کلاغ ها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: وقتی پرندگان نتوانند در طبیعت غذای مورد نیاز خویش را تأمین کنند، ضعیف می شوند و از بین می روند ولی در تهران کلاغ وقتی پیر می شود، حتی اگر نتواند پرواز کند، می تواند از زباله ها تغذیه کند. بنابراین ما در پارک ها کلاغ های پیری را می بینیم که نمی توانند پرواز کنند و راه می روند ولی کماکان زنده هستند چون یا مردم به آنها غذا می دهند و یا کلاغ ها به زباله ها و پسماندهای غذایی دسترسی دارند و این اتفاقی است که سبب افزایش جمعیت کلاغ های پیر در تهران و تمام شهرهای بزرگ می شود.

به گفته هاشمی هر تغییری در جمعیت جانداران می تواند تبعاتی را برای محیط زیست به دنبال داشه باشد. وقتی تعداد کلاغ ها و جانوران دیگر زیاد می شود، تعادل اکولوژیک به هم می خورد و بر زندگی دیگر جانداران هم تأثیر می گذارد.

هاشمی در ادامه به ذکر مثالی پرداخت و اظهار نمود: اگر تعداد بلبل ها در شهر تهران زیاد شود، آنها شروع می کنند به اشغال لانه ها و منابع غذایی پرندگانی همچون گنجشک. این وضعیت اصلا خوب نخواهد بود. در صورت افزایش قیمت کلاغ ها، آنها می توانند به جایگاه های لانه گزینی سایر پرندگان تعرض کنند و یا رقیب تغذیه آنان شوند ازاین رو هرچیزی که از حد و اندازه معین خود بیشتر شود باعث تغییر کل سیستم اکولوژیک می شود.

این کارشناس محیط زیست ضمن اشاره به این که آلودگی های دیگری هم به جزآلودگی هوا پرندگان را تهدید می کند، اظهارکرد: بر مبنای تحقیقات انجام شده در شهرهای پرجمعیت، آلودگی صوتی باعث ناموزونی آوای پرندگان می شود.

وی اضافه کرد: با عنایت به تعداد پرندگان تهران اگر این آلودگی ها کاهش پیدا کند، قطعا تهران برای پرندگان، انسان ها و سایر موجودات زنده مکان بهتری به منظور زندگی می شود.

این کارشناس محیط زیست با تکیه بر لزوم انجام پژوهش درباره تأثیر آلودگی هوا بر پرندگان اظهار داشت: با انجام تحقیقات متوجه تأثیر هوای پاک بر افزایش جمعیت پرندگان می شویم.

هاشمی در انتها اظهارکرد: پرندگان و موجودات زنده شاخصهای مناسبی در محیط زیست برای ارزیابی آینده ما هستند تا بدانیم که تا به امروز چه بر سر موجودات زنده آمده است و چه به روز ما خواهد آمد. اگر به پرندگان و موجودات زنده توجه نداشته باشیم، ناگهان غافلگیر و زمینگیر خواهیم شد.1400/09/29
12:12:43
5.0 / 5
449
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است