سازمان هواشناسی هشدار داد

تشدید بارش در ۱۴ استان

تشدید بارش در ۱۴ استان

به گزارش حیوان خانگی بگیر سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش در ۱۴ استان اخطار دارد و خودداری از سفرهای غیرضروری را سفارش کرد.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی چهارشنبه( ۸ دی ماه) تا دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) اطلاع داد.

نوع مخاطره مورد انتظار بعد از فعالیت این سامانه بارش شدید و تداوم بارش باران در بعضی نواحی با همراه با وقوع رعد و برق، در نقاط مستعد ریزش تگرگ، وزش باد شدید موقت و در نواحی مرتفع و کوهستانی بارش برف خواهد بود.

منطقه اثر این سامانه چهارشنبه ( ۸ دی ماه) استانهای فارس، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و نوار شرقی خوزستان، پنج شنبه ( ۹ دی ماه) استانهای خوزستان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان، فارس، سیستان و بلوچستان و جنوب اصفهان و جمعه ( ۱۰ دی ماه) استانهای هرمزگان، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، بوشهر، نیمه جنوبی کرمان و خراسان جنوبی است.

شنبه (۱۱ دی ماه) استانهای جنوب فارس، بوشهر وهرمزگان، یکشنبه ( ۱۲ دی ماه) استانهای فارس، بوشهر، هرمزگان، نیمه غربی اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، کرمان، خوزستان، نیمه جنوبی یزد و دوشنبه ( ۱۳ دی ماه) استانهای کرمان، فارس، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، ایلام، کرمانشاه، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، شرق خوزستان و بوشهر درگیر این سامانه خواهند بود.

مخاطراتی همچون جاری شدن روان آب، آبگرفتگی معابر عمومی، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، سیلابی شدن رودخانه ها، پدیده مه، لغزندگی و کاهش دید در جاده ها، احتمال مسدود شدن جاده های کوهستانی و برف گیر و تاخیر و یا لغو پرواز دور از انتظار نخواهد بود.

سازمان هواشناسی سفارش می کند پرهیز از توقف و تردد در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، بازگشایی آبروها و دهانه پل ها، پرهیز از سفرهای غیر ضروری، تجهیز خودرو ها به ادوات زمستانی و اطمینان از سوخت کافی، پیشگیری از هر گونه فعالیتهای کوهنوردی، عدم جابجایی عشایر کوچ رو، جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها و آمادگی فرمانداری ها و سایر دستگاههای اجرایی برای مقابله با رخداد خسارات احتمالی سیل و آبگرفتگی و برف روبی در مناطق سردسیر در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدرو اخطار زردرنگ هم از فعالیت سامانه بارشی طی بازه زمانی چهارشنبه (۸ دی ماه) تا دوشنبه (۱۳ دی ماه) اطلاع داد. با فعالیت این سامانه مخاطراتی همچون بارش برف، باران، وزش باد و در نواحی با اقلیم گرم همراه با وقوع رعد و برق دور از انتظار نیست.

چهارشنبه ( ۸ دی ماه) استانهای کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، نیمه شرقی لرستان، جنوب اصفهان و ایلام، پنج شنبه (۹ دی ماه) استانهای خراسان جنوبی، یزد، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان، کرمان و جمعه (۱۰ دی ماه) استانهای لرستان، یزد، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، اصفهان، نیمه جنوبی مرکزی، خراسان رضوی و کرمان شرایط حاصل از فعالیت این سامانه را تجربه خواهند کرد.

این وضعیت شنبه (۱۱ دی ماه) در استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و نیمه جنوبی کرمان، یکشنبه (۱۲ دی ماه) در استانهای قزوین، زنجان، لرستان، ایلام، جنوب کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، جنوب خراسان رضوی، نیمه شمالی یزد، البرز، تهران و دوشنبه (۱3 دی ماه) در استانهای یزد، اصفهان، قم، سمنان، جنوب آذربایجان شرقی، جنوب آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کردستان، همدان و مرکزی قابل پیشبینی خواهد بود.

اثرات فعالیت این سامانه می تواند منجر به مخاطراتی همچون آبگرفتگی معابر، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها و مسیل ها، لغزندگی جاده ها، پدیده مه، کاهش دید بخصوص در جاده های کوهستانی و مرتفع و تاخیر در پروازها شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در صعود به ارتفاعات، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ رو و آمادگی برای برف روبی در مناطق سردسیر است.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/10/10
12:14:57
5.0 / 5
373
تگهای خبر: آب , اقلیم , بارش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است