مدیركل حفاظت محیط زیست هرمزگان:

توانیر و فلات های قاره همچنان آلاینده

توانیر و فلات های قاره همچنان آلاینده

هرمزگان مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اظهار داشت: صنایعی چون فلات قاره سیری، قشم و لاوان و نیروگاه توانیر همچون صنایعی هستند که سال ها جزئی از فهرست صنایع آلاینده ما هستند.حبیب مسیحی تازیانی، بامداد امروز (۲۷ دی ماه) در نشستی خبری که به مناسبت هفته هوای پاک برگزار شد، اظهار نمود: شعار هفته هوای پاک امسال “هوای پاک، حقوق عامه و اراده ملی” است.

وی اضافه کرد: همکاران ما از ۱۰ مرکز معاینه فنی، به استان ارائه می دهند. در شهرستان های حاجی آباد، بندرلنگه و جاسک نیز به زودی مراکزی راه اندازی خواهد شد. امسال فراخوانی منتشر کردیم و یکی از مراکز معاینه فنی قبول کرد با ۴۰ درصد تخفیف ماشین های شهروندان را در هفته هوای پاک پایش کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اشاره کرد: ۳۷ دودکش و ۳۸ مورد از صنایع از لحاظ آلودگی محیطی پایش شدند. در ۹ ماهه امسال ۳۸ پایش در مراکز معاینه فنی انجام دادند. ۹۵ مورد در صنایع خوداظهاری پایشی داشته ایم.

مسیحی اشاره کرد: ۳۳۰ مورد پایش از صنایع داشتیم و برمبنای آن ۱۱۹ اخطار برای رفع آلایندگی صادر شده که از این تعداد ۱۷ صنعت در فهرست آلاینده ها منظور شدند که پس از اختتام بهمن ماه در سامانه متمرکز سازمان محیط زیست ثبت می شود. در سال ۹۹ حدود ۲۷ صنعت آلاینده داشتیم که طبق چارچوب قانونی، جرایم مالیاتی آنها مشخص و گرفتن شده که طبق قانون باید به شهرداری ها و دهیاری ها پرداخت گردد.

وی تصریح کرد: صنایعی چون فلات قاره سیری، قشم و لاوان و نیروگاه توانیر همچون صنایعی هستند که سال ها جزئی از فهرست صنایع آلاینده ما هستند. ما توانستیم میزان گاز (سوخت پاک) نیروگاه را به ۴ میلیون مترمکعب برسانیم و این میزان باید به ۶ میلیون مترمکعب برسد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان با اشاره به این که هیچ نیروگاهی مجوزی از محیط زیست جهت استفاده از مازوت بعنوان سوخت را ندارد، بیان کرد: مازوت، آلایندگی هایی مثل دوده کربن، فلزات سنگین، گوگرد و… تولید می کند.

مسیحی افزود: در ۹ ماهه ابتدای ۱۴۰۰ تعداد روزهای پاک استان ۱۶ روز، روزهای قابل قبول ۲۱۸ روز، تعداد روزهای ناسالم برای افراد حساس ۳۹ روز، روزهای خیلی ناسالم ۳ روز بوده و روز خطرناکی نیز نداشتیم. صدا و سیما موظف به اعلام شرایط در ایام ناسالم، خیلی ناسالم و خطرناکست.

وی اظهار نمود: درباب پیگیری مفاد قانونی در امتداد جلوگیری از ریزگردها، کاشت نهال در ۵۰۰ هکتار زمین را در جاسک داشته ایم که تحویل منابع طبیعی خواهد شد. شرق هرمزگان بصورت مستمر گرفتار آلودگی گرد و غبار است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست هرمزگان اضافه کرد: در سطح استان یک نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی در قشم راه اندازی شده و در مجموع نیروگاه های خورشیدی حدود ۱۷ میلیون کیلووات ساعت برق وارد شبکه برق استان کرده اند.

مسیحی اشاره کرد: موظف هستیم بصورت رندوم از نفت و گاز جایگاه های سوخت نمونه برداری و پایش نماییم. ۲۰ نمونه برداشته شده و ۸ نمونه از صنایع نیز برداشت شده است.

وی عنوان کرد: ۴ ایستگاه سنج ذرات گرد و غبار در سطح استان داریم و یک ایستگاه نیز در بندرلنگه تا بهمن ماه امسال وارد سیستم پایش آنلاین می شود. امیدواریم در آینده ای نزدیک بتوانیم در تمامی شهرستان ها ایستگاه هایی را اضافه نماییم.
1400/10/27
23:48:12
5.0 / 5
408
تگهای خبر: آب , تولید , حفاظ , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است