رییس سازمان هواشناسی:

بارش در کشور ۴۰ درصد کمتر از حد نرمال می باشد

بارش در کشور ۴۰ درصد کمتر از حد نرمال می باشد

رئیس سازمان هواشناسی درباره صحت اطلاعات هواشناسی در سطح بین المللی اظهار داشت: داده های هواشناسی کاملا استاندارد هستند چون که با جان مردم ارتباط دارد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، سحرتاج بخش در نشست خبری پنجمین نمایشگاه حمل و نقل، لجستیک و صنایع وابسته که امروز در مصلای تهران برگزار شد، اظهار نمود: دانش هواشناسی یک دانش میان رشته ای است. در واقع سرمایه های عمومی و ملی کشورها مثل آب، خاک و دریا به تمام حوزه ها می توانند سرویس دهند و تمام جهان با آنها در ارتباط هستند و در ارتباط با یک بخش نمی شوند.
رییس سازمان هواشناسی در ادامه اظهار داشت: اقلیم اساسا خودش بی نظم است و تغییرات اقلیمی رخ داده به این بی نظمی افزوده است ازاین رو بحران ها و مخاطرات جوی می تواند اثرات گسترده ای بر جهان بگذارد.
تاج بخش درباره تأثیر تغییرات اقلیمی اظهار نمود: تغییرات اقلیمی تاثیرات منفی از قبیل افسردگی و... دارد و اگر بتوانیم این تغییرات را مدیریت نماییم می توانیم از بروز این مخاطرات هم پیشگیری نماییم.
وی افزود: هواشناسی های جهانی از شش فرآیند برخوردار می باشند اما سازمان بین المللی هواشناسی سفارش می کند که دو کار را جدی انجام دهد یعنی پایش جو و مدیریت هواشناسی را خودشان انجام دهند.
تاج بخش افزود: امروزه استفاده از مدلهای پیش پینی عددی بسیار متداول می باشد و وجه تمایز سازمان های هواشناسی در این است که نیروهای انسانی را توانمند می سازد. اگر نظر کارشناس و متخصص روی این پیشبینی ها نباشد، چندان صحیح نیست.
وی اضافه کرد: این دانش بسیار بسیار مهم می باشد چون از عامه مردم گرفته تا متخصصان صنعت، بهداشت و ورزش، مدیریت آب و کشاورزی اصل و اساس کارهایشان اهمیت دادن به شرایط جوی و اقلیمی است و همه به آن توجه دارند و توجه بر این حوزه ارزش افزوده آن است.
رییس سازمان هواشناسی در ادامه اظهار داشت: دو نکته قابل توجه است که اقدامات در این حوزه زمان بر است. این گونه نیست که بحران جوی وقتی اتفاق می افتد، در لحظه بتوان آنرا حل کرد و زمان بر است ولی در زمینه آب جلوی ضرر را از هر کجا که بگیریم، منفعت است.
وی درباره صحت اطلاعات و داده های هواشناسی در سطح بین المللی اظهار نمود: ما در یک شبکه بین المللی داده، اطلاعاتمان را به اشتراک می گذاریم و اگر استاندارد نباشند، داده ها حذف می شوند. حدودا داده ها و اطلاعاتی که ما تولید می نماییم استاندارد هستند چون که با جان مردم ارتباط دارد.
تاجبخش خاطرنشان کرد: مساله سیلاب ها و مخاطرات جوی فقط یک رشته اش در دست ما است و آن پیشبینی بارندگی هاست.
وی اضافه کرد: زیرساخت خیلی مهم می باشد. سال قبل در قم یک باران آمد و آب تمام جاده قم را پر کرد، این ربطی به هواشناسی ندارد و به حوزه مدیریت آب و اراضی شهری مربوط است.
رییس سازمان هواشناسی در مورد وظایف این سازمان در قانون هوای پاک اظهار داشت: در قانون هوای پاک حداقل ۱۲ سازمان کشور دخالت دارند. سازمان هواشناسی در این قانون سه چهار وظیفه بیشتر ندارد که مهم ترین آن پیشبینی الودگی است که محیط زیست داده های سیاهه انتشار را تولید و در اختیار سازمان هواشناسی قرار می دهد تا با مدلهای مرتبط آلودگی و هواشناسی تطبیق دهد.
وی درباره میزان تأثیر سوخت ها بر آلودگی هوا اظهار نمود: بر مبنای نقل قول ها منابع متحرک آلاینده های بیشتری نسبت به منابع ساکن دارند و از آن جایی که منابع متحرک الودگی بیشتری تولید می کنند، تأثیر بیشتری بر آلودگی هوا می گذارند.
تاج بخش درباره خشکسالی و جبران کمبود آب به کمک بارندگی های پاییز و زمستان اظهار داشت: مساله خشکسالی یک پدیده خزنده و چند وجهی است مثل خشکسالی هواشناسی و خشکسالی کشاورزی.
وی اضافه کرد: حوزه آب به دو حوزه آب های سطحی و آب های زیرسطحی تقسیم می شود. خشکسالی همیشه در کشور بوده است و اگر ۱۰ سال دیگر هم باران ببارد، چون به میزان بالایی بهره برداری کرده ایم، نمی توانیم آب ها را جمع نماییم. درباره خشکسالی هواشناسی ما به لحاظ بارندگی در حدود۴۰ درصد زیر حد نرمال هستیم و اگر توسط بارندگی های زمستان این ۴۰درصد تامین گردد، باز هم ما گرفتار خشکسالی کشاورزی هستیم.
تاجبخش خاطرنشان کرد: از همین هم اکنون هم دیر نیست ابتکارهای بسیاری است تا بتوانیم آب را در این سرزمین مدیریت نماییم.
وی درباره اپلیکیشن نوظهورشاهد هوا اظهار داشت: پدیده های هواشناسی در بخش های مختلف صورت می گیرد. از این جهت اپلیکشن هایی در دنیا ساخته شده که ما هم از روی آنها نمونه برداری کردیم تا مردم پدیده های جوی که در اطرافشان اتفاق می افتد و خارج از ایستگاه های هواشناسی است را در این اپلیکیشن ثبت کنند. ما هم فرض می نماییم که این اطلاعات صحیح و مستند است و به این شیوه شاهد اتفاقات جوی اطراف خود باشیم. درضمن، این اپلیکشن در زنجان ساخته شده است.1400/09/30
22:32:18
5.0 / 5
309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است