به مناسبت روز جهانی تالاب ها تاكید شد

پشتیبانی از تالاب ها برای مردم و طبیعت

پشتیبانی از تالاب ها برای مردم و طبیعت

روز جهانی تالاب ها هر ساله در تاریخ دوم فوریه به منظور افزایش آگاهی در مورد احتیاج به محافظت از تالاب ها، تاکید بر اهمیت آنها در اکوسیستم و نقش آنها در کاهش تغییرات آب و هوایی گرامی داشته می شود.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا، طبق تعریف سازمان محافظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA)، تالاب ها مناطقی هستند که آب روی خاک را می پوشاند.
روز جهانی تالاب ها همزمان با سالگرد تصویب کنوانسیون تالاب ها در رامسر گرامی داشته می شود.
کنوانسیون در ارتباط با تالاب های مهم بین المللی بخصوص تالاب های زیستگاه پرندگان آبزی معروف به "کنوانسیون رامسر"، پیمانی بین المللی برای محافظت از تالاب ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آنها (به ویژه پرندگان آبزی) است که در سال ۱۳۴۹ در شهر رامسر (ایران) به تصویب رسید.
در سال قبل میلادی (۲۰۲۱) هم مجمع عمومی سازمان ملل متحد (UNGA) قطعنامه ۷۵/۳۱۷ را به تصویب رساند که تاریخ دوم فوریه را بعنوان روز جهانی تالاب ها اعلام نمود.
شعار سال جاری روز جهانی تالاب ها "حمایت از تالاب ها برای مردم و طبیعت" به منظور جلب توجه ها به استفاده پایدار از تالاب ها و ترویج تلاشهای حفاظتی در اینباره است.
تالاب ها نقش مهمی در محافظت از آب دارند و مسئول پرورش اکوسیستم های پیچیده هستند. تالاب ها همینطور سدی را در مقابل بلایای طبیعی مانند سیل ایجاد می کنند. تالاب ها در مبارزه با تغییرات آب و هوایی و پیشگیری از فرسایش خاک هم سودمند و موثر هستند.
به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از فرست پست، این اکوسیستم های پرارزش همینطور بعنوان ذخیره کربن عمل می کنند و یکی از مهم ترین مخازن گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن را می سازند.




منبع:

1400/11/13
22:48:41
5.0 / 5
464
تگهای خبر: آب , پرندگان , حفاظ , حمایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است