شناسایی منابع مختلف آلودگی دریاها

شناسایی منابع مختلف آلودگی دریاها

مدیر کل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: منابع مختلف آلودگی دریاهای کشور به صورت جداگانه شناسایی می شوند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا محمود رضایی در نشست خبری که امروز از سازمان حفاظت محیط زیست به صورت برخط برگزار شد، با تشریح اقدامات دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی تصریح کرد: اقداماتی نظیر پایش منابع آلاینده اثرگذار بر دریا، تهیه بانک اطلاعاتی و انجام مطالعات درباره آلودگی از اقداماتی است که در دستور کار ماست. در پایش آلودگی آب منابع مختلف آلودگی مانند فلزات سنگین، آلودگی نفتی، پسماند و پساب و آلودگی خاص مورد پایش قرار می گیرد همینطور آلودگی بوجود آمده در بنادر صیادی و مراکز پتروشیمی و پالایشگاه ها مورد بررسی است. نتایج این مطالعات در شناگاه ها به صورت علامت ساحلی قرار می گیرد.

وی ضمن اشاره به مشکل آلودگی خلیج فارس افزود: منطقه خلیج فارس با عنایت به قرارگیری در گسل منطقه خوبی برای استحصال منابع نفتی است اما این بعنوان یک تهدید زیست محیطی شناخته می شود چونکه یکی از اصلی ترین آلودگی ها، آلودگی نفتی است. با عنایت به بسته بودن خلیج فارس معاونت دریایی برای خودپالایی در این خلیج اقدامات خوبی صورت داده است. یکی از این اقدامات انگشت نگاری مواد نفتی است که به وسیله آن منشا آلودگی مشخص می شود.

رضایی درباره آلودگی بوجود آمده توسط لکه های نفتی اظهار داشت: لکه های نفتی ثابت نیستند که بتوان آنها را گزارش داد ولی در صورت مشاهده در اسرع وقت نسبت به نابودی آنها اقدام می شود. آلودگی حاصل از منابع ثابت را پایش و واحدهای آلاینده به ایجاد تصفیه خانه ملزم می شوند.
صید سنتی ترال با شروطی تایید شد
داود میرشکار - مدیر کل دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی سازمان حفاظت محیط زیست - در جریان نشست برخط امروز اظهار داشت: در رویارویی با تغییرات اقلیمی، باید تاب آوری محیط زیست دریایی بالا برود.

میرشکار ضمن اشاره به اقدامات دفتر حفاظت از زیست بوم ها و سواحل دریایی اظهار نمود: اطلس زیست بوم های ساحلی به دو زبان فارسی و انگلیسی تهیه شده است و امیدواریم بتوانیم با تأمین اعتبارات کافی آنرا به چاپ برسانیم. این اطلس در حوزه زیستگاه ها و زیست بوم ها بعنوان یک سند شناخته خواهد شد.

وی اضافه کرد: پایش در حوزه تنوع زیستی هم در دستور کار ما قرار دارد و لاک پشت های دریایی یکی از این گونه ها هستند. پایش آبسنگ ها هم در بوشهر کامل شده است. امیدواریم برنامه ای برای پایش سایر گونه ها هم طراحی شود. نتایج این پایش نشان دهنده نقش موثر آبسنگ ها بخصوص آب سنگ های مرجانی در زیست بوم خود است. آب سنگ های مرجانی دومین بیوم پرتولید هستند همینطور شناسنامه جزایر خلیج فارس هم تهیه شده است. امداد و نجات فک خزری هم در دستور کار ما قرار دارد.

میرشکار ضمن اشاره به صید ترال افزود: کارگروهی ذیل کارگروه امنیت ملی تشکیل شده که قرار بود دستور العملی برای هر کدام از صیدها شامل کف، میان آبی، صنعتی و سنتی تدوین کند. نظر ما راجع به صید ترال با عنایت به آثار مخرب آن منفی است اما صید سنتی ترال با شروطی تایید شد. در این حوزه لازم است دستگاه متولی مربوطه که سازمان شیلات است، نظارت کافی را انجام دهد. قانون حفاظت و بهره برداری آبزیان این اختیار را به سازمان شیلات داده تا صید و بهره برداری پایدار داشته باشد.

وی ضمن اشاره به گزارشاتی در خصوص مرگ فک های خزری اظهار داشت: عوامل مرگ و میر فک در سواحل روسیه شناسایی و مرگ و میر این گونه در باغستان واکاوی شد. اقدامات مشترک با کشور روسیه انجام شده اما کشور اذربایجان پاسخی نداده است.

میرشکار درانتها با تکیه بر ضرورت افزایش تاب آوری اکوسیستم های دریایی اظهار نمود: تهدیدات تغییرات اقلیم بیشتر شده است و ما باید روی افزایش تاب آوری اکوسیستم های دریایی بیشتر کار نماییم. ما باید تلاش نماییم تا تهدیدات دیگر به غیر از تغییرات اقلیمی را کاهش دهیم.1400/10/12
22:53:21
5.0 / 5
325
تگهای خبر: آب , اقلیم , باغ , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است