بركاتی مطرح كرد؛

خروج از چاه جمعیتی دشوار خواهد بود

خروج از چاه جمعیتی دشوار خواهد بود

به گزارش حیوان خانگی بگیر مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: در وضعیت بسیار خاص جمعیتی قرار داریم و دانشمندان، بهترین عامل رشد اقتصادی جوامع را رشد نرخ باروری می دانند.به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از مهر، نخستین جلسه هم اندیشی و همفکری در امتداد فرزند آوری و اقناع تزریق واکسن امروز چهارشنبه ۱۵ دی ماه سال ۱۴۰۰، با حضور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت و مدیران روابط عمومی های دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و خبرنگاران استانی بصورت ویدئو کنفرانس اجرا شد.
اولویت فعلی کشور در کنار مدیریت کرونا، جوان سازی جمعیت است
در این جلسه سید حامد برکاتی مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، با اعلان اینکه در وضعیت بسیار خاص جمعیتی قرار داریم، اظهار داشت: اولویت فعلی کشور در کنار مدیریت کرونا، جوان سازی جمعیت است.
وی با اعلان اینکه رشد جمعیت در سالهای قبل ۰.۶۷ درصد بوده است، افزود: شاخص باروری کل در کشور حالا ۱.۶۷ درصد است و رسیدن این آمار به کمتر از ۱.۵ درصد سبب ایجاد چاله جمعیتی و رسیدن به شاخص ۱.۳ درصد منجر به ایجاد چاه جمعیتی می شود که خروج از آن بسیار دشوار خواهد بود. کشورهایی که در چاه جمعیتی افتاده اند مانند برخی کشورهای اروپایی دیگر نتوانسته اند از آن بیرون بروند. پس کشور آلمان سالانه به مهاجرت پذیری روی آورده و سالانه ۳۰۰ هزار مهاجر می پذیرد، ژاپن هم پذیرای مهاجران است. شاخص TFR در این کشورها به زیر ۱.۳ درصد رسیده است.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در ادامه با اشاره به این که این کشورها مجبور می شوند برای پر کردن چاه جمعیتی سراغ راه هایی به جز زاد و ولد بومی خود بروند که خیلی نگران کننده است، اظهار داشت: در پنج سال قبل شاخص باروری تمام استانهای کشور ۲۰ درصد افت داشته است. فقط در سال ۹۹ دو استان رشد منفی نداشته اند.
متوسط سن جمعیت کشور به ۳۲ سال رسیده است
برکاتی افزود: در ۱۰ سال قبل بطور متوسط سالیانه ۲ درصد از جمعیت جوان کشور کاسته شده است، به نحوی که جمعیت جوان از ۲۵ میلیون نفر در بازه زمانی اعلام شده به ۲۰ میلیون نفر رسیده است. جوانان متولد نیمه اول و دوم دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ به مرور زمان از سن جوانی که تا ۳۰ سالگی است، خارج شده اند. متوسط سن جمعیت کشور که ابتدای انقلاب ۲۲ سال بوده حالا به ۳۲ سال رسیده است. با آن جمعیت جوان تر انقلاب کردیم و جنگ را مدیریت کردیم الان با جمعیتی که ۱۰ سال مسن تر شده است و سه دهه بعدی به بالای ۴۰ سال خواهد رسید، بسیار چالش خواهیم داشت.
وی با اعلان اینکه در ۱۰ سال قبل بطور متوسط ۲ درصد از جمعیت جوان کشور کم شده و رشد سالمندی در صورتیکه رشد جمعیت مان اکنون ۰/۶۷ درصد است بیش از ۳.۵ درصد بوده است، اعلام نمود: در سال ۱۴۳۰ مطابق نقشه جمعیتی سازمان ملل، کشوری خواهیم بود با ۹۵ میلیون جمعیت که نزدیک به ۳۰ میلیون سالمند خواهد داشت.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت اضافه کرد: در آن زمان نیاز داریم تخت های بیمارستانی را ۳ تا ۴ برابر افزایش دهیم، برای اینکه حالا ۵۰ تا ۷۰ درصد این تخت ها در اشغال سالمندان هستند. ۳۰ سال دیگر که ما ۳۰ درصد سالمند داریم، کشورهای اطراف ما بین ۱۰ تا ۳۰ درصد سالمند هستند و پاکستان و عراق به ۳۸۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون جمعیت با کمتر از ۱۰ درصد سالمند می رسند.
دانشمندان اقتصاد، عامل رشد اقتصادی جوامع را رشد نرخ باروری می دانند
برکاتی با اشاره به این که دانشمندان اقتصاد که نوبل این رشته را دریافت کرده اند بهترین عامل رشد اقتصادی جوامع را رشد نرخ باروری می دانند، اظهار داشت: بعنوان مثال هند جزو اقتصادهای بزرگ دنیاست. اقتصاد دان دیگری می گوید با کنترل اقتصاد جمعیت هم کنترل می شود.
وی با اعلان اینکه هر انسانی که به دنیا می آید دو تا سه برابر از نبودنش بیشتر سود اقتصادی برای کشورها دارد، عنوان کرد: قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت در امتداد رفع چالش جمعیتی کشور مصوب شده است؛ در این قانون، انسدادهای قانونی برداشته، تسهیل گری ها و مشوق ها نیز در نظر گرفته شده است تا معضل پیری جمعیت برطرف شود. همین قانون برای حرکت جمعیت به سمت رشد کفایت می کند.
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت در آخر اشاره کرد: رشد جمعیت نیاز به فرهنگسازی دارد و تحکم پذیر نیست و ما نمی توانیم به خانواده ها بگوییم چند فرزند داشته باشند. تبی ین سیاست های فرزندآوری نیازمند مساعدت و کوشش های همه و استفاده از تمام ظرفیت های رسانه ای در کشور است.


منبع:

1400/10/16
12:01:57
5.0 / 5
307
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , مهاجرت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است