هشدار محققان نسبت به افزایش زباله های پلاستیكی؛

شناور شدن ۷۵ درصد اقلام مصرفی کووید-۱۹روی آب ها

شناور شدن ۷۵ درصد اقلام مصرفی کووید-۱۹روی آب ها

به گزارش حیوان خانگی بگیر عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی اعلام نمود که بر مبنای مطالعات انجام شده میزان مصرف مواد پلاستیکی در دنیا به علت شیوع بیماری کووید-۱۹ افزایش پیدا کرده است، بگونه ای که ۷۵درصد از اقلام مصرفی و سایر زباله های در رابطه با بیماری کووید-۱۹ یا روی آب ها شناورند و یا در محل های دفن زباله، رها شده هستند.


به گزارش حیوان خانگی بگیر به نقل از ایسنا دکتر همیرا آگاه، عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی امروز در وبینار آلاینده های نوپدید و تبعات انسانی و محیط زیستی که به صورت آنلاین از جانب پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی برگزار شد، با اشاره به اینکه تولید سالیانه پلاستیک در دنیا حدود ۱۰۰ تن تخمین زده می شود، اظهار داشت: پلاستیک ها در مقابل واکنش های شیمیایی و آنزیم ها مقاومند و پایداری بالای حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال دارند و زمانی که این مواد بخصوص وارد محیط زیست دریایی می شوند، تجزیه نمی شوند بلکه خرد و تبدیل به ذرات بسیار ریزی می شوند.
وی با اعلان اینکه این ذرات گاه قابل مشاهده هستند و گاهی قابل دیدن نیستند، اظهار نمود: در جلسه ای عنوان شد که پزشکان چربی های اطراف قلب برخی از بیماران را مورد بررسی قرار دادند و رد پای میکرو پلاستیک ها را در چربی های این بخش از بدن مشاهده نمودند.
آگاه با اشاره به اینکه پلاستیک ها حتی تا انداره نانو متری هم خرد می شوند، اظهار داشت: سالانه حداقل ۱۰۰ هزار پستاندار دریایی و لاک پشت از راه میکرو پلاستیک ها گرفتار صدمه می شوند، بگونه ای که در یک بررسی صورت گرفته در اندونزی نشان داده شد که در بدن ۵۵ درصد ماهیان نمونه برداری شده زباله هایی پیدا شد که ۲۵ درصد آنها در ارتباط با مواد پلاستیکی بوده و ۶۷ درصد از صدف هایی که از اقیانوس اطلس جمع آوری شد و مورد بررسی قرار گرفت، حاوی زباله بود که ۲۵ درصد این زباله ها را میکرو پلاستیک ها تشکیل می دهد.
این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی به مطالعات دیگری در سواحل پرتقال اشاره نمود و افزود: نتایج این مطالعات نشان داد که از ۲۴۰۰ قطعه پسماند جمع آوری شده از سواحل، ۹۸درصد در ارتباط با پسماندهای پلاستیکی بوده است.
وی اشاره کرد: علاوه بر آن در خلال مطالعاتی که در سال ۲۰۱۲ در سواحل کالیفرنیا انجام شد، ۲۴۰۰ قطعه پلاستیکی، جمع آوری و میزان مواد آلی و سمی و خطرناکی که بر روی آنها جذب شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت این محققان مشاهده نمودند که تعداد زیادی از آنها علاوه بر آنکه خودشان ریز می شوند، یکسری مواد سمی را وارد بدن جانداران می کنند.
آگاه به آلاینده های میکروپلاستیک در محیط زیست اشاره نمود و اظهار داشت: اندازه میکرو پلاستیک ها بین نیم تا ۵ میلی متر است و پسماندهای بزرگتر از این سایز جزو آلودگی های پلاستیکی به شمار می روند.
به گفته وی سالیانه به طور متوسط ۱۰۶۳ ذره گرد و غبار وارد بدن ما می شود که بخشی از این ذرات میکرو پلاستیک ها هستند.
این محقق پژوهشگاه اقیانوس شناسی، منبع ورود مواد پلاستیکی را متفاوت دانست که از دفن زباله در زیر خاک شروع می شود و تا فعالیتهای انسانی، فاضلاب های شهری، گردشگران مناطق ساحلی و فعالیتهای صیادی و کشتیرانی ادامه دارد.
