کشف آثار تاریخی از تپه ای در محاصره زمینهای کشاورزی

کشف آثار تاریخی از تپه ای در محاصره زمینهای کشاورزی

گمانه زنی در محوطه باستانی روستای «خلیل آباد خاکی» شهرکرد به کشف آثار معماری سنگی احیانا متعلق به جوامع کوچ نشین، سفال های دوره باکون، سفال های هزاره اول قبل از میلاد، دوره اشکانی و ساسانی منجر گردید. این محوطه در محاصره زمینهای کشاورزی و ساختمان ها قرار دارد.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، علی اصغر نوروزی، سرپرست هیأت دیرینه شناسی این محوطه تاریخی، اظهار داشت: تپه باستانی «خلیل آباد خاکی» در روستایی به همین نام در شهرستان شهرکرد و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و حدود ۴ متر از سطح زمینهای اطراف بلندتر است.
استادیار پژوهشکده دیرینه شناسی با اعلان اینکه کارهای عمرانی و کشاورزی تخریب های جبران ناپذیری به قسمت دامنه شمالی و شمال شرقی تپه وارد کرده است، اضافه کرد: این محوطه نخستین بار در ضمن بررسی سال ۱۳۸۷ شناسایی شد.
بگفته او، مقایسه عکس هوایی قدیمی با عکس هوایی امروزی این محوطه بیان کننده توسعه فضای روستا و زمینهای کشاورزی به سمت تپه، همراه با کاهش ارتفاع آن در اثر کارهای ساختمان سازی، عملیات شخم و تسطیح بخش هایی از تپه برای اضافه کردن به زمینهای کشاورزی است.
سرپرست هیأت دیرینه شناسی تپه خلیل آباد خاکی افزود: باتوجه به اهمیت این محوطه تاریخی در بین محوطه های کوچک کوچ نشینی هم دوره اش در منطقه و بمنظور حفظ اثر، عملیات گمانه زنی برای تعیین عرصه و حریم بعنوان اولین دوره مطالعات دیرینه شناسی با مجوز از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و از محل اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان چهارمحال و بختیاری انجام شد.
او قطعات سفال، استخوان، شیشه و اشیاء فرهنگی دیگر را از با اهمیت ترین یافته های این گمانه زنی اعلام نمود و اضافه کرد: باتوجه به وسعت محدوده، حدود ۲۰ گمانه در ابعاد یک در یک متر در جوانب مختلف اثر حفر شد.


این عتیقه شناس از میان یافته های فرهنگی به دست آمده در گمانه های به وجود آمده در این فصل از کاوش دیرینه شناسی به آثار معماری سنگی احیانا متعلق به جوامع کوچ نشین، سفال های دوره باکون، سفال های هزاره اول قبل از میلاد و دوره اشکانی و ساسانی اشاره نمود و اظهار داشت: سفال های باکون در پائین ترین عمق گمانه شماره ۱۰ به دست آمدند و بخش عمده بقایا به دوره ساسانی تعلق دارند.
نوروزی با اشاره به اینکه در نهایت مشخص شد که این محوطه با مساحت بیش از چهار هکتار در دوران قبل از تاریخ و تاریخی مسکونی بوده است، اظهار نمود: تعیین ضوابط عرصه و حریم اثر در مدیریت فضای محیطی فرهنگی اثر و مشخص کردن محدوده آن در طرح هادی روستای خلیل آباد به حل مشکلات مردم روستا و حفظ منافع میراث فرهنگی منطقه با اهمیت ترین دستاورد این برنامه دیرینه شناسی است.
دوره کوچ نشینی که قدمت معماری سنگی شناسایی شده در این تپه احیانا به آن زمان برسد، در فلات ایران به نیمه دوم هزاره دوم قبل از میلاد برمی گردد. بر طبق یافته های باستان شناسان اقوام کوچ رو از ناحیه شمال شرقی و از سمت شرق دریای کاسپین (خزر) به بخش های مختلف ایران حرکت می کردند.
دوره باکون که قسمتی از آثار یافته شده از تپه خلیل آباد به آن نسبت داده شده، یکی از مهم ترین فرهنگ های عصر مس سنگی ایران است که با پدیدار شدن سفال منقوش نخودی شروع می شود و مرحله مهمی در حوزه تغییرات اجتماعی ـ اقتصادی جوامع قبل از تاریخ ایران در منطقه فارس شمرده می شود که فرهنگ آن در استانهای همجوار نیز گسترش یافته است.1400/10/13
09:47:50
5.0 / 5
355
تگهای خبر: آب , كشاورزی , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است