در گزارش حیوان خانگی بگیر عنوان شد؛

همه سرماخوردگی ها اومیکرون است

همه سرماخوردگی ها اومیکرون است

یک متخصص بیماریهای عفونی، با اشاره به شیوع سویه اومیکرون در کشور، اظهار داشت: همه سرماخوردگی ها را باید اومیکرون تلقی نماییم و نیازی به تست نیست.شروین شکوهی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب افزایش آمار مبتلایان به اومیکرون، اظهار داشت: هم اکنون هر مریضی که به سبب سرماخوردگی مراجعه می کند نخستین تشخیص کرونا و ابتلاء به اومیکرون است و باید دوران قرنطینه خودرا در منزل طی نماید.
وی با اشاره به این که افراد سرماخورده نیازی به تست کرونا ندارند، اشاره کرد: به سبب این که ۵۰ درصد تست ها با خطا رو به رو می شوند و همین طور با توجه به این که افرادی که تست شأن منفی می شود به سبب اشتباه رخ داده خودرا قرنطینه نمی کنند بدین سبب نیاز است همه سرماخوردگی ها اومیکرون تلقی شده و مدت لازم را برای قرنطینه طی کنند.
شکوهی با اشاره به این که کیت های اومیکرون با دلتا فرقی ندارد، اضافه کرد: تست کرونای مبتلایان به اومیکرون هیچ تفاوتی با سویه های دیگر کرونا ندارد و با همان تست کرونا قابل تشخیص می باشد بدین سبب این که گفته می شود اومیکرون نیاز به تست خاصی دارد اشتباه است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم اظهار داشت: افزایش آمار مبتلایان روزانه در آمریکا و کشورهای اروپایی نشان میدهد شیوع اومیکرون بسیار بالا است بدین سبب لازم است مجدد بمنظور حفظ سلامت مردم محدودیت ها اجرائی شود و تا آن زمان که مدارس حضوری است، مسافرت ها برقرار، سینماها باز هستند و شرایط عادی تلقی شود، با افزایش روزانه آمار مبتلایان رو به رو خواهیم بود.
وی گفت: نباید اومیکرون را ساده گرفت و همین ساده انگاری ها سبب شده آمار مبتلایان یک روزه از سه هزار نفر به ۹ هزار نفر افزایش یابد.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که واکسیناسیون تأثیر زیادی در کاهش مرگ و میرها دارد، اضافه کرد: واکسیناسیون مقابل کرونا درصد زیادی از مرگ و میرها را می کاهد اما این که بگوییم مرگ و میر کم شده و بطور قطع در صورت ابتلاء مشکلی به وجود نمی آید، استدلال منطقی نیست و در طولانی مدت آثار افزایش مبتلایان را می بینیم.
شکوهی اظهار داشت: اومیکرون تافته جدا بافته نیست و باید همانند سویه های قبلی کرونا با آن برخورد شود و فقط احتمال کشندگی آن کمتر است.
مدت زمان قرنطینه مبتلایان به اومیکرون
وی درباب تعداد روزهای قرنطینه اومیکرون اشاره کرد: در آمریکا به سبب ابتلای بالای یک میلیون در روز، تعداد روزهای مورد نیاز قرنطینه را با علایم خفیف ۵ روز و با علایم شدید ۱۰ روز اعلام نمودند و برای این است که بتوانند حضور افراد در محل کار را مدیریت کنند اما در ایران نمی توانیم چند روز برای قرنطینه کافی است بدین سبب باید افراد تا بهبود کامل همانند سویه قبلی در خانه های خود بمانند تا از شیوع این بیماری جلوگیری و زنجیره انتقال قطع شود.
متخصص بیماریهای عفونی با اشاره به این که نباید جان مردم را به بازی گرفت اظهار داشت: شاید درصد کمی از مبتلایان به ویروس سرماخوردگی گرفتار اومیکرون نشده باشند اما برای قطع زنجیره به همه سفارش می نماییم که با کوچک ترین علایم سرماخوردگی خودرا قرنطینه کنند و نیازی به تست دادن ندارند.
وی افزود: آمار مبتلایان به کرونا به طور قطع چند برابر آمار اعلام شده است چونکه این آمار فقط مربوط به افرادی است که تست شأن مثبت شده و با در نظر گرفتن ۵۰ درصد خطای تست ها می توانیم بگوییم آمار خیلی بیشتر از اینهاست.
شکوهی اشاره کرد: طی یکی، دو هفته آتی با انفجار آمار بستری ها مواجه می شویم و از اواخر بهمن روزها و ماه بدی را در پی خواهیم داشت.
رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم اضافه کرد: تعداد مرگ و میرها در این سویه کمتر از دلتاست اما تعداد مبتلایان چندین برابر دلتا خواهد شد بدین سبب آمار مبتلا و بستری وحشتناک بالا می رود.
ضرورت از سرگیری محدودیت ها
شکوهی درباب ابتلای کودکان نیز اظهار داشت: کودکان و دانش آموزان بزرگترین منشأ آلودگی در خانواده هستند بدین سبب هنگامی که اعلام می شود دانش آموزان حتما باید حضوری به مدرسه بروند اشتباه است. همه می دانیم که آموزش حضوری خیلی بهتر از مجازی است اما در این شرایط باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب نماییم.
وی در مورد واکسیناسیون کودکان نیز عنوان کرد: سفارش می شود والدین حتما نسبت به واکسیناسیون کودکان اقدام نمایند چونکه بیش از سایرین در معرض ابتلاء قرار دارند.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: مگر در آمریکا و اروپا کسی واکسن نزده! آنها هم واکسن زده اند اما تعداد مبتلایان به اومیکرون در این کشورها بسیار بالاست و این آینده ماست که باید با تمهیدات، پیشگیری و محدودیت های لازم با شیب کمتر به این آینده برسیم تا سیستم درمانی گرفتار مشکل نشود. ما نمی توانیم جلوی آمار مبتلایان را بگیریم اما می شود شیب را کمتر کرد.
شکوهی درباب پیک ششم نیز اظهار داشت: در پیک ۴ و ۵ تمامی این موارد را زودتر گفتیم پیش از این که به پیک برسیم و برای پیک ششم نیز صحبت های علمی لازم انجام شده و امیدوار هستم مسئولین زودتر تصمیم درستی درباره محدودیت ها اتخاذ کنند چونکه در غیر این صورت با ساده انگاری ها، ماه های بدی را در پیش خواهیم داشت.


1400/11/06
23:15:01
5.0 / 5
338
تگهای خبر: آموزش , بیماری , پزشك , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است