کرونا و افزایش آلاینده های پلاستیکی
آگاه به بیان وضعیت افزایش آلاینده های پلاستیکی و میکروپلاستیکی با انتشار کرونا در دنیا پرداخت و اظهار داشت: در مطالعه ای که مروری بر مقالات در زمینه میزان پلاستیک های وارد شده به محیط زیست همزمان با انتشار کرونا بوده است، نشان داده شد که شیوع این بیماری به چه میزان آلودگی جدید پلاستیکی بوجود آورده است.
وی افزود: در سال ۲۰۲۰ سازمان بهداشت جهانی مدل سازی انجام داد که بر اساس آن تعیین می کند که میزان نیاز جهانی برای ماسک پزشکی، دستکش معاینه و عینک های ویژه کادر درمان در دنیا به چه میزان است. بر این اساس ارزیابی شده است که ۸۹ میلیون ماسک پزشکی، ۷۶ میلیون جفت دستکش معاینه و ۱.۶ میلیون عینک در هر ماه در سطح جهان مورد نیاز است.
عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی با اعلان اینکه جنس سه قلم کالای پزشکی، از پلاستیک است، اشاره کرد: به این مقادیر، باید گان هایی که این افراد استفاده می نمایند هم اضافه کرد و این اقلام یکبار مصرف پزشکی پس از یک مرتبه استفاده وارد محیط زیست می شوند و این در حالیست که در غالب کشورها جمع آوری این پسماندها به صورت برنامه ریزی شده نیست. از نظر کسانی که دغدغه محیط زیستی دارند، باید زباله پزشکی با روش های خاصی جمع آوری و امحا شود.
وی با اعلان اینکه بر مبنای مطالعات انجام شده کل تولید پلاستیک در سال ۲۰۱۹ یعنی در سال انتشار کرونا به میزان ۳۶۸ میلیون تن بوده است، اظهار داشت: الزاما همه این میزان وارد محیط زیست نشده است، چون در بعضی از آنها قطعاتی استفاده شدند که طول عمر بیشتر از یک سال را دارند، ولی هر سال این میزان به حجم محصولات ساخته شده با مواد پلاستیکی اضافه می شود.
آگاه به سهم کشورها در مصرف ابزار پلاستیکی اشاره نمود و اظهار داشت: از میزان ۳۶۸ میلیون تن مواد پلاستیکی مصرف شده در سال ۲۰۱۹، سهم کشورهای آسیایی ۵۱ درصد بوده که از این میزان سهم مصرف مواد پلاستیکی در چین ۳۰ درصد، ژاپن ۴ درصد و بقیه آسیا ۱۷ درصد بوده است.
هشدار سازمان ملل درباره افزایش زباله های ناشی از کووید-۱۹
وی افزود: رصدی که محققان در مناطق زیر آب انجام می دهند، زنگ خطری است برای سیاستگذاران و مسئولان که باید هر چه سریع تر برای دفع پسماندهای پلاستیکی بخصوص پسماندهای پلاستیکی یکبار مصرف پزشکی برنامه دقیق و اجرایی عرضه کنند.
وی اشاره کرد: سازمان ملل در روز جهانی اقیانوس ها درباره مشکلات سمیت مواد پلاستیکی اخطار داده و اعلام نموده که با شرایط موجود در سطح جهان، ۷۵درصد از اقلام مصرفی و سایر زباله های در رابطه با بیماری کووید-۱۹ یا روی آب ها شناورند و یا در محل های دفن زباله، رها شده هستند و اگر فکری برای آنها نشود، علاوه بر آنکه آثار و تبعات زباله های پلاستیکی، زمین را فرا می گیرد، آلودگی های بیولوژیکی هم مطرح می شود که باید به روش صحیحی امحا شوند.
آگاه افزود: حتی سوزاندن این نوع زباله های پلاستیکی می تواند آثار و تبعات زیادی را به دنبال داشته باشد.1400/11/17
13:35:29
5.0 / 5
398
تگهای خبر: آب , اقیانوس , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
حیوان خانگی GetPet

حیوان خانگی بگیر


واگذاری حیوانات خانگی

getpet.ir - مالکیت محتوا و شکل سایت حیوان خانگی بگیر محفوظ است