معاون محیط زیست مطرح كرد؛

کاهش شدید عمق تالاب انزلی

کاهش شدید عمق تالاب انزلی

به گزارش حیوان خانگی بگیر از گیلان معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این روند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.


احمد لاهیجان زاده امروز در نشست بررسی وضعیت تالاب های گیلان که در سالن الغدیر استانداری گیلان برگزار شد، با اشاره به اینکه هر اتفاقی که در دریاری خزر می افتد بر اکوسیستم تالاب انزلی بی تأثیر نیست، اظهار نمود: به سبب تغییر اقلیم دریای خزر با پسروی آب مواجه می باشد و با افزایش دما و تبخیر آب این روند کاهشی تا ۲۰۵۰ ادامه خواهد داشت.
لاهیجان زاده افزود: با کاهش مساحت دریاچه خزر فاجعه ای در تنوع زیستی این دریا اتفاق خواهد افتاد و هم اکنون در حوزه بندرانزلی به سمت کشور آذربایجان پسروی آب خزر کاملا مشهود است.
وی با اشاره به اینکه تالاب های ساحلی شمال ایران در خطرهای مختلف زیست محیطی هستند، اشاره کرد: تالاب انزلی مشکل اساسی رسوب گذاری دارد و این روند افزایشی عمق تالاب را به شدت کاهش داده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور اظهار داشت: اگر روند رسوبگذاری ها به همین منوال ادامه یابد تا سال ۱۴۱۵ بخش هایی از تالاب انزلی خشک خواهد شد.
وی افزود: یک شرکت لایه روب بزرگ در کشور اعلام آمادگی برای لایه روبی تالاب انزلی را دارد و پیشنهاد می شود مسئولین استان با مدیرعامل این شرکت جلسه بگذارند.
لاهیجان زاده در مورد وضعیت سنبل آبی در تالاب انزلی خاطرنشان کرد: مبارزه بیولوژیک بطور قطع اساس کار برای نابودی این گیاه مزاحم است اما فعلاً ناچاریم از مبارزات مکانیکی استفاده نماییم.
وی اظهار داشت: هرجا که عمق تالاب را از دست دادیم، گسترش این گونه مهاجم هم بیشتر شده است و با عمق دار شدن تالاب انزلی سنبل آبی از بین خواهد رفت.
منبع:

1400/10/03
11:22:10
5.0 / 5
290
تگهای خبر: آب , اقلیم , حفاظ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است